Golenie nóg bez podrażnień i wrastania włosów. Metody depilacji nóg

2016-05-18 12:02

Golimy nogi częściej, gdy możemy je odsłonić. Delikatna skóra jest wtedy nierzadko narażona na podrażnienia i wrastanie włosów, a nogi zamiast wyglądać atrakcyjnie, pokryte są masą czerwonych kropek. Najlepiej zapobiegać podrażnieniom przed już depilacją lub wybrać najlepszą metodę golenia. Nie każda skóra lubi agresywne wyrywanie lub golenie maszynką. Sprawdź, jak golić nogi bez podrażnień.

Golenie nóg bez podrażnień i wrastania włosów. Metody depilacji nóg
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Golenie nóg – co warto wiedzieć?
  2. Podrażnienia po depilacji? Zobacz jak wyglądają truskawkowe nogi
  3. Przeciwwskazania do golenia nóg
  4. Jak golić nogi bez podrażnień?
  5. Depilacja zamiast golenia?
  6. Jak dbać o piękny wygląd nóg?

Golenie nóg to jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Golimy nogi przez cały rok, ale na wiosnę przywiązujemy znacznie większą wagę do pielęgnacji skóry nóg. Wiele kobiet zaczyna zastanawiać się nad najlepszymi metodami na pozbycie się zbędnego owłosienia i poprawienie wyglądu nóg. Golarka, wosk, depilator czy laser, a może krem do depilacji? Mnogość dostępnych metod golenia czy depilacji powoduje dezorientację, często też w wyniku braku czasu nie pamiętamy o szczególnej pielęgnacji nóg po takich zabiegach.

Golenie nóg – co warto wiedzieć?

Golenie jest bardzo szybkim, bezbolesnym oraz tanim sposobem usuwania włosów, z którego w każdej chwili skorzystać może każdy w domowym zaciszu. Niestety, efekty golenia są bardzo krótkotrwałe, a częste używanie maszynki sprawia, że zaczynają odrastać coraz grubsze i mocniejsze włoski. Rezultaty depilacji utrzymują się dłużej i jest ona bezpieczniejsza dla skóry, jednak jest znacznie droższym i bardziej bolesnym zabiegiem. Sprawnie możemy ogolić nogi przy pomocy maszynki jednorazowej lub z wymiennymi głowicami, golarki elektrycznej czy kremów do depilacji. W rzeczywistości drogeryjne preparaty „do depilacji” działają jedynie na włoski na powierzchni skóry, więc gwarantują efekt podobny do klasycznego golenia. Zaletą kremów jest to, że efekt jednak utrzymuje się nieco dłużej niż po maszynce.

Podrażnienia po depilacji? Zobacz jak wyglądają truskawkowe nogi

Przeciwwskazania do golenia nóg

Wybór metody usuwania owłosienia uzależniony jest nie tylko od wspomnianych powyżej czynników, ale także od indywidualnych predyspozycji, a w szczególności od typu skóry. Jeśli jesteś posiadaczką skóry skłonnej do podrażnień czy wysuszenia powinnaś raczej unikać golenia. Ostrza przejeżdżające po skórze mogą naruszyć jej warstwę ochronną i dodatkowym efektem golenia mogą być mechaniczne uszkodzenia, uczucie swędzenia czy pieczenia oraz nieestetyczne czerwone kropki na powierzchni nóg. Jeśli dodatkowo masz ciemne, grube włosy, to już po dwóch dniach od golenia na nogach pojawić się mogą krostki spowodowane wrastaniem nowych włosów.

Dużo mniejszy problem z wrastaniem włosów mają blondynki, których owłosienie z natury jest cieńsze i miększe. Osoby, u których występują przeciwskazania do golenia, powinny też stronić od kremów do depilacji. Silne substancje chemiczne, które rozpuszczają włos mogą podrażnić, a nawet poparzyć delikatną skórę. Natomiast u posiadaczek grubych, ciemnych włosów krem może okazać się za słaby, aby usunąć wszystkie niechciane włoski.

To ci się przyda

Golenie a depilacja

Warto rozróżnić te dwa pojęcia, ponieważ często bywają ze sobą mylone. Golenie to mechaniczne usuwanie tej części włosków, która wyrosła ponad skórę. Maszynka lub golarka ucina włos na tym poziomie, pozostawiając jego pozostałą część oraz cebulkę w skórze. Natomiast depilacją nazywa się wyrywanie całej łodygi włosa wraz z osadzoną w skórze cebulką.

Jak golić nogi bez podrażnień?

Jeśli zdecydujesz się na golenie włosków, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą zminimalizować ryzyko podrażnień i wrastania oraz przedłużą efekt zabiegu.

  1. Odpowiednio przygotuj skórę do golenia. Aby ułatwić zabieg, wzmocnić jego efekt, a także zapobiec podrażnieniom, czy wrastaniu włosków, warto wcześniej przygotować skórę do golenia. Usuwanie włosów maszynką powinno mieć miejsce po kąpieli, w czasie której pozbędziemy się martwego naskórka i brudu, dzięki czemu golenie będzie dokładniejsze, gdyż ostrze poruszać się będzie tylko po włoskach, nie po warstwie zanieczyszczeń. Ciepła woda rozmiękczy też skórę i włoski sprawiając, że nie będą one stawiać dużego oporu maszynce. Dodatkowo, zrobienie przed goleniem peelingu zapobiegnie wrastaniu odrastających włosków.
  2. Zawsze używaj ostrej maszynki. Golenie stępiałymi, zardzewiałymi ostrzami to jeden z najczęściej popełnianych błędów, prowadzący do niemiłych konsekwencji dla wyglądu i zdrowia skóry. Korzystając z maszynki jednorazowej, pamiętaj aby po goleniu od razu wyrzucić ją do kosza. Jeśli korzystasz z maszynki z wymiennymi ostrzami powinnaś zmieniać je jak tylko zauważysz pierwsze oznaki zużycia – utratę ostrości, początki rdzewienia. W praktyce, w zależności od rodzaju maszynki, jedna głowica powinna Ci wystarczyć na około 5-10 zabiegów golenia nóg.
  3. Nie zapominaj o higienie. Po zakończeniu golenia dokładnie wypłucz, wysusz i schowaj maszynkę w suche miejsce. Na wilgotnej lub przechowywanej pod prysznicem maszynce mnożą się bakterie, które mogą powodować zakażenia, czy prowadzić do bakteryjnego zapalenia okołomieszkowego. Warto też co jakiś czas odkazić ostrza maszynki, aby zminimalizować zupełnie ryzyko powikłań po goleniu.
  4. Wybieraj maszynki z wieloma ostrzami. Maszynki jednorazowe są bardzo higieniczne, ale zazwyczaj posiadają tylko jedno ostrze. Wiąże się to z niedokładnym usuwaniem włosków i koniecznością przejeżdżania maszynką kilka razy po tej samej partii skóry, co narusza warstwę ochronną skóry i potęguje jej podrażnienie. Dobra maszynka z kilkoma ostrzami będzie sunąć po skórze gładko i ścinać wszystkie włoski, nawet jeśli golimy się w kierunku z włosem, co jest dużo bezpieczniejsze dla skóry.
  5. Unikaj golenia na sucho.­­ Niejednej z nas zdarzyło się w pośpiechu golić nogi na sucho lub pod samą wodą. ­­­­W efekcie nogi wyglądają często gorzej niż przed zabiegiem. Aby golenie było szybkie, przyjemne i dokładne używaj zawsze specjalnej pianki lub balsamu do golenia. Możesz też użyć oleju kokosowego, który nie tylko zapewni poślizg, ale także nawilży skórę i zminimalizuje ryzyko pojawienia się podrażnienia.
  6. Zapobiegaj podrażnieniom i wrastaniu. Bardzo ważnym elementem golenia czy depilacji nóg jest odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu. Kluczowe działania to zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia, łagodzenie podrażnień oraz zapobieganie wrastaniu włosków. Po każdym zabiegu golenia używaj olejku lub balsamu nawilżającego i łagodzącego, np. z dodatkiem panthenolu lub alantoniny. Kosmetyk ukoi podrażnioną skórę, zapewni jej odpowiedni poziom nawilżenia oraz zniweluje zaczerwienienie. Aby zapobiec wrastaniu włosków możesz zastosować kosmetyki zmiękczające włosy, nie zapominaj też o regularnych peelingach czy szczotkowaniu ciała. Przewlekłe wrastanie włosów oraz stany zapalne mieszków włosowych wymagają konsultacji z lekarzem, gdyż przerodzić się mogą w poważne schorzenia.

Depilacja zamiast golenia?

Najpopularniejszą metodą depilacji jest ta wykonywana woskiem lub pastą cukrową, które można wykonywać w salonie lub w domu. Mimo swojej bolesności depilacja tymi substancjami polecana jest osobom, których skóra źle znosi częste golenie. Zabieg ten wykonujemy dużo rzadziej, a ewentualne podrażnienia znikają po jednym dniu. Regularnie wyrywane włosy osłabiają się i odrastają coraz wolniej, dzięki czemu zabieg z czasem staje się coraz mniej bolesny i jeszcze bardziej efektywny.

Podobnie jak w przypadku golenia, bardzo ważną rolę pełni zapobieganie przed wrastaniem włosków oraz łagodzenie podrażnień po zabiegu. Jeśli chcesz wykonywać depilację woskiem samodzielnie najlepiej na pierwszy zabieg umówić się do salonu, aby zapoznać się z poprawną techniką jego wykonywania.

Jak dbać o piękny wygląd nóg?

Efekty depilacji warto uzupełnić o pielęgnację, nawilżenie skóry nóg, wyrównanie jej kolorytu. Regularne peelingi, szczotkowanie skóry oraz masaż zapobiegną wiotczeniu skóry i poprawią ukrwienie przywracając jej zdrowy kolor. Aby nogi wyglądały jeszcze bardziej zniewalająco, użyj opalizującego olejku lub delikatnie brązującego balsamu, dzięki któremu dodasz skórze blasku i nawilżenia. Świetny efekt dają także rajstopy w sprayu, czyli kosmetyk, który zakrywa wszelkie niedoskonałości skóry, sprawiając że wygląda nieskazitelnie.