Wyjątkowo zakaźna choroba skóry. Daje charakterystyczny objaw
Liszajec zakaźny - jest to bardzo zakaźna choroba skóry, której charakterystycznym objawem jest żółto-miodowy strup na skórze. Liszajec zazwyczaj przebiega łagodnie i trwa kilkanaście dni, choć nieleczony może doskwierać nawet kilka tygodni. Jakie są przyczyny choroby i jakie leczenie pozwala skutecznie pozbyć się liszajca?
Spis treści
Liszajec zakaźny (impetigo) wywołują najczęściej bakterie gronkowca złocistego, paciorkowca z grupy B lub jest zakażeniem mieszanym obu bakterii. Bakterie atakują powierzchnię skóry – szczególnie na szyi, twarzy, okolicy ust i nosa, a także wokół paznokci rąk. Zmiany chorobowe mogą pojawić się w kilku miejscach jednocześnie. Często liszajec pojawia się w miejscach, w których skóra została mechanicznie uszkodzona lub rozdrapana np. w miejscu po ukąszeniu przez owada lub insekta (wesz, pluskwa).
Liszajec zakaźny - jak wygląda?
Objawy liszajca zakaźnego są bardzo charakterystyczne. Na skórze najpierw tworzą się wykwity, przypominające pęcherze, które są wypełnione ropą. Powierzchnia tych pęcherzy dość szybko wiotczeje i pęka. Wydostająca się z pęcherza ropa zasycha w charakterystyczne dla liszajca zakaźnego strupy w kolorze żółto – miodowym.
Wyróżnia się następujące typy liszajca zakaźnego:
- liszajec pęcherzykowy - przy tym typie liszajca nie dochodzi do powiększenia się węzłów chłonnych. Liszajec pęcherzykowy charakteryzuje się szybkiego tworzącymi się małymi i dużymi pęcherzami, które mające zwiotczałą powierzchnię
- zapalenie mieszków włosowych - (inaczej gronkowcowy liszajec mieszków włosowych) obejmujące duży obszar skóry
- niesztowica - głęboko umiejscowionemu owrzodzeniu skóry towarzyszą powiększone okoliczne węzły chłonne.
Liszajec zakaźny występuje najczęściej u osób, które żyją w grupie. Liszajcem łatwo zakażają się dzieci chodzące do żłobków i przedszkoli, osoby często przebywające w grupach, sportowcy uprawiający dyscypliny kontaktowe (zapasy, boks).
Liszajec zakaźny - leczenie
Liszajec zakaźny leczy się miejscowo maściami (lub aerozolami) z antybiotykami. Gdy liszajec zajął dużą powierzchnię skóry niekiedy leczenie wymaga podania antybiotyku doustnie. Miejscowo stosuje się maść z flucydyą lub mupirocyną.
Liszajec zakaźny - przyczyny
Liszajec zakaźny może pojawić się jako powikłanie innych chorób skóry, np. wszawicy, świerzbu, ospy wietrznej lub kontaktowego zapalenia skóry.
Rozwojowi liszajca zakaźnego sprzyja:
- ciepłe, wilgotne środowisko
- klimat tropikalny lub subtropikalny
- pora letnia lub jesień
- drobne urazy
- ugryzienia przez owady i insekty
- niewłaściwa higiena osobista
- rozprzestrzenianie się liszajca w rodzinie
- ogólny zły stan zdrowia.
Czytaj też:
- Liszaj płaski: przyczyny, objawy i leczenie
- Świerzb – przyczyny, objawy, leczenie
- Czyrak: nieestetyczny wrzód czy choroba zagrażająca zdrowiu?
- Który gronkowiec odpowiada za zmiany na skórze: gronkowiec skórny czy gronkowiec złocisty?
Porady eksperta