Siarka w kosmetyce. Jakie właściwości mają kosmetyki siarkowe i jak ich używać?

2016-11-17 12:04

Siarka nazywana bywa „pierwiastkiem piękności”. Świetnie sprawdzi się w pielęgnacji skóry osób borykających się z tłustą cerą, trądzikiem, przetłuszczającymi się włosami oraz szorstką skórą ciała.

Siarka w kosmetyce. Jakie właściwości mają kosmetyki siarkowe i jak ich używać?
Autor: Thinkstockphotos.com Siarka ma działanie antyseptyczne i przyspiesza regenerację naskórka, dlatego kosmetyki siarkowe polecane są w pielęgnacji cery trądzikowej i  ogólnie problematycznej.

Spis treści

  1. Siarka wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci
  2. Kosmetyki z siarką na łupież, trądzik i łojotok

Siarka jest jednym z najważniejszych dla ludzkiego organizmu makroelementów, czyli pierwiastków, które odgrywają kluczową rolę w budowie organizmu. Obecna jest w strukturach białkowych tkanki mięśniowej, mózgu, włosów, skóry i kości. Wchodzi w skład wielu aminokwasów, witamin oraz innych związków chemicznych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest składnikiem keratyny oraz kolagenu, czyli białek będących budulcami włosów, skóry i paznokci, ma zatem kluczowy wpływ na ich wygląd. To właśnie dlatego bywa nazywana „pierwiastkiem piękności”.

Siarka wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci

Siarka aktywnie uczestniczy w procesie regeneracji naskórka zarówno działając od wewnątrz jak i stosowana zewnętrznie. Stosowana miejscowo na skórę rozmiękcza i złuszcza zrogowaciały naskórek, nadając mu miękkość, gładkość i elastyczność. Ma także działanie antyseptyczne i bakteriobójcze. Wyrównuje koloryt skóry i poprawia jej ogólny wygląd. Kąpiele z siarką czy specjalistyczne kosmetyki z zawartością tego pierwiastka znakomicie sprawdzają się w leczeniu nadmiernego rogowacenia skóry oraz łagodzeniu objawów łuszczycy czy łojotokowego oraz atopowego zapalenia skóry. Aby skorzystać z kąpieli siarkowej nie trzeba wcale jechać do uzdrowiska. Wystarczy kupić w aptece żel siarczkowy i samodzielnie przygotować taką kąpiel w domu zgodnie z instrukcją na jego opakowaniu.

Ze względu na wysuszające działanie siarki nie powinna być ona stosowana przez osoby o cerze suchej i skłonnej do podrażnień.

Kosmetyki z zawartością siarki to prawdziwe wybawienie dla osób borykających się z tłustą cerą oraz trądzikiem. Siarka reguluje pracę gruczołów łojowych, ograniczając wydzielanie sebum, będącego jedną z przyczyn powstawania niedoskonałości i nieestetycznego wyglądu skóry twarzy. Dzięki właściwościom antybakteryjnym łagodzi stany zapalny skóry i przeciwdziała jego nawracaniu. Cera staje się matowa, pory zostają oczyszczone i zwężone. Polecane jest codzienne oczyszczanie twarzy mydłem lub żelem siarkowym, a także stosowanie kremów z siarką na dzień i noc.

Zdaniem eksperta
Dr n. med. Elżbieta Szymańska, dermatolog

Czy kosmetyki siarkowe leczą trądzik?

Mam 16 lat i problemy z trądzikiem. Myję twarz mydłem ,,Dove'' i smaruję kremem ,,Nivea soft'', ale nie widać efektu. W internecie przeczytałem o mydle siarkowym. Czy mydło siarkowe pomaga w walce z trądzikiem?

Odpowiada dr n. med. Elżbieta Szymańska: Mydło może złagodzić zmiany trądzikowe, ale ich nie wyleczy. Aby wyleczyć trądzik konieczna jest wizyta u dermatologa.

Kosmetyki z siarką na łupież, trądzik i łojotok

Kosmetyki z siarką do ciała, twarzy i włosów zakupić można w popularnych drogeriach, sklepach internetowych oraz aptekach. Znaleźć można całe serie kosmetyków - mydła, żele do mycia, szampony, kremy, maści punktowe, peelingi, balsamy. Osoby, które lubią samodzielnie komponować kosmetyki mogą także kupić siarkę w internetowym sklepie z półproduktami. Trzeba wówczas przestrzegać dopuszczalnego stężenia siarki, ponieważ jej nadmiar może powodować podrażnienie skóry. Należy pamiętać także o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu siarki. W gotowych kosmetykach jest on mniej wyczuwalny, ze względu na zastosowane substancje neutralizujące.

Często z problemami trądzikowymi wiąże się także nadmierne przetłuszczanie włosów lub łupież tłusty. Wynika to z ogólnej tendencji organizmu do wydzielania dużej ilości sebum. Na te problemy także pomogą kosmetyki zawierające siarkę – specjalne szampony lub mydła, które stabilizują gruczoły łojowe oraz złuszczają warstwę łoju i zanieczyszczeń powstającą na skalpie.

Warto wiedzieć

Szukaj siarki w jedzeniu

Dla urody, a także poprawnego funkcjonowania organizmu, bardzo ważna jest dieta bogata w siarkę. Pierwszymi symptomami deficytu siarki w organizmie są sztywne i wypadające włosy, blada pozbawiona jędrności i zrogowaciała skóra oraz łamliwe paznokcie. Znajdziemy ją przede wszystkim w mięsach, rybach, jajach, mleku. Ponadto w produktach zbożowych oraz warzywach i owocach takich jak fasola, seler, czosnek, pietruszka, cebula, brukselka, awokado, truskawki i morele.