Te produkty to zbawienie dla zdrowia. Chronią przed rakiem, chorobami serca i cukrzycą
Za ryzyko rozwoju wielu chorób odpowiada przewlekły stan zapalny. Można go złagodzić stosując odpowiednią dietę. Kluczowe są związki przeciwzapalne. W jakich produktach je znajdziesz?
Stan zapalny to nic innego, jak reakcja układu odpornościowego w walce z infekcjami i innymi stanami zagrażającymi organizmowi. Jeśli jednak zaczyna mieć charakter przewlekły i trwa zbyt długo, może dojść do rozwoju niebezpiecznych przypadłości, takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2, choroba Alzheimera i nowotwory.
Jak zwalczyć stan zapalny? Pomogą te produkty
Podstawą w walce z przewlekłym stanem zapalnym jest dieta. Natura obfituje w wiele naturalnych składników, które pomagają w ich zwalczaniu i zapobieganiu poważnym chorobom.
Doskonałym i naturalnym sposobem na walkę ze stanem zapalnym w organizmie jest olej rybi. Kwasy tłuszczowe omega-3 zawierają kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA), które obniżają poziom białek zapalnych, a także zmniejszają poziom cukru we krwi.
Kolejny związek, który dobrze radzi sobie ze stanem zapalnym to kurkumina zawarta w kurkumie. Swoje właściwości przeciwzapalne zawdzięcza polifenolom. Kurkumina jest także zalecana w walce z innymi przewlekłymi schorzeniami, na przykład z cukrzycą i chorobami serca.
Właściwości przeciwzapalne kurkuminy mogą także pomóc złagodzić ból mięśni po wysiłku fizycznym i zmniejszyć negatywne skutki stresu.
Kolejny punkt na liście to imbir, który zawiera ponad 400 naturalnych związków, a wiele z nich działa przeciwzapalnie — w tym gingerol i zingeron.
Regularne spożywanie imbiru może także pomóc obniżyć poziom leukotrienów (związków wywołujących stany zapalne w organizmie).
Ważne jednak, aby wiedzieć, że imbir można "przedawkować". Przyjmowanie go w zbyt dużych ilościach może rozrzedzać krew. To informacja szczególnie przydatna dla osób, które stosują leki na rozrzedzenie krwi.
Warto także sięgać po czerwone winogrona, ponieważ zawierają one resweratrol (związek polifenolowy), który działa na organizm przeciwutleniająco. Przeciwutleniacze znajdujące się w resweratrolu mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny w organizmie, chroniąc komórki przed uszkodzeniem i pomagając chronić wyściółkę naczyń krwionośnych. Efekt ten może być szczególnie ważny dla zdrowia serca i mózgu, które w dużym stopniu zależą od stanu naczyń krwionośnych.