Onkologia

Onkologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami nowotworowymi, ich rozpoznawaniem i leczeniem. Z kolei specjalista zajmujący się profilaktyką, diagnozą i leczeniem schorzeń nowotworowych to onkolog. Leczenie onkologiczne, w zależności od stwierdzonego schorzenia, ma różny przebieg. Niezależnie od przypadku onkolog planuje terapię farmakologiczną, chemioterapeutyczną lub radiologiczną. Choroba nowotworowa może dotyczyć różnych narządów, dlatego wskazana jest czujność onkologiczna czyli dokładne obserwowanie i samobadanie swojego ciała.

Najpewniej w tym roku 150 tysięcy ludzi w Polsce usłyszy diagnozę: nowotwór złośliwy. To niekoniecznie wyrok śmierci. Dla wielu pacjentów to rozpoznanie będzie oznaczało początek walki z chorobą przewlekłą. Dobre wieści? Oczywiście tak, ale to rodzi zupełnie nowe wyzwania, na które nie jest często przygotowane otoczenie, lekarze i sami pacjenci.
Świat nie radzi sobie z rakiem trzustki, zarówno w zakresie diagnostyki, jak i leczenia. Wciąż mówi się o oczekiwanym przełomie, ale niełatwo o niego choćby ze względu na późne rozpoznawanie tego nowotworu. Do tej pory mówiło się o 7 objawach, które mogą wskazywać, że trzustka jest zagrożona. Doszły jeszcze dwa.
Na tym zdjęciu Kacper ma tylko 14 lat, a wygląda jak dorosły. 33-letnia Iwona Balsam wygląda jak jego bezbronna rówieśnica. Życie, a właściwie choroba zmusiła mamę i syna do zamiany ról. Kacper nie ma już taty. Nie chce też stracić mamy. Jego apel poruszył serca Polaków. Aż trudno uwierzyć, ile pieniędzy już wpłynęło na konto Iwony. Cud.
O aktualnej sytuacji polskich pacjentów z rakiem urotelialnym rozmawiamy z Szymonem Chrostowskim, Prezesem Fundacji „Wygrajmy Zdrowie”, jednym z liderów ruchu profilaktyki i edukacji onkologicznej, ekspertem ds. immuno-onkologii przy Parlamencie Europejskim, członkiem Międzynarodowej Grupy Sterującej All.Can.

Materiał sponsorowany

Rak pęcherza moczowego jest jednym z częściej występujących nowotworów u osób starszych. Niestety, w Polsce rak pęcherza moczowego wykrywany jest zbyt późno, gdy szanse na wyleczenie są niewielkie. Dzieje się tak m.in. dlatego, że pacjenci bagatelizują pierwsze objawy choroby. Skąd się bierze rak pęcherza i na co zwracać uwagę? Jak wygląda leczenie?
Na tak radosne twarze, jak Janina Ochojska, na najnowszym nagraniu, zawsze patrzy się z przyjemnością. Działaczka społeczna i posłanka w europarlamencie, wygrała z rakiem. Dobrą wiadomością podzieliła się na Instagramie. Sama czekała na nią niemal 5 lat.
Nowotwory u dzieci wciąż dla większości z nas stanowią mało znany temat. Tymczasem co roku w Polsce rozpoznawanych jest nawet 1200 nowych przypadków. To oznacza, że w ciągu roku jedno na 600 dzieci usłyszy diagnozę choroby onkologicznej. Nowotwory u dzieci dają zupełnie inne objawy niż te rozpoznawane u dorosłych. Co więcej, rozwijają się znacznie szybciej.
Nieprzyjemny zapach z ust bywa powodem niezadowolenia czy zniesmaczenia w otoczeniu. Stanowi też dla osoby, która go doświadcza, powód do skrępowania. Może utrudniać życie społeczne i zawodowe, powodować – niesłusznie! – zarzuty o brak należytej higieny jamy ustnej. O czym w rzeczywistości może świadczyć brzydki zapach z ust?
Najpewniej świat nigdy nie znajdzie jednego, cudownego leku na raka, bo to nie jest jedna choroba. Ma różne przyczyny, przebieg i skutki. Wśród popularnych, groźnych nowotworów są takie, które mają podłoże infekcyjne, czyli wywołuje je bakteria lub wirus. Lekarze podpowiadają, jakie badania wykonać, by wykryć groźne mikroby, pokonać je i uratować życie.
Choroby nowotworowe każdego roku zbierają większe żniwo. Nie oszczędzają również sławnych i bogatych. Osoby z pierwszych stron gazet wykorzystują swoją medialną popularność, żeby promować badania profilaktyczne na podstawie swoich doświadczeń. Która z gwiazd pokonała raka?
Statystycznie nowotwory stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Mimo dostępnych coraz lepszych metod leczenia obserwuje się jednocześnie wzrost zachorowań na niektóre rodzaje raka. W dodatku wciąż wielu pacjentów zgłasza się do lekarzy zbyt późno, co w dużym stopniu utrudnia możliwość skutecznej pomocy. Warto więc wiedzieć, jakie zwykle są pierwsze objawy chorób nowotworowych. Sprawdź, jakich sygnałów alarmowych nie wolno lekceważyć.
Czujesz się fatalnie od samego rana? Nie lekceważ tego. Okazuje się, że są co najmniej cztery poranne objawy chorobowe, które zdarza się nam bagatelizować, tymczasem sygnalizują raka we wczesnym stadium. Nie straszymy, tylko zachęcamy do uważniejszej obserwacji organizmu i zapoznania się z wynikami badań, które opublikował prestiżowy "The Lancet".

Onkologia jest nauką o przyczynach powstawania chorób nowotworowych, ich patologii i epidemiologii. Onkolog zajmuje się leczeniem różnego rodzaju schorzeń nowotworowych, pośród których znajdują się np.: nowotwory piersi, sutka, jajników, szyjki macicy, jądra, prostaty, żołądka, wątroby, jelita grubego, skóry, guzy mózgu. Choć wizyta u onkologa nie różni się niczym od wizyty u innego specjalisty, budzi wiele emocji, dlatego warto wybrać się na nią w towarzystwie bliskiej osoby.

Objawy choroby często są bagatelizowane, a konsultacja u onkologa ma miejsce dopiero na zaawansowanym etapie choroby. Do symptomów, które powinny zaniepokoić i skłonić do badania należą m.in. wystąpienia na ciele znamion i narośli, wyciek z brodawek sutkowych, krwiomocz, krew w kale, utrzymujący się przez dłuższy czas kaszel lub chrypa, przewlekła gorączka, drgawki, długotrwały ból żołądka lub wątroby, bezsenność lub nadmierna senność.

Leczenie choroby onkologicznej jest zróżnicowane jednak w każdym przypadku onkolog dokładnie planuje proces leczenia. Do badań pobierany jest również wycinek z chorej okolicy, który zostaje poddany dokładnej analizie i ocenie. Specjalista w dziedzinie onkologii kieruje także na zabiegi chirurgiczne, współpracuje z psychoonkologami i bierze udział w opiece paliatywnej. Niestety zbyt późne zdiagnozowanie nowotworu może zakończyć się śmiercią pacjenta.