Ajurweda a uroda, czyli jak dbać o duszę i ciało. Naturalne kosmetyki ajurwedyjskie

2016-05-25 15:47

Ajurweda to starożytny system medyczny, który rozwinął się ponad 5 tysięcy lat temu w Indiach. Do dziś jest powszechnie praktykowana na wschodzie. Sekret urody Hindusek chcą poznać także europejki, więc pielęgnacja zgodna z zasadami ajurwedy zdobywa coraz większą popularność również w Polsce.

Ajurweda a uroda, czyli jak dbać o duszę i ciało. Naturalne kosmetyki ajurwedyjskie
Autor: Thinkstockphotos.com Ajurwedyjska pielęgnacja ciała opiera się na oczyszczaniu i odżywianiu skóry poprzez wcieranie odżywczych olejów naturalnych

Spis treści

  1. Pielęgnacja ajurwedyjska - naturalne oleje
  2. Pielęgnacja ajurwedyjska - aromatyczne przyprawy i ekstrakty roślinne
  3. Trzy typy urody według ajurwedy

Ajurweda nie jest konkretną metodą leczenia, lecz pełnym systemem zasad i wierzeń o duchu, ciele i umyśle. Dosłownie termin ayurweda oznacza „wiedzę o życiu”. Podstawową zasadą ajurwedy jest pełna równowaga pomiędzy ciałem, umysłem oraz duchem. Tylko ona może zapewnić dobre samopoczucie, szczęście, piękny wygląd i zdrowie.

Podobno w starożytnych księgach indyjskiej medycyny znaleźć można wzmianki o ponad 5 tysiącach gatunków leczniczych roślin.

W ajurwedyjskiej pielęgnacji ciała najważniejszą rolę pełnią oczyszczanie i odżywanie skóry, a także zabiegi poprawiające ukrwienie i dodające energii, czyli masaże i szczotkowanie ciała. Pielęgnacja urody według starożytnych indyjskich przepisów opiera się w pełni na naturalnych składnikach pozyskiwanych z roślin. Poznaj podstawowe składniki ajurwedyjskich kosmetyków.

Pielęgnacja ajurwedyjska - naturalne oleje

Naturalne oleje pełnią kluczową rolę w pielęgnacji zgodnej z indyjskimi zasadami. Nawilżają, odżywiają i pielęgnują skórę. Mogą być używane jako samodzielny kosmetyk do pielęgnacji ciała, twarzy czy włosów oraz do masażu. Ze względu na swoje właściwości często stosowane są jako tłuszczowa baza do kosmetyków pełnych ziół i witamin. Praktycy ajurwedy wierzą, że masowanie ciepłymi olejkami ma zbawienny wpływ na samopoczucie, zdrowie i piękno. Nie tylko nawilża i odżywia skórę, ale też przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu, a także relaksuje i niweluje negatywne emocje mające ogromny wpływ na kondycję i wygląd ciała.

Podstawowe olejki na których opiera się naturalna, ajurwedyjska pielęgnacja to:

  • Olej kokosowy – najbardziej uniwersalny i wszechstronny z olejów, o działaniu nawilżającym, regenerującym. Chroni przed działaniem promieni UV, wspomaga leczenie trądziku oraz nadaje miękkości i elastyczności włosom.
  • Olej sezamowy - ma właściwości rozgrzewające, odtruwające, reguluje pracę gruczołów łojowych i poprawia ukrwienie skóry. Pogrubia włosy i nadaje im blasku.
  • Olej migdałowy – olejek o delikatnym, przyjemnym zapachu, często stosowany do aromaterapii. Świetnie pielęgnuje wrażliwą, delikatną skórę, ma silne właściwości wygładzające.
  • Olejek różany - działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie, łagodzi skórę w zapaleniach po nadmiernej ekspozycji na słońce, ogranicza powstawanie trądziku.
  • Olejek z drzewa herbacianego – działa antybakteryjnie oraz antyseptycznie, pomaga leczyć niedoskonałości.

Pielęgnacja ajurwedyjska - aromatyczne przyprawy i ekstrakty roślinne

  • Amla - ekstrakt z agrestu indyjskiego jest bardzo bogaty w witaminę C i inne przeciwutleniacze oraz składniki mineralne takie jak wapń, żelazo, fosfor. Stosowanie amli oczyszcza skórę i zwęża pory, a za sprawą witaminy C zwalcza wolne rodniki, rozjaśnia i wyrównuje koloryt cery. Świetnie sprawdzi się także do włosów – doda im objętości, pogrubi, pobudzi cebulki do wzrostu, zniweluje wypadanie i ograniczy nadmierną produkcję sebum.
  • Ziele Neem - odżywia włosy i skórę głowy. Zapobiega powstawaniu łupieżu, a włosy po jego zastosowaniu są miękkie i błyszczą się. Jest też wrogiem wszelkich niedoskonałości skóry, wymiata zaskórniki i ogranicza przetłuszczanie twarzy.
  • Ekstrakt z aloesu - jest wybawieniem dla delikatnej, przesuszonej skóry. Przyśpiesza tworzenie się nowych komórek i gojenie ran. Świetnie wiąże wodę w naskórku, dzięki czemu nadaje skórze elastyczności.
  • Ekstrakt z kwiatu lotosu - ma silne właściwości nawilżające oraz odżywcze. Znacznie poprawia też koloryt skóry, eliminuje przebarwienia i plamki.
  • Kurkuma - dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów, które spowalniają uszkodzenia komórek jest wspaniałym naturalnym sposobem na zachowanie młodej skóry. Sprawdzi się także u osób z problemami skórnymi takimi jak egzema, trądzik, łuszczenie czy przesuszenie skóry.
  • Cynamon - pomoże zniwelować bladość skóry i przywróci cerze zdrowy odcień, a zastosowany na włosy nadaje rudawego połysku i miękkości.
Warto wiedzieć

Trzy typy urody według ajurwedy

Ajurweda wyróżnia trzy typy energii zwane doszami – vata, pitta oraz kapha. Każdy człowiek jest połączeniem wszystkich dosz, jednak u większości osób jedna z nich dominuje. Rodzaj energii determinuje charakter, temperament, budowę ciała oraz typ urody. Dla każdego z tych typów poleca się odpowiednio dopasowaną pielęgnację.

  1. Vata. Osoby o typie Vata posiadają cienką, suchą skórę. Ich włosy także bywają przesuszone. Powinny one skupić się na nawilżaniu i odżywianiu skóry oraz włosów. Jeśli twój typ urody to vata, zalecany jest olej kokosowy oraz nawilżające ekstrakty z aloesu i lotosu.
  2. Pitta. Typ pitta to osoby o przetłuszczających się włosach i delikatnej skórze. Ich cera jest mieszana, lekko tłusta i skłonna do podrażnień. Jeśli twój typ urody to pitta, najważniejsze dla ciebie są zabiegi łagodzące oraz przeciwstarzeniowe, np. z użyciem olejku migdałowego czy kurkumy.
  3. Kapha. Osoby w typie kapha posiadają tłustą skórę, podatną na trądzik oraz grube, sztywne włosy. Powinny one skupić się przede wszystkim na oczyszczaniu twarzy i zmiękczaniu włosów. Jeśli twój typ urody to kapha zastosuj indyjskie zioła oraz olejki z kokosa i drzewa herbacianego.