Jakie są objawy miażdżycy? Fizyczne i psychiczne objawy miażdżycy, których nie możesz przeoczyć

2023-03-21 6:16

Miażdżyca jest chorobą przewlekłą, która przez lata może się rozwijać, powodując subtelne symptomy. Trudno wychwycić pierwsze objawy miażdżycy, zazwyczaj pacjenci zwracają na nie uwagę, gdy choroba jest już zaawansowana. Jakie objawy miażdżycy powinny zaniepokoić?

Jakie są objawy miażdżycy? Fizyczne i psychiczne objawy miażdżycy, których nie możesz przeoczyć
Autor: Getty Images Zmęczona kobieta przy pracy

Spis treści

  1. Pierwsze objawy miażdżycy
  2. Miażdżyca - objawy psychiczne
  3. Objawy miażdżycy nóg
  4. Miażdżyca tętnic szyjnych – objawy
  5. Objawy zaawansowanej miażdżycy
  6. Jak rozpoznać miażdżycę? Badania i diagnostyka

Miażdżyca rozwija się cicho i dyskretnie, dlatego jej pierwsze sygnały często są bagatelizowane. Zwykle objawy miażdżycy nie występują, dopóki nie dojdzie do zwężenia lub zatkania tętnic. Symptomy choroby zależą od tego, które naczynia dotknięte są chorobą.

Pierwsze objawy miażdżycy

Początkowo chory może odczuwać zmęczenie i zadyszkę, która występuje także po stosunkowo niedużym wysiłku fizycznym. Często dwóm pierwszym objawom choroby towarzyszy również ból łydek. Jest to efekt reakcji na wysiłek fizyczny i problemów naczyniowych związanych z nieprawidłowym przepływem krwi.

Gdy miażdżyca zaatakuje tętnice serca, pacjent może odczuwać ból lub ucisk w klatce piersiowej i zauważyć nieprawidłowe bicie serca. Kiedy choroba dotyka naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za dostarczanie krwi do mózgu mogą jej towarzyszyć objawy takie jak nagłe drętwienie lub osłabienie rąk i nóg.

Z kolei gdy miażdżyca zaatakuje tętnice nerkowe może jej towarzyszyć zmęczenie, zmiana w częstotliwości oddawania moczu, utrata apetytu, swędzenie, a nawet mdłości.

Kontrola poziomu cholesterolu

Miażdżyca - objawy psychiczne

Miażdżyca może także wpływać na zdrowie psychiczne chorych. Miażdżyca tętnic szyjnych może powodować upośledzenie funkcji poznawczych, a tym samym wpływać negatywnie na aspekty takie jak pamięć, percepcja wzrokowa, uwaga i koncentracja. Miażdżycy mogą także towarzyszyć zaburzenia snu.

Psychiczne objawy miażdżycy mogą pojawiać się stale lub występować jako pojedyncze incydenty. Poprzez powyższe problemy, pacjent może mieć trudności w uczeniu się nowych rzeczy i przyswajaniu informacji.

Wraz z rozwojem schorzenia jego symptomy ze strony psychicznej mogą się nasilać. Wówczas może pojawić się splątanie, zaburzenia świadomości, apatia, niepokój, drażliwość. Istnieją także badania, które potwierdzają korelację między miażdżycą a depresją u seniorów.

Objawy miażdżycy nóg

Głównym objawem miażdżycy nóg, a właściwie choroby tętnic obwodowych nóg, jest ból w objętej chorobą nodze. Najczęściej dyskomfort odczuwalny jest w łydkach, rzadziej w udach i stopach, któremu może, ale nie musi, towarzyszyć drętwienie. To tak zwane chromanie przestankowe.

Zauważalne jest także obniżenie ciśnienie krwi w chorej kończynie, przez co trudno jest wyczuć puls w tętnicy udowej. Kolejnym objawem miażdżycy tętnic dolnych są zimne stopy. To konsekwencja nieprawidłowego przepływu krwi do stóp, charakterystycznego dla tej choroby.

Należy pamiętać, że wiele osób ma łagodne objawy miażdżycy nóg lub nie ma ich wcale. Inne objawy miażdżycy nóg to:

  • bolesne skurcze mięśni bioder, ud lub łydek,
  • błyszcząca skóra na nogach,
  • zmiany w kolorze skóry nóg,
  • wolniejszy wzrost paznokci u stóp,
  • owrzodzenia na nogach, palcach stóp i stopach, które nie chcą się goić,
  • mniejszy wzrost włosów na nogach.

Miażdżyca tętnic szyjnych – objawy

Miażdżyca tętnic szyjnych występuje, gdy złogi cholesterolu zaczynają gromadzić się w tętnicach szyjnych, których zadaniem jest dostarczanie krwi do mózgu. Kiedy stwardnienie tych tętnic jest poważne, może doprowadzić do udaru mózgu. Pacjenci cierpiący na ten rodzaj miażdżycy często nie mają żadnych objawów, dopóki tętnice nie zwężą się na tyle, by zmniejszyć lub zablokować przepływ krwi do mózgu.

Według ekspertów z Houston Methodist pierwsze objawy mogą wystąpić podczas czasowego zablokowania przepływy krwi i zwiastować przemijający atak niedokrwienny (TIA), zwany mini udarem. Wówczas mogą wystąpić symptomy takie jak:

  • ból i zwroty głowy,
  • dezorientacja,
  • problemy z mówieniem,
  • drętwienie szyi lub kończyn,
  • nagłe osłabienie jednej strony ciała,
  • problemy z koordynacją,
  • tymczasowe niewyraźne widzenie lub chwilowa utrata wzroku.

Objawy zaawansowanej miażdżycy

Zwężenie tętnic zmusza serce do mocniejszego pompowania krwi, by doprowadzić ją do wszystkich organów. Jednak zwężonymi naczyniami nie może ona dostrzec do niego w wystarczającej ilości, co powoduje niedotlenienie serca. Objawem tej sytuacji jest ból w klatce piersiowej, zwany bólem wieńcowym. Pojawienie się takich dolegliwości świadczy o znacznym zaawansowaniu miażdżycy i powinno skłonić do natychmiastowego podjęcia leczenia.

Często o podwyższonym poziomie cholesterolu i możliwej miażdżycy mogą świadczyć złogi cholesterolowe pod skórą tzw. kępki żółte, czyli żółte zgrubienia w okolicy powiek czy guzki w ścięgnach nadgarstków i ścięgnie Achillesa.

Jak rozpoznać miażdżycę? Badania i diagnostyka

Diagnostyka miażdżycy powinna rozpocząć się od wizyty z lekarzem, który przeprowadzi wywiad oraz badanie fizykalne. Specjalista prawdopodobnie zleci wykonanie badań krwi. Skontrolowanie poziomu cholesterolu, a zwłaszcza nieprawidłowego poziom frakcji LDL oraz wysokiego poziomu trójglicerydów świadczy o dużym prawdopodobieństwie choroby, dlatego lekarz może zalecić badanie całego profilu lipidowego.

Wykonanie EKG, wskaźnika kostka-ramię (ABI), rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej, echokardiogramu również pomoże ocenić przepływ krwi i nieprawidłowości z nim związane.

Na każdym etapie choroby należy również zmienić dietę i styl życia, by hamować postępowanie schorzenia.

Czy grozi ci miażdżyca?

Pytanie 1 z 9
Cukrzyca jest potwierdzona badaniami poziomu cukru we krwi
Zdjęcie