Gotu kola (wąkrota azjatycka) - działanie, właściwości lecznicze
Gotu kola, czyli wąkrot(k)a azjatycka, to roślina, której właściwości i lecznicze działanie od lat są doceniane w indyjskiej medycynie naturalnej – Ajurwedzie. Gotu kola (wąkrota azjatycka) znalazła zastosowanie jako środek na lepszą pamięć i koncentrację. Odpowiednie dawkowanie tej rośliny pozwala także zmniejszyć niepokój w stresowych sytuacjach. Jakie jeszcze właściwości ma gotu kola? Na czym polegają jej właściwości lecznicze?
Spis treści
- Gotu kola (wąkrota azjatycka) na pamięć i koncentrację
- Gotu kola (wąkrota azjatycka) na uspokojenie i depresję
- Gotu kola (wąkrota azjatycka) na hemoroidy, niewydolność żylną i inne problemy krążenia
- Gotu kola (wąkrota azjatycka) na wrzody żołądka
- Gotu kola (wąkrota azjatycka) na choroby skóry, blizny i rany?
- Gotu Kola (wąkrota azjatycka) - na rozstępy i cellulit
Gotu kola - inaczej wąkrota azjatycka lub wąkrotka azjatycka, łac. Centella asiatica L. - to roślina, której właściwości i lecznicze działanie od dawna są doceniane na całym świecie. W indyjskiej medycynie naturalnej – Ajurwedzie – znalazła szerokie zastosowanie. Uważa się, że ma właściwości odmładzające i wywiera pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu.
Zwyczajowa nazwa wąkroty azjatyckiej to gotu kola. W języku syngaleskim słowo „kola” oznacza liść, a „gotu” kielichowy kształt.
Regularne zażywanie wąkroty azjatyckiej ma poprawić pamięć, zapobiegać depresji, zmniejszać niepokój. Zgodnie z zasadami Ajurwedy, wąkrotę azjatycką stosuje się w leczeniu zmian skórnych spowodowanych trądem, w bielactwie, łuszczycy, egzemie, w chorobach zapalnych dróg moczowych, w syfilisie, astmie, anemii, cholerze oraz w nadciśnieniu. Zaleca się wzbogacenie diety o wąkrotę azjatycką w przypadku cukrzycy. W Indiach w medycynie ludowej roślinę podawano w chorobach przewodu pokarmowego: czerwonce, biegunkach, bólach brzucha i niestrawności. W medycynie chińskiej wąkrotę azjatycką stosuje się w leczeniu depresji, niepokoju oraz jako środek usuwający fizyczne i psychiczne wyczerpanie.¹
Gotu kola (wąkrota azjatycka) na pamięć i koncentrację
Gotu kola największą popularność zdobyła jako suplement diety na pamięć i koncentrację, co ma naukowe uzasadnienie.
Jak dowiedli naukowcy, gotu kola aktywuje uwalnianie neurotroficznego czynnika pochodzenia mózgowego (BDNF) - białka, które pobudza tworzenie nowych komórek mózgowych.²
Poza tym gotu kola przyczynia się do rozwoju dendrytu (to element neuronu, struktura przenosząca sygnały otrzymywane z innych neuronów przez synapsy do ciała komórki, której jest częścią), zwiększając tym samym plastyczność mózgu i komunikację między komórkami mózgowymi.
Gotu kola przyczynia się również do pobudzenia czynnika wzrostu nerwów (NGF) i chroni mózg przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i neurotoksyn.
Gotu kola rośnie w Indiach, Chinach, Malezji, Indonezji, na Madagaskarze, Sri Lance, południowej i centralnej Afryce, Australii, południowej i środkowej Ameryce.
Gotu kola (wąkrota azjatycka) na uspokojenie i depresję
Wyciągi z wąkroty azjatyckiej oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy - mają działanie uspokajające, antydepresyjne, przeciwdrgawkowe i przeciwbólowe.
Indyjscy naukowcy z Institute of History of Medicine & Medical Research w New Delhi³ wykazali, że wyciąg wodny z gotu koli zmniejsza aktywność spontaniczną u myszy i wydłuża czas snu. Wszystko dzięki dwóm glikozydom o nazwie bramozyd i braminozyd. Uspokajający efekt tych substancji odpowiada działaniu łagodnego środka uspokajającego z aptecznej półki. Badania porównujące działanie na myszy wodnego wyciągu z gotu koli i diazepamu (leku psychotropowego z grupy benzodiazepin) dowiodły, że wodny wyciąg redukuje aktywność spontaniczną w takim samym stopniu jak diazepam. Wyciąg zmniejszał także wywoływane u myszy drgawki. Poza tym efekt przeciwlękowy u myszy był łagodniejszy niż po benzodiazepinie.
Gotu kola - gdzie kupić? Jaka jest cena?
Gotu kola można kupić w aptekach, sklepach zielarskich czy sklepach ze zdrową żywnością. Najczęściej jest dostępna w postaci sproszkowanego ziela (z którego można przygotować napary czy nalewki) i tabletek. Cena za opakowanie 120 tabletek to ok. 50 zł. Z kolei za 100g sproszkowanego ziela trzeba zapłacić ok. 15-20 zł.
Gotu kola (wąkrota azjatycka) na hemoroidy, niewydolność żylną i inne problemy krążenia
Gotu kola wykazuje pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy:
- stymuluje syntezę kolagenu i innych białek tkanki łącznej poprzez modulowanie działania fibroblastów w ścianach naczyń, co w efekcie poprawia ich elastyczność i napięcie naczyń krwionośnych
- działa ochronnie na śródbłonek naczyń
- charakteryzuje się aktywnością antyagregacyjną (zapobiega zlepianiu się płytek krwi), która może zmniejszać negatywne efekty zastoju żylnego
- zmniejsza zbyt dużą przepuszczalność naczyń krwionośnych
W związku z tym wyciągi z wąkroty azjatyckiej są wskazane w nadciśnieniu i wszelkich objawach przewlekłej niewydolności żylnej, a także guzkach krwawniczych odbytu (hemoroidach).
Gotu kola (wąkrota azjatycka) na wrzody żołądka
Chińscy naukowcy z The University of Hong Kong4 wykazali, że wodny wyciąg z wąkroty azjatyckiej, a także jej główny składnik azjatykozyd, przyspieszały gojenie wrzodów żołądka. Podanie ekstraktu szczurom powodowało redukcję rozmiaru wrzodów w czasie od 3 do 7 dni, w zależności od podanej dawki. W innych badaniach wywoływano powstawanie wrzodów żołądka u myszy. Zaobserwowano, że podskórne podanie azjatykozydu na 3 godziny przed wywołaniem wrzodów znacznie zredukowało ich powstawanie.
Gotu kola - dawkowanie
Wąkrotkę krajową i azjatycką zaleca się stosować w dawce 2 g rano i w południe (jako sproszkowane ziele), 5-10 ml nalewki wąkrotkowej 1:5 rano i w południe. Napary 2-3% wypić od rana do popołudnia. Zalecane niekiedy napary z połowy łyżeczki na szklankę wrzątku, czy dawki ekstraktu rzędu 100 mg dziennie nie są skuteczne i mogą być potraktowane raczej jako placebo.5
Gotu kola (wąkrota azjatycka) na choroby skóry, blizny i rany?
Zgodnie z zasadami Ajurwedy, gotu kolę stosuje się w leczeniu zmian skórnych spowodowanych trądem, w bielactwie, łuszczycy, egzemie.
Gotu kolę można stosować wewnętrznie (w postaci naparów, wyciągów lub proszku), jak i zewnętrznie (do przemywania lub okładów).
Jednak nie ma to odzwierciedlenia w badaniach naukowych. Okazuje się, że gotu kola nie może być pomocna w przebiegu łuszczycy. Naukowcy porównali miejscowe działanie wyciągu z wąkroty azjatyckiej, wyciągu z nasion Psoralea corylifolia (znanego z dobrego efektu przeciwłuszczycowego) z lekiem stosowanym w przypadku łuszczycy – dithranolem. Badania wykazały, że wąkrota znacznie słabiej hamuje namnażanie się keratynocytów (komórek naskórka) niż Psoralea corylifolia, a także słabiej niż dithranol.
Wyciągi z wąkroty azjatyckiej przyspieszają za to gojenie się ran. Stosuje się je też z dobrym skutkiem w leczeniu blizn. Substancje aktywne zawarte w gotu koli stymulują powstawanie tkanki bliznowatej poprzez produkcję kolagenu typu 1. Działanie to wzmagane jest ponadto dzięki właściwościom przeciwzapalnym tej rośliny. Ponadto przyśpieszają ustępowanie krwiaków i wysięków zapalnych.
Gotu Kola (wąkrota azjatycka) - potencjalne właściwości przeciwnowotworowe
Wąkrota azjatycka wykazuje selektywne działanie toksyczne na komórki nowotworowe. Badania dowodzą, że wodny wyciąg z wąkroty azjatyckiej wykazuje działanie toksyczne na komórki ludzkiego raka piersi i komórki czerniaka myszy. Natomiast nie zaobserwowano wpływu na komórki raka płuc i komórki raka nerki.
Gotu Kola (wąkrota azjatycka) - właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
Wąkrota azjatycka charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. Sprawdzony został wpływ olejku eterycznego otrzymanego z rośliny na sześć rodzajów bakterii: Escherichia coli, laseczka sienna, Bacillus megaterium, gronkowiec złocisty, odmieniec pospolity i Xanthomonas campestris oraz na sześć rodzajów grzybów: Aspergillus niger, Aspergillus parasiticus, Rhizopus oryzae, Candida albicans, Fusarium solani i Colletrichum musae. Olejek eteryczny z gotu koli wykazał znaczne działanie hamujące na wszystkie drobnoustroje z wyjątkiem Aspergillus parasiticus. Najlepszy efekt osiągnięto w przypadku bakterii Escherichia coli oraz grzyba pleśniowego Aspergillus niger.
Gotu Kola (wąkrota azjatycka) - na rozstępy i cellulit
Wyciąg z wąkroty azjatyckiej może pomóc na rozstępy skóry i cellulit, co potwierdzono w badaniach naukowych. W podwójnej ślepej próbie wzięło udział 80 ciężarnych kobiet. Przez 12 tygodni raz dziennie jedna grupa kobiet stosowała krem zawierający wyciąg z wąkroty azjatyckiej, a druga placebo. Po porównaniu efektów w obu grupach zaobserwowano znacznie mniejszy rozwój rozstępów skóry w grupie stosującej krem zawierający wyciąg z gotu koli.¹
W badaniach klinicznych dotyczących wpływu wyciągu z Centella asiatica na cellulit uczestniczyło 60 kobiet. Pacjentki stosowały maść zawierającą wyciąg z wąkroty azjatyckiej 4 razy dziennie przez okres 4 miesięcy. U 85 proc. pacjentek zauważono wyraźną poprawę.¹ Ze względu na to, że wchłanianie wyciągu z Centella asiatica przez skórę jest bardzo słabe, wskazane jest łączenie go ze składnikami, które ułatwią jego absorpcję.
Polecany artykuł: