MEDYCYNA NIEKONWENCJONALNA - akupunktura, masaż wschodni, bańki chińskie, terapia moksą, zioła

2009-11-30 13:54

Światowa Organizacja Zdrowia wpisała akupunkturę do oficjalnych metod leczenia. Zobacz, na czym polegają inne metody niekonwencjonalne takie jak: terapia rozgrzewaną moksą, bański chińskie czy ziołolecznictwo.

MEDYCYNA NIEKONWENCJONALNA - akupunktura, masaż wschodni, bańki chińskie
Autor: thinkstockphotos.com

Ok. 50 proc. lekarzy w Wielkiej Brytanii i 30 proc. w USA stosuje terapie niekonwencjonalne. Akupunkturę, uznaną przez WHO za oficjalną metodę leczenia, stosuje się w niektórych szpitalach i poradniach leczenia bólu na całym świecie. Bańki chińskie zalecają nam lekarze rodzinni, gdy nie możemy wyjść z przeziębienia.

Medycyna niekonwencjonalna - masaż wschodni

Masaż wschodni to połączenie akupresury (uciskanie wybranych punktów na ciele) z innymi technikami masażu. Poprzez masowanie skóry i receptorów nerwowych leczy związane z nimi nawet odległe narządy wewnętrzne. Choroba żołądka czy serca może powodować napięcia i bóle w odpowiadających im miejscach na plecach. Odblokowanie przepływu energii w tych punktach powoduje przywrócenie równowagi organizmu i zdrowienie.
Masaż usuwa bóle mięśniowe, przyśpiesza przemianę materii, poprawia krążenie krwi, dotlenia, oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji, likwiduje zakwasy. Stosuje się też masaże lecznicze kręgosłupa, głowy, karku, a także relaksacyjne i wzmacniające kręgosłup.
Przeciwwskazania: ropne lub grzybicze zapalenie skóry, ostre zapalenie dróg oddechowych, zainfekowana rana, angina.

Zdaniem eksperta
lek. med. Sainjargal Byambasuren-Federowska

Od infekcji po uzależnienia

Wykorzystuję m.in. moksaterapię, akupunkturę, tybetańskie mieszanki ziołowe, chińskie bańki. Metody te można stosować w większości chorób ostrych i przewlekłych. Są szczególnie skuteczne w schorzeniach pochodzenia psychosomatycznego, jak np. nerwica, zaburzenia jelitowe, bóle głowy, alergie. Pomagają przy bezsenności, problemach z ciśnieniem, chorobach układu krążenia, oddechowego, moczowego, kobiecych, hemoroidach, bólach reumatycznych i kręgosłupa, grzybicy stóp i wielu innych. Oprócz zwalczania przeziębienia czy grypy zwiększają odporność organizmu, nie dopuszczając do zakażenia bakteryjnego. Są także przydatne w kuracjach oczyszczających, odchudzających, odwykowych (np. palenie tytoniu).

Medycyna niekonwencjonalna - akupunktura

Przywraca zdrowie dzięki wkłuwaniu igieł (powinny być jednorazowe z atestem) w ściśle określone miejsca na ciele, ułożone wzdłuż kanałów przepływu energii (meridiany) połączonych z określonymi narządami. Znając wzajemne relacje pomiędzy punktami i narządami, lekarz przywraca prawidłowy przebieg energii, regulując tym samym czynność narządów. Zabieg jest bezbolesny (można poczuć lekkie ukłucie i mrowienie wzdłuż meridianu), trwa 20–30 minut. Najczęściej zaleca się serię 10–15 zabiegów. Najlepsze efekty przynosi w zwalczaniu bólu (np. rwa kulszowa, migrena), leczeniu nerwic, depresji, uczuleń, wielu schorzeń narządów wewnętrznych. Przyśpiesza usuwanie wolnych rodników, wspomaga zwalczanie nałogu palenia i odchudzanie.
Przeciwwskazania: osłabienie, ciąża, rozległy zawał, wysokie nadciśnienie tętnicze, niektóre choroby zakaźne, nowotwory.

Medycyna niekonwencjonalna - moksaterapia (terapia moksą)

Polega na rozgrzewaniu moksą (wysuszone i skręcone jak cygaro ziele bylicy pospolitej) odpowiednich punktów na skórze. Zaleca się ją osobom wyczerpanym i osłabionym, którym nie można wykonać zabiegu akupunktury. Tlące się „cygaro” trzeba zbliżyć do ciała na tyle blisko, żeby je rozgrzać, i na tyle daleko, by nie poparzyć. Wydzielające się substancje przenikają do skóry, udrożniając odpowiednie kanały energetyczne. Poprawia krążenie krwi, zwiększając siły obronne organizmu. Pomaga w niestrawności, bólach (brzucha, mięśni, stawów, kręgosłupa i nerwobólach), nerwicach, bezsenności, usuwa zmęczenie.
Przeciwwskazania: miesiączka, ciąża, choroba psychiczna, nadciśnienie tętnicze, częstoskurcz serca, ostre stany zapalne skóry, gorączka.

Medycyna niekonwencjonalna - chińskie bańki

Na skutek wciągnięcia skóry do wnętrza bańki zostają podrażnione receptory nerwowe, co poprawia ukrwienie w miejscu zabiegu. W odpowiedniej strefie energetycznej dochodzi do zwiększenia sił obronnych. Pobudzają i rozgrzewają. Stosuje się je w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, astmy oskrzelowej, zapalenia korzonków nerwowych, bólów napięciowych mięśni kręgosłupa, nerwicy, zapaleniu nerwów międzyżebrowych.
Przeciwwskazania: miesiączka, ciąża, gorączka, zaburzenia krzepnięcia krwi, rozległe zmiany zapalne skóry, wysokie nadciśnienie tętnicze.

Medycyna niekonwencjonalna - zioła

Ziołolecznictwo stosuje się w większości schorzeń. W skład mieszanek leczniczych wchodzą rośliny, korzenie, minerały, szlachetne kamienie i metale. Jedna mikstura może zawierać od 3 do 35 składników. Do produkcji pozyskuje się te części roślin, w których jest najwyższe stężenie substancji czynnych. Z uwagi na silne działanie preparaty powinno się przyjmować tylko pod kontrolą lekarza, nigdy na własną rękę. Zawsze też informuj lekarza (zarówno medycyny konwencjonalnej, jak i tybetańskiej) o zażywanych lekach i stosuj się do zaleceń. Przekonanie, że naturalne nie szkodzi, bywa zwodnicze. Jeśli zażywasz środki farmakologiczne, dodatkowo mieszankę ziołową na sen i jeszcze coś na wzmocnienie, to taki koktajl może być niebezpieczny. Nawet popularne preparaty z miłorzębem japońskim (Ginkgo biloba) mogą zaszkodzić - wywołać krwotok lub drobne wylewy w mózgu, jeśli będzie się je brało ze środkami przeciwzakrzepowymi.

O podstawach medycyny tybetańskiej dowiesz się z artykułu "Co potrafi medycyna tybetańska"

miesięcznik "Zdrowie"