Qi gong, tai chi, joga - wschodnie sztuki MEDYTACJI
Wschodnie sztuki medytacji - qi gong, tai chi, joga - uwolnią w twoim organizmie procesy samouzdrawiania. Regularne, codzienne treningi bez ryzyka kontuzji doprowadzą cię do równowagi fizycznej i psychicznej.
Medycyna wschodnia kładzie silny nacisk na techniki ruchu i medytacji, które prowadzą do zachowania zdrowia, a nawet... leczą niektóre choroby. Twierdzi się, że regularne uprawianie qi gong, tai chi lub jogi wyzwala w organizmie mechanizmy samouzdrawiania. Precyzyjnie wykonywane ruchy mają bowiem podobne działanie jak wszystkie inne formy wschodnich terapii – usuwają blokady, otwierają meridiany i pobudzają qi w punktach energetycznych. Dzięki temu energia krąży w sposób harmonijny, doprowadzając do równowagi między yin i yang. We wszystkich formach ćwiczeń bardzo ważny jest sposób oddychania, ponieważ to oddech przesuwa życiodajną energię qi wzdłuż właściwych meridianów.
Medytacja: qi gong
Jest to rodzaj medytacji w ruchu. Niemal wszystkie znane techniki walk wschodnich (np. kung-fu) wywodzą się właśnie z qi gong. Wyrażenie „qi gong” oznacza świadome i systematyczne rozwijanie energii życiowej poprzez codzienne ćwiczenia. Ruchy są wolne, delikatne. Wykonuje się je bez wysiłku i bez ryzyka kontuzji, dlatego tę formę ćwiczeń polecić można każdemu.
Jest wiele odmian qi-gong. Ich cele są różne. Odmiana taoistyczna skupia się na ulepszaniu jakości życia i eksponuje związek człowieka z naturą. Z kolei qi-gong konfucjańskie skupia się na doskonaleniu umysłu i charakteru. W metodzie nawiązującej do sztuk walki pracuje się nad wzmocnieniem siły wewnętrznej. Techniki medyczne qi-gong są tak zaplanowane, by zapobiegać chorobom, zachowywać zdrowie i przedłużać życie. Nauka powinna być prowadzona przez doświadczonego instruktora. Później ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu.
Usiądź prosto w spokojnym miejscu na krześle lub poduszce (na podłodze). Powoli zamknij oczy. Wycisz się i skoncentruj na dantian (punkcie nieco poniżej pępka). Weź cichy, głęboki wdech aż do dantian. Zatrzymaj przez chwilę powietrze, po czym powoli wypuść. W miarę możliwości oddychaj nosem. Rób to powoli i z uwagą, cały czas koncentrując się na dantian. Skup uwagę na doznaniach brzucha, który powiększa się i kurczy. Ignoruj pojawiające się myśli. Medytuj przez 10–20 minut. Następnie powoli otwórz oczy i posiedź spokojnie jeszcze przez chwilę.
Medytacja: tai chi
Również tai chi ma swoje korzenie w chińskich sztukach walki. O ile jednak dawniej praktykowano tai chi przede wszystkim dla zwiększenia zdolności samoobrony, o tyle dziś ćwiczenia te stosuje się głównie po to, by podnieść sprawność i odporność organizmu oraz dla osiągnięcia równowagi umysłu. Jest to system spokojnych ruchów niewymagających napięcia mięśni i możliwych do wykonania przez wszystkich, bez względu na wiek i kondycję. Tai chi świetnie kształtuje równowagę, co jest ważne szczególnie w przypadku ludzi starszych. Wzmacnia i uelastycznia mięśnie, zwiększając ich wytrzymałość. Przede wszystkim jednak znakomicie wpływa na psychikę, usuwając napięcie i zmniejszając stres.
Medytacja: joga
Narodziła się w Indiach. Pierwszym pisanym źródłem mówiącym o jodze są wedyjskie księgi, pochodzące z XV w. p.n.e. Jest to więc forma bardzo stara. Celem jogi, podobnie jak w qi-gong i tai chi, jest utrzymanie idealnej równowagi fizycznej i psychicznej. Ruchy są jednak nieco inne niż tam. Polegają na napinaniu i rozciąganiu. Każda pozycja jogi (asana) wymaga kilku lub kilkunastu minut trwania w bezruchu. Ćwiczenia te w sferze psychicznej – wyciszają, a w fizycznej – rozciągają ścięgna i uelastyczniają ciało. Joga pomaga zredukować stres, wspomaga serce i korzystnie wpływa na pracę mózgu.
Medytacja
Praktykowana we wszystkich odmianach medycyny wschodniej medytacja jest jednym z najlepszych sposobów na stres. To także lekarstwo na lęki, depresje, bezsenność i zbyt wysokie ciśnienie. Zaobserwowano, że podczas medytacji rośnie poziom serotoniny w mózgu i zmienia się częstotliwość fal w przedniej i tylnej jego części.