Onkologia
Onkologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Z kolei specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozą i leczeniem schorzeń nowotworowych to onkolog. Leczenie onkologiczne, w zależności od stwierdzonego schorzenia, ma różny przebieg. Niezależnie od przypadku onkolog planuje terapię farmakologiczną, chemioterapeutyczną lub radiologiczną. Choroba nowotworowa może dotyczyć różnych narządów, dlatego wskazana jest czujność onkologiczna czyli dokładne obserwowanie i samobadanie swojego ciała.
Materiał sponsorowany
Tekst sponsorowany
Onkologia jest nauką o przyczynach powstawania chorób nowotworowych, ich patologii i epidemiologii. Onkolog zajmuje się leczeniem różnego rodzaju schorzeń nowotworowych, pośród których znajdują się np.: nowotwory piersi, sutka, jajników, szyjki macicy, jądra, prostaty, żołądka, wątroby, jelita grubego, skóry, guzy mózgu. Choć wizyta u onkologa nie różni się niczym od wizyty u innego specjalisty, budzi wiele emocji, dlatego warto wybrać się na nią w towarzystwie bliskiej osoby.
Objawy choroby często są bagatelizowane, a konsultacja u onkologa ma miejsce dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Do symptomów, które powinny zaniepokoić i skłonić do badania należą m.in. wystąpienia na ciele znamion i narośli, wyciek z brodawek sutkowych, krwiomocz, krew w kale, utrzymujący się przez dłuższy czas kaszel lub chrypa, przewlekła gorączka, drgawki, długotrwały ból żołądka lub wątroby, bezsenność lub nadmierna senność.
Leczenie choroby onkologicznej jest zróżnicowane jednak w każdym przypadku onkolog dokładnie planuje proces leczenia. Do badań pobierany jest również wycinek z chorej okolicy, który zostaje poddany dokładnej analizie i ocenie. Specjalista w dziedzinie onkologii kieruje także na zabiegi chirurgiczne, współpracuje z psychoonkologami i bierze udział w opiece paliatywnej. Niestety zbyt późne zdiagnozowanie nowotworu może zakończyć się śmiercią pacjenta.
Materiał sponsorowany