Stomatologia i ortodoncja
Stomatologia to dział medycyny, który zajmuje się funkcjonowaniem i leczeniem zębów i przyzębia, a także języka, tkanek jamy ustnej oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Podstawą stomatologii jest stomatologia zachowawcza polegająca na leczeniu ubytków oraz bieżącej profilaktyce. Z kolei stomatologia estetyczna ma na celu wymodelowanie wnętrza jamy ustnej. Ortodoncja to dział stomatologii, który skupia się na wadach zgryzu, wadach szczękowo-twarzowych oraz ich korygowaniu.
Stomatologia i ortodoncja jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyły się z nieprzyjemnymi wizytami w gabinecie. Obecnie przeprowadzanie większości zabiegów nie łączy się już z żadnymi dolegliwościami bólowymi.
Stomatologia dzieli się na wiele specjalizacji, wśród których można wymienić m.in. stomatologię zachowawczą, endodoncję, protetykę stomatologiczną, periodontologię i chirurgię stomatologiczną lub szczękowo-twarzową.
Typowe zabiegi u dentysty to właśnie stomatologia zachowawcza oraz endodoncja. Polegają na uzupełnianiu ubytków, leczeniu próchnicy oraz wykrywaniu stanów zapalnych. Podobną funkcję pełni periodontologia, ale skupia się na leczeniu chorób przyzębia. Poważniejsze zabiegi jak wyrywanie zębów lub wstawianie implantów to zadania dla chirurga szczękowego.
Coraz popularniejsza stomatologia estetyczna to zabiegi takie jak usuwanie kamienia, wybielanie, ale również odbudowa i kształtowanie zęba za pomocą wkładów kompozytowych lub tzw. licówek.
Ortodoncja zajmująca się korygowaniem wad zgryzu rozróżnia wady wrodzone i nabyte. Te pierwsze wynikają np. z dziedziczenia określonych cech lub niedoborów niezbędnych związków w życiu płodowym dziecka (np. kwasu foliowego). Za wady nabyte odpowiadają przyzwyczajenia wykształcające się podczas pierwszych lat życia. Może to być np. nieprawidłowe ssanie kciuka lub smoczka, obgryzanie paznokci. Ortodoncja pomaga również w leczeniu zębów uszkodzonych w wyniku urazu mechanicznego. Za najskuteczniejszą metodę korekty zgryzu uważa się aparaty ortodontyczne – ruchome lub stałe.