Higiena intymna - co jest najważniejsze w pielęgnacji okolic intymnych?

2023-06-29 10:03

Zarówno niedostateczna, jak i przesadna higiena intymna sprzyja rozwojowi infekcji. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad właściwej pielęgnacji okolic intymnych, która nie tylko zapewnia komfort i uczucie czystości, ale także chroni przed zakażeniami. Jak dbać o higienę intymną?

Higiena intymna - co jest najważniejsze w pielęgnacji okolic intymnych?
Autor: Getty Images Higiena intymna - co jest najważniejsze w pielęgnacji okolic intymnych?

Spis treści

  1. 5 najważniejszych zasad higieny intymnej
  2. Mądrze wybieraj akcesoria do higieny intymnej
  3. Higiena intymna - myj się pod prysznicem
  4. Chroń przed zimnem dolne partie ciała
  5. Zaufaj naturalnym tkaninom
  6. Używaj prezerwatywy

5 najważniejszych zasad higieny intymnej

Na co dzień podmywaj się 1–2 razy dziennie, a gdy miesiączkujesz – w zależności od potrzeby. Rób to w kierunku od przodu do tyłu (unikniesz przenoszenia bakterii z odbytu do pochwy). Do mycia wrażliwych miejsc nie używaj tradycyjnego, zasadowego mydła, tylko płynów do higieny intymnej – mają kwaśny lub neutralny odczyn pH (4,5–5,5), dzięki czemu nie naruszają naturalnego środowiska pochwy. Usuwają też nadmiar wydzieliny, neutralizują nieprzyjemne zapachy, nawilżają śluzówkę i odświeżają.

UWAGA: Nie rób irygacji pochwy, jeśli nie ma do nich wskazań medycznych, bo takie zabiegi pozbawiają narząd rodny ochronnej mikroflory.

Poradnik Zdrowie: choroby intymne

Mądrze wybieraj akcesoria do higieny intymnej

W zależności od ilości wydzieliny stosuj wkładki higieniczne (najlepiej "oddychające"). W czasie miesiączki podpaski lub tampony zmieniaj co 3–4 godziny. Jeśli często łapiesz infekcje dróg rodnych, zrezygnuj z tamponów. Są one zalecane, gdy kąpiesz się np. w morzu (tampon wyjmij po wyjściu z wody). W publicznych toaletach używaj jednorazowych nakładek na sedes. Gdy nie masz możliwości, by się podmyć, sięgnij po chusteczki do higieny intymnej. Zwróć uwagę na akcesoria używane do mycia i tuż po nim.

Zrezygnuj z gąbek i myjek, bo są siedliskiem bakterii. Okolice intymne osuszaj osobnym ręcznikiem (często go pierz) albo chusteczkami higienicznymi lub ręcznikiem papierowym. Na basen bierz dwa ręczniki – do siedzenia i wycierania się.

UWAGA: Unikaj perfumowanych wkładek i podpasek, dezodorantów intymnych, kolorowego papieru toaletowego – zawarte w nich sztuczne barwniki i substancje zapachowe mogą podrażniać delikatną skórę.

Higiena intymna - myj się pod prysznicem

Choć długie kąpiele w wannie z dodatkiem wonnych kosmetyków koją zmysły, to niestety mogą wysuszać skórę i błonę śluzową, co sprzyja podrażnieniom wrażliwych miejsc. Dlatego na taką kąpiel możesz sobie pozwolić nie częściej niż 2 razy w tygodniu. Na co dzień, a także gdy nocujesz poza domem (np. w hotelu), lepiej korzystaj z prysznica.

UWAGA: Z długich kąpieli w wannie zrezygnuj w czasie miesiączki, bo gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne, a przez to zwiększa krwawienie.

Chroń przed zimnem dolne partie ciała

Ich przechłodzenie może powodować zapalenia pochwy i pęcherza. Dlatego nie siadaj na kamieniach, a po kąpieli w morzu zmień mokry kostium na suchy. W chłodniejsze wieczory nie noś spodni biodrówek i topów odsłaniających plecy na wysokości talii.

UWAGA: Jeśli masz skłonność do infekcji dróg moczowych, regularnie pij sok z żurawiny albo przyjmuj preparat z wyciągiem z tych owoców – zawierają proantocyjanidy, które chronią układ moczowy przed chorobotwórczymi bakteriami.

Zaufaj naturalnym tkaninom

Bielizna z naturalnych włókien (bawełna, jedwab), a także wykonana z nowoczesnych "oddychających" tkanin zapewnia dobrą cyrkulację powietrza i nie zatrzymuje wilgoci jak ta z włókien sztucznych (np. poliester, nylon). Mniejsze jest więc ryzyko odparzeń, a także rozwoju infekcji (ciepło i duża wilgotność sprzyjają namnażaniu się bakterii i grzybów). Aby nie przegrzewać okolic intymnych, unikaj też noszenia zbyt obcisłych spodni ze sztucznego włókna. Kiedy tylko możesz, śpij bez bielizny (ale jedynie we własnym łóżku).

UWAGA: Jeśli cierpisz na hemoroidy, zrezygnuj ze stringów – mogą powodować otarcia guzków i przenoszenie bakterii z odbytu do pochwy.

Używaj prezerwatywy

Przypadkowe kontakty seksualne niosą za sobą ryzyko zakażenia wieloma chorobami (m.in. chlamydiozą, rzęsistkowicą, kiłą, HIV). Dlatego nawet jeśli stosujesz np. pigułki antykoncepcyjne, zabezpieczaj się również prezerwatywą, bo chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Używaj jej także wtedy, gdy przed stosunkiem nie zdążycie się umyć – unikniesz infekcji dróg rodnych.

UWAGA: Zawsze po stosunku oddaj mocz i umyj okolice intymne – to pozwoli zmniejszyć ryzyko nie tylko zakażenia dróg rodnych, ale też układu moczowego.