Zapalenie spojówek - rodzaje, objawy i leczenie
Zapalenie spojówek daje charakterystyczne objawy: oczy pieką i łzawią, czasem pojawia się światłowstręt. Zapalenie spojówek może być bakteryjne, wirusowe, alergiczne albo grzybicze. Może być też skutkiem zespołu suchego oka albo wynikać z zakażenia prostego. Zapalenie spojówek to dolegliwość, która wymaga właściwego leczenia. Jakie są przyczyny zapalenia spojówek i jak przebiega jego leczenie?
Spis treści
- Zapalenie spojówek - objawy
- Bakteryjne zapalenie spojówek
- Wirusowe zapalenie spojówek
- Zapalenie spojówek wywołane przez zespół suchego oka
- Alergiczne zapalenie spojówek
- Grzybicze zapalenie spojówek
- Zapalenie spojówek - zakażenie proste
Zapalenie spojówek to dość nieprzyjemna dolegliwość, ale na szczęście leczenie jest zwykle szybkie i skuteczne, pod warunkiem, że prawidłowo rozpoznamy przyczyny. A mogą być one bardzo różne. W zależności od tego, co wywołało stan zapalny wyróżniamy:
- bakteryjne zapalenie spojówek
- wirusowe zapalenie spojówek
- alergiczne zapalenie spojówek
- zapalenie spojówek wywołane przez zespół suchego oka
- grzybicze zapalenie spojówek
Spojówka to bardzo wrażliwa, cienka i przezroczysta błona śluzowa, która wyściela powieki i łączy się z gałką oczną. W spojówkach znajdują się gruczoły łzowe, śluzowe i tłuszczowe, które produkują wydzieliny składające się na łzy. Nawilżają one powierzchnię gałki ocznej, umożliwiają "gładkie" ruchy powiek, pomagają utrzymać na powierzchni oka stałe środowisko chemiczne, obmywają gałkę z zanieczyszczeń. Ponieważ spojówki są bogato utkane naczyniami krwionośnymi - które w czasie zapalenia spojówek znacznie się poszerzają i wypełniają krwią - charakterystycznym objawem tego schorzenia są czerwone oczy.
Zapalenie spojówek - objawy
Objawy zapalenia spojówek zależą od przyczyny, która je wywołała. Zwykle jednak pacjent odczuwa:
- swędzenie
- pieczenie
- kłucie
- łzawienie
- zaczerwienienie
- obrzęk
- grudki
- wydzielina, której charakter zależy od rodzaju zapalenia spojówek
Nie należy więc bagatelizować problemu. Gdy wystąpią pierwsze objawy, można ratować się kroplami do oczu dostępnymi bez recepty. Ale jeśli po 2-3 dniach dolegliwości nie ustąpią, konieczna jest wizyta u okulisty, który pomoże szybko uporać się z problemem.
To, jakie zaleci lekarstwa, zależy od stopnia nasilenia objawów oraz przyczyny stanu zapalnego. Bo jeśli chorobę wywołały np. bakterie, potrzebne będą inne leki niż w przypadku np. alergii.
Aby ustalić rodzaj zapalenia, lekarzowi zwykle wystarczy rozmowa z pacjentem i oględziny oka za pomocą lampy szczelinowej. Czasem potrzebne jest pobranie wydzieliny na posiew czy testy na wydzielanie łez - test Schirmera czy test stabilności łez.
Bakteryjne zapalenie spojówek
Bakteryjne zapalenie spojówek to najczęstsza odmiana choroby. Zwykle zajmuje jednocześnie oboje oczu. Objawy bakteryjnego zapalenia spojówek to:
- wydzielina ropna lub surowiczo-ropna w worku spojówkowym i łzowym
- przekrwienie i obrzęk spojówek, czasem całych powiek.
Gdy choroba jest zaawansowana, na spojówkach mogą pojawić się wybroczyny krwiste albo szarożółte plamy.
- Leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek
Podaje się sulfonamidy (Sulfacetamidum) lub roztwory antybiotyków w postaci kropli i maści (np. Tobrex, Biodacyna, Gentamicin, Neomycinum, Chloramphenicol).
Jeśli przez tydzień stan się nie poprawi, okulista może zalecić odstawienie leków na 3-4 dni, a następnie wykonanie posiewu z worków spojówkowych z określeniem antybiogramu. Po stwierdzeniu, jakie bakterie wywołują zakażenie, zaleci kurację.
Wirusowe zapalenie spojówek
Zapalenie, którego przyczyną są wirusy, występuje w okresie nasilonych infekcji górnych dróg oddechowych, wywołanych przez adenowirusy (głównie na jesieni i wczesną zimą). Wirus najpierw atakuje spojówkę, a po ok. 8 dniach zwykle obejmuje również rogówkę oka.
Najczęściej choroba pojawia się w jednym oku, a po kilku dniach przenosi się na drugie. Objawy wirusowego zapalenia spojówek to:
- obrzęk spojówek
- swędzenie i uczucie ciała obcego w oku
- pojawienie się wydzieliny surowiczej
Na spojówkach widać skupiska obrzękniętych naczynek krwionośnych (rozproszone zaczerwienienie). Gdy zapalenie obejmie rogówkę, pojawiają się na niej małe zmętnienia. Towarzyszy temu:
- silny ból
- łzawienie
- światłowstręt
Czasem powiększają się węzły chłonne w okolicy żuchwy.
- Leczenie wirusowego zapalenia spojówek
Miejscowo stosuje się leki przeciwwirusowe i zmniejszające obrzęk, przeciwzapalne i odkażające. Aby nie dopuścić do zakażenia bakteryjnego, konieczne bywa podanie antybiotyku.
Choroba jest bardzo zakaźna. Łatwo zarazić się przez dotyk. Jeżeli używałaś w czasie infekcji kosmetyków do oczu, powinnaś je wyrzucić, żeby ponownie się nimi nie zarazić.
Zapalenie spojówek wywołane przez zespół suchego oka
Zapalenie spojówek bywa skutkiem zespołu suchego oka - związanego z niedostatecznym wydzielaniem albo niewłaściwym składem łez. Wtedy często pojawia się też zapalenie rogówki.
Objawy zapalenia spojówek wywołanego przez zespół suchego oka to:
- podrażnienie oczu
- "piasek" pod powiekami
- światłowstręt
- swędzenie
Dolegliwości nasilają się w nocy, w czasie pracy przy komputerze albo gdy przebywamy tam, gdzie jest suche powietrze.
- Leczenie zapalenia spojówek wywołanego przez zespół suchego oka
Ulgę przynosi częste mruganie i zamykanie powiek, robienie przerw w czytaniu i zakraplanie tzw. sztucznych łez. Ponadto należy nawilżać powietrze oraz pić 2-3 litry płynów dziennie.
Alergiczne zapalenie spojówek
Alergiczne zapalenie spojówek zwykle pojawia się z katarem siennym u osób uczulonych na pyłki kwitnących roślin.
Przyczyną mogą być też środki chemiczne, kosmetyki, lekarstwa. Objawy alergicznego zapalenia spojówek to:
- silne swędzenie
- przekrwienie
- łzawienie
- obrzęk powiek
Leczenie alergicznego zapalenia spojówek
Podaje się leki przeciwhistaminowe miejscowo, a w nasilonych przypadkach także doustnie. Czasem konieczne jest odczulanie.
Grzybicze zapalenie spojówek
Grzybicze zapalenie spojówek występuje rzadko, na ogół jako powikłanie długotrwałej kuracji antybiotykami lub skutek przeniesienia zakażenia z innych części ciała (narządów płciowych).
Objawy grzybiczego zapalenia spojówek to:
- swędzenie
- łzawienie
- zaczerwienienie spojówek
W kanalikach łzowych często pojawiają się białawe złogi.
Leczenie grzybiczego zapalenia spojówek
Podaje się leki przeciwgrzybicze (Clotrimazol, Nystatyna) w postaci kropli albo maści.
Zapalenie spojówek - zakażenie proste
Przyczyną zakażenia prostego, które prowadzi do zapalenia spojówek może być:
- światło
- pył
- dym
- opary
Ponadto brak snu, nerwica, a także nieskorygowane wady wzroku, szczególnie nadwzroczność i niezborność, za silne albo za słabe szkła korekcyjne lub ich niewłaściwy rozstaw.
Objawy zakażenia prostego to:
- pieczenie
- swędzenie oczu
- lekki światłowstręt
- łzawienie.
Chorobie mogą okresowo towarzyszyć zakażenia bakteryjne. Często zakażenie proste występuje w parze z tzw. zespołem suchego oka.
Leczenie zakażenia prostego
Trzeba usunąć czynnik wywołujący chorobę. Zakażenia bakteryjne leczy się preparatami o działaniu przeciwzapalnym, zespół suchego oka - sztucznymi łzami.
Czytaj też: Zapalenie spojówek - pierwszy objaw Covid
Porady eksperta
- Nie pocieraj oczu rękami, mimo że swędzą. To tylko zaostrzy objawy choroby.
- Wydzielinę usuwaj delikatnie patyczkiem z wacikiem lub jednorazową chusteczką i zaraz je wyrzucaj.
- Przemywanie oczu herbatą czy naparem z rumianku nie wyleczy choroby, a zrobione przed spotkaniem z lekarzem może zamazać jej obraz i utrudnić postawienie diagnozy. Lepiej stosować specjalny płyn do przemywania oczu, dostępny w aptece bez recepty.
- Na czas choroby zrezygnuj z basenu. Chlorowana i ozonowana woda będzie tylko podrażniała spojówki.
- Noś okpary przeciwsłoneczne. Ochronią chore spojówki przed drażniącym je światłem.
- Soczewki kontaktowe myj częściej niż zwykle. Jeśli objawy choroby są silne, zrezygnuj z noszenia soczewek na kilka dni.
- Nie używaj kosmetyków do oczu. A jeśli to niemożliwe, starannie zmywaj makijaż zaraz po powrocie do domu. Nie pożyczaj i nie używaj pożyczonych kosmetyków.
- Nie przerywaj zaleconej kuracji nawet wtedy, gdy dolegliwości szybko ustąpią. Zbyt wczesne odstawienie leków grozi nawrotem choroby.
- Jeśli długo przebywasz poza domem, wybieraj preparaty w postaci maści. Krople szybko wypływają, trzeba je więc stosować nawet co 3 godziny. Maści pokrywają spojówkę warstwą, która utrzymuje się dość długo - można je nakładać tylko 2-3 razy dziennie.