Gastrologia

Gastrologia (gastroenterologia) to dział medycyny, który zajmuje się oceną czynności i schorzeń szeroko rozumianego układu pokarmowego. Wykonywaniem badań w tym zakresie zajmuje się gastrolog, który zawsze zaczyna diagnozę problemu od wywiadu z pacjentem. Gastrologia pozwala wykryć i leczyć zarówno choroby uciążliwe, ale niegroźne, jak refluks, jak i zagrażające życiu jak nowotwory, czy choroba Leśniewskiego-Crohna.

Świat nie radzi sobie z rakiem trzustki, zarówno w zakresie diagnostyki, jak i leczenia. Wciąż mówi się o oczekiwanym przełomie, ale niełatwo o niego choćby ze względu na późne rozpoznawanie tego nowotworu. Do tej pory mówiło się o 7 objawach, które mogą wskazywać, że trzustka jest zagrożona. Doszły jeszcze dwa.
Będziemy to powtarzać do znudzenia; kolor kupy ma znaczenie. Zaglądajcie do sedesów - to wygodna i szybka okazja do wyłapania wielu problemów ze zdrowiem. Czy zabarwienie stolca na żółty kolor musi oznaczać problem ze zdrowiem? Wcale nie, ale może tak być, dlatego nim się uspokoisz, że to nic takiego, musisz się o tym upewnić.
Krew w kale nigdy nie jest objawem prawidłowym. Przeważnie wskazuje na jedną z wielu chorób układu pokarmowego. Najgroźniejszą z nich jest rak jelita grubego, który po kilku latach rozwoju może objawić się jedynie krwią w stolcu, bądź tzw. krwawieniem utajonym. Sprawdź, na jakie choroby wskazuje krew w kale. Jakie są przyczyny krwawych stolców? Co to jest krew utajona?
Z jednej strony lekarze coraz częściej przestrzegają przed rakiem żołądka, bo chociaż nie należy do najczęstszych nowotworów w Polsce, to jest ostatnio diagnozowany u coraz młodszych osób. Z drugiej: gastroskopia, kluczowe badanie przy jego rozpoznawaniu, nie jest tak powszechnie zalecana, jak inne badania przesiewowe. Pacjenci są nieco skołowani.
Każda otyłość to poważna choroba, ale brzuszna, nazywana też trzewną, to ta szczególnie niebezpieczna. Tłuszcz oblepiający narządy wewnętrzne, zarówno kobiet, jak i mężczyzn, uniemożliwia organom prawidłową pracę, zagraża życiu. Trzeba się z nią rozstać jak najszybciej. Te napoje ci pomogą.
To żadna tajemnica, że na skórze nieraz widać wiele chorób ogólnoustrojowych, wewnętrznych. Nikogo też nie powinno dziwić, że wstępne rozpoznanie cukrzycy było możliwe po obejrzeniu stóp, bo stopa cukrzycowa to jej częsty objaw, a choroba bywa rozpoznawana późno. Stopa i choroby wątroby? Cóż, zdania na ten temat są podzielone.
W sedesie nie ma niczego ciekawego do oglądania? Wręcz przeciwnie. Kształt, konsystencja i kolor kupy powiedzą ci sporo o stanie twojego zdrowia. Niejednokrotnie zmiana wyglądu stolca to jedne z pierwszych niepokojących objawów. Zapominasz o badaniach profilaktycznych? To tym bardziej patrz.
Chyba nikt nie przewidywał, że tak to się skończy. Pacjentka nie tylko przeżyła operację, ale wróciła do pracy, a ćwierć wieku później wraz ze swoim "bogiem od wątroby" świętowała otwarcie nowej kliniki. Po latach niepowodzeń przeszczepiania wątroby, 30 grudnia 1994 roku dokonał się przełom w polskiej transplantologii.
O bólu brzucha można spokojnie niejedną książkę napisać, ale podstawowa wiedza jest potrzebna każdemu. Lekarz rodzinny Michał Domaszewski przypomina, co oznacza ból w konkretnym miejscu. Zwraca też uwagę na nietypowe przyczyny, jak uchyłek Meckela oraz objawy w zaskakującej lokalizacji. Wszystko podane w łatwej do przełknięcia dla pacjenta pigułce.
Wzdęcia nigdy nie są stanem mile widzianym. Krępujące, rozpierające gazy po świętach wyjątkowo nas denerwują, zwłaszcza przy przymiarce kreacji sylwestrowej. Tymczasem trudno ich uniknąć w tym czasie. Desperacko szukasz sposobu, żeby się ich pozbyć? Nim sięgniesz po leki i podejrzane wynalazki, spróbuj czegoś sprawdzonego.
Kupa o prawidłowej konsystencji najczęściej w ogóle nie budzi naszego zainteresowania, zwłaszcza gdy wypróżnianiu nie towarzyszy wyraźny dyskomfort. Tymczasem znaczenie ma także grubość stolca. Ołówkowaty stolec na pewno wymaga konsultacji lekarskiej i najczęściej pogłębionej diagnostyki.
Choć występuje przez cały rok, najwięcej zachorowań zdarza się właśnie zimą. Stąd też potocznie określana jest zimową chorobą żołądka. Zaczyna się jak zwykłe przeziębienie, ale z czasem pojawiają się biegunka, chlustające wymioty i bóle brzucha. Co jest przyczyną tej choroby i kto jest najbardziej narażony na infekcję?

W miarę jak spożywamy coraz więcej przetworzonej żywności, problemy gastrologiczne, zwłaszcza w społecznościach wysoko rozwiniętych przybierają na sile. Coraz więcej osób narzeka na nawracającą niestrawność, zgagę, czy problemy z regularnym wypróżnianiem. Zaburzenia prawidłowej pracy układu pokarmowego wcale nie muszą dotyczyć osób w podeszłym wieku. Często choroby o podłożu gastrologicznym diagnozuje się u osób młodych.

Dolegliwości lub powikłaania natury gastrologicznej często dają niespecyficzne objawy. Można do nich zaliczyć m.in. bóle żołądka i wzdęcia, mdłości, uczucie palenia w przełyku, ale także zaparcia lub odbijanie. Dlatego diagnostyka problemu często jest wieloetapowa. Typowe badania gastrologiczne obejmują badania krwi ze szczególnym uwzględnieniem enzymów wątrobowych i trzustkowych, diagnostykę obrazową (USG, RTG, RM, TK). Nieprzyjemnym, ale niekiedy niezbędnym badaniem gastrologicznym jest również gastroskopia, czyli badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą kamery umożliwiającej podgląd stanu zdrowia chorego w czasie rzeczywistym. Odmienną wersją tego badania jest kolonoskopia, czy badanie obrazowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Zarówno gastroskopia, jak i kolonoskopia wywołują u pacjentów znaczący dyskomfort, dlatego badania najczęściej wykonuje się w znieczuleniu. W przypadku podejrzenia zmian na tle nowotworowym można je połączyć również z pobraniem próbek tkanek do dalszych badań.

Pomoc gastrologa będzie nieoceniona w przypadku występowania chorób przewodu pokarmowego. Jego diagnoza jest niezbędna również podczas terapii nowotworowych obejmujących raka trzustki, wątroby, jelita lub żołądka.