Witamina B12 jest ważna dla trzustki. Może zmniejszyć ryzyko groźnej choroby
Do długiejlisty właściwości witaminy B12 można dodać kolejną – badacze ustalili właśnie, że może ona odgrywać znaczącą rolę w leczeniu ostrego zapalenia trzustki. Chociaż konieczne są dalsze badania, to już teraz wiadomo, że jest to ważne odkrycie - na tę chorobę nie ma obecnie skutecznego leku, tymczasem może doprowadzić do niepełnosprawności, a nawet utraty życia.
Jak witamina B12 wpływa na trzustkę?
Ostre zapalenie trzustki jest jednym z najczęstszych powodów hospitalizacji związanych ze schorzeniami układu pokarmowego. Naukowcy ciągle poszukują leku, który skutecznie pomógłby chorym. Jedno z badań wskazuje, że terapię mogłaby wspomóc witamina B12.
Wyniki badania dotyczącego potencjału witaminy B12 w leczeniu ostrego zapalenia trzustki opublikowano 15 października 2024 roku na łamach portalu MedComm.
Dr Chuanwen Fan z Wydziału Nauk Biomedycznych i Klinicznych na Uniwersytecie w Linköping wraz z zespołem przeprowadził metaanalizę danych genetycznych dotyczących ryzyka zachorowania na ostre zapalenie trzustki. Następnie, korzystając z randomizacji mendlowskiej, sprawdził, czy występuje związek pomiędzy poszczególnymi składnikami odżywczymi o jednowęglowym metabolizmie a ryzykiem wystąpienia zapalenia trzustki.
Wyniki wykazały, że wyższy poziom witaminy B12 w surowicy krwi wiązał się z niższym ryzykiem różnych typów zapalenia trzustki. W kolejnych krokach zespół badawczy sprawdził, czy podawanie witaminy B12 zadziała ochronnie na ten organ oraz czy witamina B12 wykaże potencjał terapeutyczny (czyli przyniesie skutki w leczeniu OZT).
Witamina B12 a leczenie OZT
W celu sprawdzenia założeń przeprowadzono badanie na myszach, które nie posiadały genu odpowiedzialnego za wchłanianie witaminy B12. Pod uwagę wzięto dwa modele zapalenia trzustki - jeden w celu obserwacji wczesnych reakcji uszkodzenia organu, a drugi do śledzenia patologicznego postępu choroby.
Pozyskane wyniki wskazały, że witamina B12 chroni komórki pęcherzykowe przed martwicą już na wczesnym etapie ostrego zapalenia trzustki. Poza tym redukuje naciek limfocytów T. Autorzy badań zaznaczają, że na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż dzięki sztucznemu zwiększeniu poziomu witaminy B12 w surowicy zarówno przed, jak i po wywołaniu zapalenia trzustki u gryzoni, zmniejszyło się nasilenie choroby i przyspieszyła się regeneracja tkanek, które uległy uszkodzeniu.
Ostatecznie ustalono, że witamina B12 zwiększa produkcję ATP w tkance trzustki. A to z kolei sprawia, że zmniejsza się martwica komórek zrazikowych i można zapobiec postępowi choroby.
Ostre zapalenie trzustki - leczenie i objawy
Około 20% pacjentów z zapaleniem trzustki to osoby, u których obserwuje się postępowanie choroby w umiarkowane ostre lub ciężkie ostre zapalenie. Taki stan zwiększa ryzyko zgonu lub kalectwa. Co ważne, nawet jeżeli ktoś wyzdrowieje, to często dochodzi do powikłań, które pozostają z pacjentem do końca życia i znacząco wpływają na jego jakość.
Na ten moment nie znaleziono skutecznego rozwiązania, a leczenie opiera się głównie na głodówce i podawaniu leków przeciwbólowych. Pacjent umieszczany jest na oddziale i tam w formie dożylnej otrzymuje niezbędne płyny i leki. Dlatego nowe odkrycie dotyczące witaminy B12 jest nadzieją na przyszłość dla wielu ludzi, choć konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych w tym zakresie.
Zanim uda się ustalić, czy witamina B12 wpływa tak samo na ludzi jak na tkanki mysz, powrót do zdrowia skupia się na odpoczynku organu i regeneracji, zwalczając przy tym stan zapalny. Zadaniem lekarzy jest zadbać o żywienie dojelitowe lub pozajelitowe, a także monitorowanie, czy nie dochodzi do powikłań.
Głównym objawem zapalenia trzustki jest silny ból w nadbrzuszu, który może promieniować do pleców. A zatem nawet jeśli nie jest głównie odczuwany po lewej stronie, ale mamy wrażenie, że boli nas cały brzuch, a dolegliwość ta narasta i nieprzerwanie trwa od kilku do kilkunastu godzin, to należy niezwłocznie udać się do lekarza lub na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).
Pozostałe objawy zapalenia trzustki, jakie mogą wystąpić to:
- nudności,
- wymioty,
- biegunka,
- brak apetytu,
- gazy,
- świąd skóry,
- żółtawa skóra lub białka oczu,
- przyspieszone bicie serca,
- plamista wysypka na ciele (głównie w okolicach pępka).
Zobacz galerię: Najbardziej dokuczliwe objawy niedoboru witaminy B12