Olbrzymia narośl w głowie nastolatka. Lekarze orzekli, że trzeba operować

2023-02-15 13:27

14-latek zmagał się z silnym bólem głowy i częstymi wymiotami. Po szczegółowych badaniach lekarze odkryli w jego głowie niepokojącą narośl. Powstała w wyniku groźnej choroby wywołanej przez larwy tasiemca. Chłopiec musiał być pilnie operowany.

Olbrzymia narośl w głowie nastolatka. Lekarze orzekli, że trzeba operować
Autor: Getty Images Olbrzymia narośl w głowie nastolatka. Lekarze orzekli, że trzeba operować

U nastolatka z Indii, który skarżył się na ból głowy i wymioty, wykryto chorobę odzwierzęcą tzw. bąblowicę. Chłopiec zaraził się larwami tasiemca bąblowcowego najprawdopodobniej poprzez kontakt z zakażonym bydłem lub odchodami. W wyniku tej infekcji powstała w jego głowie torbiel o dość sporych rozmiarach. Narośl była wypełniona mlecznym płynem o wysokiej zawartości białka i lipidów.

Nastolatek zakaził się bąblowicą

14-latek trafił na blok operacyjny. Przeszedł zabieg kraniotomii, podczas którego wycięto mu fragment czaszki w celu uzyskania pełnego dostępu do cysty. To pozwoliło chirurgom usunąć narośl w całości.

Poradnik Zdrowie - Choroby zakaźne

Jak wyjaśnił neurochirurg dr Sumit Thakar z Instytutu Wyższych Nauk Medycznych Sathya Sai w Bangalore, oderwanie torbieli od tkanki mózgowej musiało być wykonane z niezwykłą precyzją. – Wyciek płynu z torbieli może spowodować rozprzestrzenianie się lub nawrót choroby, a czasem reakcję alergiczną zagrażającą życiu – dodał.

Na szczęście operacja przebiegła zgodnie z planem. Chłopiec nie doznał trwałych uszkodzeń w mózgu. Dwa tygodnie dochodził do siebie po operacji.

Przypadek 14-letniego pacjenta został opisany na łamach periodyku naukowego "The New England of Journal of Medicine".

Bąblowica, czyli choroba "niemytych jagód"

Bąblowicą można zarazić się drogą pokarmową w wyniku spożycia jaj tasiemca bąblowcowego (np. poprzez zjedzenie niemytych owoców leśnych czy poprzez bezpośredni kontakt z sierścią lub odchodami zwierzęcymi). Larwy tasiemca bąblowcowego migrują do narządów wewnętrznych (wątroby, płuc, mózgu), w których przekształcają się w powoli rosnące torbiele uciskające lub naciekające okoliczne tkanki.

- Torbiel tworzy się w mózgu pacjenta zaledwie u ok. 2 proc. przypadków – podkreślił w rozmowie dla amerykańskiego "Newsweeka" dr Sumit Thakar. Ta patologiczna narośl może wywoływać szereg dolegliwości m.in. osłabienie, ból głowy, drgawki czy wymioty. Wraz z jej wzrostem dolegliwości się nasilają i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Neurochirurg tłumaczył, że "nieleczona bąblowica może prowadzić do komplikacji z powodu podwyższonego ciśnienia w mózgu spowodowanego powiększającą się torbielą".

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki