SZAMPON MICELARNY - co to jest? Jak działa? Jaki wybrać?

2018-08-17 13:52

Szampon micelarny - co to jest? Szampon micelarny to szampon, który ma skuteczne i zarazem delikatne działanie pielęgnacyjne. Szampon micelarny pozwala bowiem na dogłębne oczyszczenie bez podrażnień, dlatego ma dobre opinie wśród osób z delikatnymi włosami i wrażliwą skórą głowy. Jak dokładnie działa szampon micelarny? Dla kogo jest przeznaczony? Czym się różni szampon micelarny od szamponów oczyszczających? Jaki szampon micelarny wybrać?

SZAMPON MICELARNY - co to jest? Działanie szamponu micelarnego
Autor: Thinkstockphotos.com SZAMPON MICELARNY - co to jest? Działanie szamponu micelarnego

Spis treści

  1. Szampon micelarny - jak działa?
  2. Szampon micelarny - komu jest polecany?
  3. Szampon micelarny - jaki wybrać?
  4. Szampon micelarny – czym różni się od szamponów oczyszczających?
  5. Jak prawidłowo i jak często myć głowę?

Szampon micelarny – czym różni się od szamponów oczyszczających?

Szampony micelarne zawierają micele, czyli małe kuliste cząsteczki, które łączą się z wodą oraz tłuszczem, dzięki czemu usuwają zabrudzenia z włosów i skóry głowy w bardzo delikatny sposób. Proces ten w żaden sposób nie przyczynia się do wysuszania skóry głowy oraz do utraty naturalnie występujących we włosach lipidów. Klasyczne szampony oczyszczające również skutecznie usuwają zabrudzenia z włosów i skóry głowy. Jednak niektóre szampony oczyszczające mają mocniejsze działanie i służą do głębokiego oczyszczenia. Takie szampony stosuje się zwykle raz na tydzień po to, by dogłębnie ściągnąć z włosów warstwy silikonów i innych substancji, które występują w składzie kosmetyków do włosów. Szampony micelarne można stosować codziennie. Poza tym szampony głęboko oczyszczające otwierają łuski włosów, dlatego często się je stosuje przed zabiegiem regeneracji i nawilżania włosów (maski, silne odżywki, ampułki do włosów) lub bezpośrednio przed koloryzacją. Dzięki temu substancje odżywcze mają ułatwione zadanie i są lepiej przyswajalne przez włosy. Poza tym niektóre szampony oczyszczające oparte są na substancjach chelatujących, które zawierają sole sodowe, dzięki czemu zmiękczają wodę i eliminują jony metali, wiążąc minerały znajdujące się twardej wodzie. Szampony micelarne takich właściwości nie mają.

Jak prawidłowo i jak często myć głowę?

Szampon micelarny to szampon, który zawiera mikroskopijne kuleczki zwane micelami. Micele to cząsteczki, które jednocześnie wychwytują tłuszcz i łączą się z wodą - przyciągają zabrudzenia, zamykają je w sobie, i usuwają z włosów podczas spłukiwania. Micele nie naruszają przy tym warstwy hydrolipidowej włosów i skóry głowy, czyli ich bariery ochronnej. Szampon micelarny więc na tej samej zasadzie co płyn micelarny.

Szampon micelarny - jak działa?

Szampon micelarny dokładnie oczyszcza nie tylko włosy, pozostawiając je lekkie, sypkie, lecz także skórę głowy, przywracając jej fizjologiczną równowagę. Chroni naturalne pH skóry głowy i zapewnia jej niezbędny poziom nawilżenia. Stosowanie szamponu micelarnego zmniejsza do minimum ryzyko podrażnień po umyciu.

Szampon micelarny - komu jest polecany?

Szampon micelarny polecany jest przede wszystkich osobom:

Szampon micelarny - jaki wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów szamponów micelarnych. W drogeriach można nabyć zarówno produkty wyłącznie pochodzenia naturalnego/roślinnego, jak i te ze składnikami w postaci wzmacniaczy zapachowych. Są także szampony micelarne przeznaczone dla dzieci, których skóra jest szczególnie wrażliwa na wszelkiego rodzaju detergenty. Wybierając dobry szampon micelarny, warto przeczytać jego skład.

Szampon micelarny, oprócz miceli, zawiera także składniki pomocnicze, takie jak, m.in.:

  • wyciągi z roślin, np. lnu, które zmniejszają nadreaktywność skóry głowy, wyciąg z korzenia amerykańskiej lilii wodnej
  • pantenol, prowitamina B5, - to substancja o działaniu kojąco-nawilżającym
  • lanolin Alcohol - emolient otrzymywany z lanoliny. Zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni włosów, odpowiednio je nawilżając
  • alantoina, betaina - zmniejszają nadreaktywność skóry głowy
  • piroktonian alaminy – łagodzi dolegliwości typu swędzenie, pieczenie, łuszczenie się skóry głowy
  • wyciąg z liści aloesu - działa nawilżająco, regenerująco i pielęgnująco na skórę głowy oraz włosy
  • glyceryl glucoside - ma właściwości rewitalizujące. Przywraca włosom odpowiednią gładką strukturę. Wpływa na poprawę ich elastyczności

Źródło: x-news.pl/TVN Style