ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS) latem

2010-07-21 16:36

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które w lecie daje się mniej we znaki. Jednak mimo widocznej o tej porze roku poprawy, skóra musi być odpowiednio pielęgnowana, by mogła się lepiej zregenerować.

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY (AZS) latem
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

Lekarze szacują, że atopowe zapalenie skóry (AZS) jest drugą co do częstości występowania (po grzybicy) chorobą dermatologiczną. Nie wnikając w skomplikowane i wciąż nie do końca poznane przyczyny schorzenia, warto jednak pamiętać, że ma ono podłoże alergiczne i każdy kontakt z substancją, która wywołuje uczulenie powoduje stan zapalny skóry i zaostrzenie objawów. A te są wyjątkowo przykre – ponieważ chora skóra jest pozbawiona ochronnego płaszcza hydrolipidowego, szybko traci wilgoć, a przesuszona bardzo silnie swędzi, często się łuszczy, jest zaczerwieniona, tworzą się drobne ranki. Zmiany skórne niełatwo ukryć, bo występują na szyi, twarzy, rękach. W dodatku najczęściej trudno znaleźć winowajcę, bo reakcję uczuleniową mogą wywoływać zarówno substancje działające bezpośrednio na skórę (np. detergenty, sierść), dostające się do organizmu drogami oddechowymi (np. roztocza, pyłki), a także znajdujące się w jedzeniu (np. jajka, cytrusy). Dokuczliwe objawy zaostrzają się również pod wpływem stresu, zanieczyszczonego i suchego powietrza oraz dymu tytoniowego.

Atopowe zapalenie skóry: skóra atopowa lubi nawilżanie i natłuszczanie

Zależnie od nasilenia choroby w leczeniu stosuje się antyseptyki, leki przeciwhistaminowe, kremy i maści steroidowe. Jednak najważniejsza jest codzienna pielęgnacja skóry, której zadaniem jest odtworzenie uszkodzonego płaszcza lipidowego i zatrzymanie wody w skórze. » Używaj kosmetyków przeznaczonych do skóry wrażliwej i alergicznej, bo nie mają substancji zapachowych i konserwantów, które mogłyby podrażniać. Szukaj w nich naturalnych związków silnie nawilżających, np. mocznika. Doskonale sprawdzają się emolienty, preparaty stworzone najczęściej na bazie olejów mineralnych. To kremy, balsamy, emulsje, mleczka – nawilżają i natłuszczają skórę, zapobiegają parowaniu wody z naskórka, łagodzą świąd, zmniejszają szorstkość i zaczerwienienie.» Odstaw zwykłe mydła – mają odczyn zasadowy i niszczą kwaśny płaszcz lipidowy skóry. Lepsze są syndety (syntetyczne detergenty), które jednocześnie myją i nawilżają.» Nie stroń od kąpieli. Niegdyś je odradzano, uważając, że dodatkowo wysuszają skórę. Dziś dermatolodzy zalecają kąpiele (15–20 minut) z dodatkiem płynów lub olejków do skóry alergicznej, które pozostawiają na niej tłusty film chroniący przed utratą wilgoci. Dobra jest także sól z Morza Martwego – działa na skórę odżywczo i kojąco, nawilża ją i uelastycznia.» Po kąpieli lub prysznicu delikatnie osusz ciało i lekko wilgotną jeszcze skórę posmaruj natłuszczającym balsamem. Możesz kosmetyk przedtem schłodzić w lodówce, skuteczniej złagodzi swędzenie. Ponawiaj aplikację co 4–5 godzin – tyle czasu utrzymuje się na skórze płaszcz lipidowy po użyciu emolientu.

Atopowe zapalenie skóry na urlopie

Kiedy nadchodzi lato i rośnie wilgotność powietrza, a w dodatku można założyć lekkie, przewiewne ubrania, które nie drapią skóry, jej stan z reguły wyraźnie się poprawia. Jeszcze bardziej to odczujesz, gdy wyjedziesz na wakacje – to zasługa zmiany klimatu, czystego powietrza i relaksu.» Szczególnie korzystny wpływ na skórę ma pobyt nad morzem i kąpiele w słonej wodzie. Nadmorskie powietrze jest wolne od alergenów, za to dobrze nawilżone. Po kąpieli w morzu koniecznie weź prysznic, a potem natłuść ciało balsamem.» Nie przesadzaj z aktywnością fizyczną. Pamiętaj, że pot bardzo podrażnia skórę, parując, wysusza ją i zaostrza objawy choroby.» Ostrożnie z kąpielami w basenie! Po kontakcie skóry z chlorowaną wodą często nasilają się dolegliwości. Szukaj basenów, w których woda jest ozonowana, znacznie łagodniejsza dla chorej skóry. Ale po kąpieli dokładnie umyj się i posmaruj kosmetykiem silnie natłuszczającym.» Wyjeżdżając na urlop, zabierz ze sobą higrometr. Zadbaj o to, by w pomieszczeniu, w którym będziesz spać, wilgotność powietrza wynosiła co najmniej 60 proc. Podczas upałów możesz w pokoju np. postawić miskę z wodą albo rozpylać w powietrzu wodny aerozol.» Uważaj na kulinarne eksperymenty. Podczas wakacyjnych wojaży na pewno kusić cię będą różne smakołyki, ale wiele produktów może wywołać zaostrzenie choroby skóry. Najbardziej ryzykowne (o ile na co dzień tego nie jadasz) są ryby, skorupiaki, orzechy, kiszonki, przyprawy.

Atopowe zapalenie skóry: pozytywny wpływ słońca na skórę

Promienie ultrafioletowe zwykle bardzo dobrze działają na chorą skórę. Dermatolodzy przekonali się, że dopóki utrzymuje się lekka opalenizna, choroba jest w odwrocie. To jednak nie znaczy, że można bezkarnie wylegiwać się na słońcu, bo powoduje ono silne wysuszenie skóry, a często również jej poparzenia.» Stosuj kremy z filtrami ochronnymi, ale nie blokerami promieni UV. Wybieraj kosmetyki hipoalergiczne. Najczęściej zawierają filtry mineralne – nie uczulają, za to intensywnie nawilżają.» Po słonecznej kąpieli zadbaj o silniejsze nawilżenie skóry. Weź prysznic i w mokrą skórę wmasuj oliwkę lub inny kosmetyk natłuszczający.  Potem zostaw go, by dobrze się wchłonął –  zatrzyma wilgoć, więc skóra będzie gładsza i bardziej elastyczna.» Po powrocie z wakacji zafunduj sobie silnie nawilżający i odnawiający zabieg w gabinecie kosmetycznym. Na pewno natychmiast zauważysz i docenisz jego efekty.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba na całe życie. Najczęściej pojawia się u noworodków lub między 6. a 7. rokiem życia.. Diagnostyka jest dosyć złożona, szczególnie jesli chodzi o najmniejsze dzieci. W jaki sposób diagnozuje się atopowe zapalenie skóry ? Czy istnieje skuteczne lekarstwo na atopowe zapalenie skóry? Posłuchaj naszego eksperta - pediatry Andrzeja Mierzeckiego z kliniki ENEL MED.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci - diagnostyka i leczenie
miesięcznik "Zdrowie"