Onkologia

Onkologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Z kolei specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozą i leczeniem schorzeń nowotworowych to onkolog. Leczenie onkologiczne, w zależności od stwierdzonego schorzenia, ma różny przebieg. Niezależnie od przypadku onkolog planuje terapię farmakologiczną, chemioterapeutyczną lub radiologiczną. Choroba nowotworowa może dotyczyć różnych narządów, dlatego wskazana jest czujność onkologiczna czyli dokładne obserwowanie i samobadanie swojego ciała.

Prof. Agata Mikołajczyk-Martinez z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu opracowuje innowacyjną metodę w celu leczenia nowotworów otrzewnej. Ma ona łączyć hipertermię i dehydratację gazową. To może być rewolucja.
Rak szyjki macicy jest czwartym najczęściej występującym nowotworem u kobiet. W 2022 roku 350 tysięcy kobiet zmarło z powodu raka szyjki macicy. U 660 tysięcy natomiast ta choroba została zdiagnozowana. A ten nowotwór da się leczyć i można mu zapobiegać.
Częste oddawanie moczu często bywa bagatelizowane, gdyż kojarzymy je z bardziej powszechnymi dolegliwościami, takimi jak infekcje dróg moczowych czy nerek. Wbrew pozorom objaw ten może wskazywać na poważniejszy problem zdrowotny, który warto niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Okazuje się, że u niektórych osób świadczy o raku.
Eksperci alarmują, że mierzymy się z epidemią nowotworów głowy i szyi, zwłaszcza u młodych ludzi. Wiele wskazuje na to, że namierzono właśnie jednego ze sprawców: pyły zawieszone. Pytanie, co można zrobić z taką wiedzą. Przecież nie przestaniemy oddychać.
Regularna aktywność fizyczna obniża ryzyko zachorowania na wiele nowotworów, a jej brak może to prawdopodobieństwo zwiększać. Okazuje się jednak, że pora ćwiczeń również ma znaczenie. Badania sugerują, że aktywność zarówno rano, jak i wieczorem może być bardziej skuteczna w ochronie przed rakiem niż ćwiczenia wykonywane o dowolnej porze dnia.
Beata Halassy, wirusolożka z Uniwersytetu w Zagrzebiu, nie poddała się, gdy usłyszała pesymistyczną diagnozę. Po dokładnym przestudiowaniu literatury medycznej zdecydowała się na nowatorską drogę - postanowiła wykorzystać swoją wiedzę, aby stworzyć własną terapię przeciwnowotworową. W efekcie pokonała raka, gdy lekarze nie dawali jej już szans.
Choroba onkologiczna odbiera zdrowie, ale też wpływa na wygląd, na możliwości, na nasze pasje, na pracę. Przed chorobą – możemy coś podnieść, możemy spacerować. Mamy włosy, rzęsy, brwi. I to wszystko może zostać odebrane. Jak się godzić z tymi ograniczeniami, jak się nie poddać w ich obliczu, jak zaakceptować zmieniający się wygląd? Psychoonkolożka Adrianna Sobol odpowiada na nasze pytania.
Choroba Leśniowskiego-Crohna to nie tylko dolegliwości trawienne. Przewlekły stan zapalny, jaki wywołuje, może zwiększać ryzyko nowotworów przewodu pokarmowego, a leki immunosupresyjne, które pomagają w łagodzeniu objawów, także mogą sprzyjać rozwojowi raka. Sprawdź, jakie zagrożenia niesie ta choroba i co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko.
Immunoterapia w onkologii polega przede wszystkim na zmuszeniu naszego układu odpornościowego do walki z nowotworem. A tak konkretnie? W jakich chorobach ma sens i czy Polacy mogą z niej korzystać? Warto wiedzieć i walczyć o zdrowie tam, gdzie najnowocześniejsze metody są znane, a przede wszystkim stosowane.
Bez okaleczania, bez rozległych ran pooperacyjnych, szybciej, a zarazem co najmniej tak samo skutecznie. Świat już od 25 lat korzysta z powodzeniem z osiągnięć radiologii interwencyjnej w onkologii. U nas ciągle jest w powijakach, chociaż mamy wybitnych specjalistów. Sprawdź, w jakich typach nowotworów sprawdzają się 4 główne metody leczenia.
Rak płuc jest jednym z najbardziej niebezpiecznych i zabójczych nowotworów na świecie, w tym również w Polsce. Wczesna diagnoza tego schorzenia znacznie podnosi szanse na skuteczne leczenie. Niestety problemem jest to, że objawy raka płuc często pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby, co utrudnia jego wczesne wykrycie.
Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń 81% osób boi się zachorowania na nowotwór [1]. Jednak czy wiesz, że zgodnie z szacunkami Komisji Europejskiej można zapobiec ok. 40% przypadków zachorowań? Wystarczy wdrożyć konkretne zalecenia, które obejmują zdrowy tryb życia i badania profilaktyczne [2]. Dodatkowo istnieją specjalne ubezpieczenia, np. w Unum Życie, dzięki którym można uzyskać pieniądze na walkę z ewentualną chorobą.

Materiał sponsorowany

Radiologia interwencyjna oferuje całą gamę metod pozwalających pokonać ból onkologiczny. Niezwykle skuteczna krioneuroliza, czyli niszczenie nerwów odpowiadających za ból za pomocą zamrażania, sprawdza się też w innych schorzeniach związanych z silnym, przewlekłym bólem. Wielu chorych nawet nie słyszało o takiej możliwości leczenia.
Rak szyjki macicy jest poważną chorobą. Jest to drugi co do częstości występowania typowo kobiecy nowotwór na świecie. Teraz jednak naukowcy twierdzą, że nowe leczenie jest "największym przełomem od 20 lat".
Aleksandra Urban-Preisner, lekarka POZ i pacjentka onkologiczna, podkreśla, jak ważne jest nielekceważenie pewnych objawów. Mimo że nie zawsze wskazują na poważne zagrożenie, mogą być sygnałem, którego nie wolno ignorować. Kobieta wymienia pięć kluczowych objawów, które mogą być oznaką nowotworu.
Jenna Fischer, amerykańska aktorka znana z roli Pam w „The Office”, niedawno ujawniła, że przez długi czas ukrywała przed światem swoją walkę z poważną chorobą. W 2023 roku zdiagnozowano u niej nowotwór, który trzymała w tajemnicy, starając się stawić czoła problemom.
Już po raz drugi organizatorzy kampanii „Wylecz raka piersi HER2+” i marka modowa H&M ruszają z akcją „Przymierz się do samobadania”. W przymierzalniach sklepów H&M w całej Polsce umieszczono kody QR do instrukcji samobadania piersi, by zachęcić kobiety do profilaktyki i czujności onkologicznej.

Tekst sponsorowany

Neuroblastoma dla wielu osób, które miały styczność z tym nowotworem, utożsamiana jest z wyrokiem. Niestety, sporo w tym prawdy i określenie "zabójca dzieci" nie jest na wyrost. Patryk Wysmyk mierzy się z nią już ponad 8 lat i potrzebuje finansowego wsparcia, jeśli ma ostatecznie zwyciężyć.
Liczba zachorowań na raka jelita grubego wśród młodych ludzi nieustannie rośnie, co budzi poważne zaniepokojenie wśród specjalistów. Z najnowszych badań wynika, że przyczyną tego zjawiska mogą być infekcje. Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologiczne ostrzega, że rocznie około 1,4 miliona nowych przypadków raka może być związanych z wirusami.
Mutacja genu CHEK2 to jedno z największych zagrożeń, które mogą pojawić się w rodzinie. Okazuje się, że ta dziedziczna zmiana genetyczna łączy ryzyko zachorowania na raka prostaty u ojca z rakiem piersi u córki, jeszcze przed 45. rokiem życia. To ciche zagrożenie, które przez długi czas pozostaje niewidoczne. Na czym polega CHEK2?
Pacjent onkologiczny, który jest w Polsce objęty programem leczenia immunologicznego, uchodzi za szczęściarza. Nowoczesne terapie przeciwnowotworowe uchodzą nie tylko za wyjątkowo skuteczne, ale też bezpieczne dla pacjenta. I faktycznie takie są, chociaż to nie oznacza, że nie dzieje się nic niepożądanego, choćby ze skórą.

Onkologia jest nauką o przyczynach powstawania chorób nowotworowych, ich patologii i epidemiologii. Onkolog zajmuje się leczeniem różnego rodzaju schorzeń nowotworowych, pośród których znajdują się np.: nowotwory piersi, sutka, jajników, szyjki macicy, jądra, prostaty, żołądka, wątroby, jelita grubego, skóry, guzy mózgu. Choć wizyta u onkologa nie różni się niczym od wizyty u innego specjalisty, budzi wiele emocji, dlatego warto wybrać się na nią w towarzystwie bliskiej osoby.

Objawy choroby często są bagatelizowane, a konsultacja u onkologa ma miejsce dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Do symptomów, które powinny zaniepokoić i skłonić do badania należą m.in. wystąpienia na ciele znamion i narośli, wyciek z brodawek sutkowych, krwiomocz, krew w kale, utrzymujący się przez dłuższy czas kaszel lub chrypa, przewlekła gorączka, drgawki, długotrwały ból żołądka lub wątroby, bezsenność lub nadmierna senność.

Leczenie choroby onkologicznej jest zróżnicowane jednak w każdym przypadku onkolog dokładnie planuje proces leczenia. Do badań pobierany jest również wycinek z chorej okolicy, który zostaje poddany dokładnej analizie i ocenie. Specjalista w dziedzinie onkologii kieruje także na zabiegi chirurgiczne, współpracuje z psychoonkologami i bierze udział w opiece paliatywnej. Niestety zbyt późne zdiagnozowanie nowotworu może zakończyć się śmiercią pacjenta.