Zioła w kosmetyce. Jakie właściwości mają fitohormony, garbniki, flawonoidy?

2016-06-02 15:31

Zioła w kosmetykach na nowo święcą swoje triumfy. Po latach zachwytu nad możliwościami substancji syntetycznych nowoczesna kosmetologia na nowo „odkryła” zioła. Mają one wszechstronne walory pielęgnacyjne, dlatego znów znalazły się w recepturze kremów, toników, szamponów i mydeł.

Zioła w kosmetyce. Jakie właściwości mają fitohormony, garbniki, flawonoidy?
Autor: Thinkstockphotos.com Za młody wygląd skóry odpowiadają m.in hormony płciowe, dlatego w kosmetykach wykorzystuje się ich ziołowe odpowiedniki

Spis treści

  1. Fitohormony, czyli eliksir młodości
  2. Flawonoidy chronią naczynia krwionośne
  3. Garbniki łagodzą podrażnienia
  4. Saponiny dodają skórze blasku
  5. Związki śluzowe natłuszczają

Substancje ziołowe są lepiej przyswajane przez skórę i rzadziej powodują podrażnienia niż syntetyczne związki chemiczne. Szczególnie cenne są olejki roślinne, które mają właściwości odkażające, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Wnikają aż do skóry właściwej i docierają do krwiobiegu. Dbają o prawidłowe odżywienie tkanek, wydalanie toksyn i stymulują procesy odnowy komórkowej, a to oznacza, że wymiana starych komórek na nowe odbywa się w krótszym czasie.

W rezultacie skóra wygląda młodziej, a włosy są mocniejsze i bardziej sprężyste. W nowoczesnych kosmetykach najczęściej stosuje się ekstrakty ziołowe zawierające skoncentrowane dawki substancji czynnych. Poza olejkami roślinnymi jest jeszcze kilka cenionych szczególnie wysoko.

Fitohormony, czyli eliksir młodości

Fitohormony to substancje o działaniu zbliżonym do kobiecych hormonów płciowych. Pełnią funkcję wymiataczy wolnych rodników, opóźniają procesy starzenia się skóry, stymulują również regenerację naskórka i produkcję kwasu hialuronowego zapewniającego dobre nawilżenie skóry. Pod ich wpływem skóra staje się lepiej ukrwiona i odżywiona. Dlatego fitohormony doskonale sprawdzają się w kosmetykach do pielęgnacji skóry dojrzałej, o obniżonej elastyczności i ze skłonnością do przesuszania naskórka.

Flawonoidy chronią naczynia krwionośne

Flawonoidy to grupa związków o zróżnicowanym działaniu. Mają zdolność pochłaniania promieni UVA i UVB, działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, zwłaszcza w połączeniu z witaminą C. Wyłapują i usuwają wolne rodniki, co w rezultacie przedłuża młodość skóry. Zmniejszają przepuszczalność i kruchość naczyń krwionośnych, są więc ważnym składnikiem m.in. kosmetyków do cery naczynkowej.

Garbniki łagodzą podrażnienia

Garbniki mają silne właściwości ściągające – łączą się z substancjami białkowymi, tworząc warstwę ochronną na skórze. Działają przeciwzapalnie, obkurczają naczynia, hamują przenikanie toksyn w głąb tkanek, zmniejszają także obrzęki. Świetnie sprawdzają się w kosmetykach stosowanych m.in. przy nadmiernej potliwości czy skórze trądzikowej.

Saponiny dodają skórze blasku

Charakterystyczną cechą saponin jest to, że obniżają napięcie powierzchniowe wody, tworząc pieniące się wodne roztwory. Saponiny znajdują się nie tylko w mydłach, ale też w płynach do mycia twarzy, preparatach do demakijażu, tonikach, żelach pod prysznic. Działają przeciwobrzękowo, hamują procesy zapalne, zwiększają przepuszczalność błon komórkowych, a w rezultacie poprawiają dotlenienie i koloryt skóry.

Związki śluzowe natłuszczają

Zawierają substancje dezynfekujące, łagodzące i wzmacniające skórę. Działają przeciwzapalnie i bakteriostatycznie, zmiękczają ją i natłuszczają. Tworzą na naskórku film zabezpieczający przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Są składnikiem kremów oraz kosmetyków oczyszczających przeznaczonych głównie do cery suchej i wrażliwej.

To ci się przyda

Zioła piękności

Spośród licznych roślin stosowanych w kosmetyce niektóre – ze względu na wyjątkowe właściwości – zyskały szczególne uznanie.

  • Aloes – łagodzi wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry, działa silnie nawilżająco.
  • Arnika – wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń włosowatych, zapobiega ich pękaniu.
  • Lawenda – tonizuje, przyśpiesza regenerację skóry, łagodzi podrażnienia, przeciwdziała trądzikowi.
  • Łopian – łagodzi zmiany łuszczycowe skóry, zmniejsza łojotok i wypryski trądzikowe.
  • Nagietek – ma właściwości przeciwzapalne, działa kojąco, zmniejsza szorstkość skóry.
  • Pokrzywa – działa tonizująco i regenerująco na skórę, zapobiega łupieżowi, hamuje wypadanie włosów.
  • Rozmaryn – łagodzi zmiany skórne wywołane przez bakterie, stymuluje cebulki włosowe.
  • Rumianek – działa przeciwzapalnie i łagodząco na skórę, zwłaszcza wrażliwą i alergiczną.
  • Skrzyp – uszczelnia naczynka krwionośne, przyśpiesza gojenie się ran, wzmacnia włosy.
  • Szałwia – działa antyseptycznie i ściągająco, hamuje wypadanie włosów, zapobiega łupieżowi.
miesięcznik "Zdrowie"