Najstarszy polski chirurg żegna się z zawodem. 96-latek zdradził receptę na długowieczność
Najstarszy chirurg dziecięcy w Polsce nie przeprowadzi więcej operacji. 96-letni prof. Eugeniusz Murawski chce jednak nadal pracować, tym razem jako wykładowca anatomii. Wyjawił też swoją receptę na długowieczność. Okazało się, że przestrzega trzech kluczowych zasad.
Zyskał miano najstarszego czynnego chirurga dziecięcego w Polsce. Od 1983 roku prof. Eugeniusz Murawski prowadził konsultacje i regularnie operował w szpitalu wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim. Choć 21 lat temu przeszedł na emeryturę z powodów formalnych, wciąż leczył swoich małych pacjentów. Od stołu operacyjnego odszedł dopiero podczas pandemii COVID-19.
Wybitny chirurg dziecięcy kończy operować
22 sierpnia wybitny lekarz poinformował, że kończy swoją chirurgiczną karierę. Dalej jednak będzie prowadził zajęcia dla ratowników medycznych. – Pan profesor to wyjątkowy człowiek, który ma w sobie tyle pozytywnej energii i ciepła. Jest to fantastyczny lekarz, to jest świetny nauczyciel, człowiek, który wychował wielu lekarzy – stwierdził Robert Surowiec, wiceprezes Szpitala Specjalistycznego w Gorzowie Wielkopolskim.
Z tej okazji władze szpitala zorganizowały dla prof. Eugeniusza Murawskiego przyjęcie. Były życzenia, upominki, kwiaty i tort. - Chcemy podziękować za to wszystko dobro, które pan przyniósł do tego szpitala i za to wszystko dobro, które pan zrobił dla dzieci, które były tu leczone – mówił Surowiec podczas uroczystości.
Lekarz podał receptę na długowieczność
Na spotkaniu prof. Murawski wyznał, że chciał być inżynierem, lecz los pokierował jego życiem inaczej. Stało się tak, że został chirurgiem dziecięcym. Zdradził też swoją receptę na długowieczność.
- Po pierwsze nie pić, nie palić, nie objadać się. To znaczy lampka wina w towarzystwie, ale to nie jest picie. Picie to jest mieć kaca. Raz w życiu miałem kaca w wieku 17 lat i powiedziałem sobie koniec, nigdy więcej, i dotrzymałem słowa. Nie palić - w czasie okupacji nawet papierosy robiłem i wszystkie tytonie znałem, ale nie paliłem. To jest drugie. I trzecie utrzymać masę ciała. Postawić w łazience wagę i codziennie rano się ważyć i pilnować, utrzymać ciężar ciała. I to wystarczy, żeby zachować kondycję – powiedział.
Profesor nie zamierza całkowicie rezygnować z pracy. W weekendy będzie prowadził wykłady z anatomii opisowej i topograficznej dla przyszłych ratowników medycznych w niepublicznej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim. Jak zaznaczył, chętnie to będzie robił do setki. – Wielka mi praca. Raz w miesiącu na dwa dni przyjeżdżam – dodał.
Uzyskał tytuł lekarza doskonałego
Prof. Eugeniusz Murawski urodził się 1 września 1927 r. w Grajewie w woj. podlaskim. W 1954 r. ukończył ówczesną Pomorską Akademię Medyczną w Szczecinie, której tradycje kontynuuje teraz Pomorski Uniwersytet Medyczny. Opracował własną, autorską metodę operowania pacjentów z rozszczepem warg i podniebienia.
Wybitne zasługi i poświęcenie chirurga dostrzegło Polskie Towarzystwo Lekarskie. W 2018 roku uhonorowano profesora tytułem "Medicus Perfectus", czyli lekarza doskonałego.