Kręgosłup, kości, stawy

Układ kostno-stawowy to podpora dla całego organizmu. Kręgosłup, kości i stawy zapewniają nam mobilność, ruchliwość kończyn i sprawność fizyczną. Niestety, w miarę jak coraz więcej czasu spędzamy za biurkiem ulegają one osłabieniu. Warto pamiętać, że stawy i kręgosłup można trenować, tak samo jak mięśnie. Z kolei kości pod wpływem wysiłku ulegają samoczynnemu wzmocnieniu. To dobra wiadomość dla wszystkich sportowców, ale też kobiet planujących ciążę – mocne plecy z pewnością przydadzą …

Plecak ma być dobry dla naszych pleców, bo równomiernie rozkłada ciężar. Torba na kółkach wydaje się rozwiązaniem skutecznie chroniącym przed szkodliwym dźwiganiem. Tymczasem okazuje się, że proste rozwiązania nie istnieją. Epidemia problemów z kręgosłupem jest faktem, a te dwa rozwiązania nie pomagają tak, jak często myślimy.
Pojęcie: "reumatyzm" to pojęcie, które praktycznie odeszło do lamusa, a jednak choroby reumatyczne to problem milionów ludzi na świecie. Boisz się, że i ciebie dopadnie charakterystyczny ból i "powykręcane" stawy? Wygląda na to, że możemy mieć wpływ na ewentualny rozwój RZS.
Nie są mniej ważne niż mięśnie, a jednak myślimy o nich znacznie rzadziej. Bez sprawnych ścięgien nie zrobisz nawet kroku, więc trudno zrozumieć, skąd lekceważący stosunek do tych struktur układu mięśniowo-szkieletowego. Zerwane ścięgno to bolesny, poważny problem. Poświęć im trochę uwagi podczas treningu, zmniejszysz znacząco ryzyko.
Rwa kulszowa to powszechnie znany zespół objawów. Ostry, promieniujący ból zaczyna się w dolnej części pleców, przechodzi przez pośladki i dochodzi do nóg, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Rwa najczęściej jest spowodowana uciskiem na nerw kulszowy przez dyskopatię lub zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Kilkugodzinna głodówka przed zabiegiem operacyjnym to konieczność i kwestia bezpieczeństwa. Okazuje się jednak, że także narażenie pacjenta na dłuższy pobyt w szpitalu, powikłania, a nawet wyższe ryzyko zgonu. Jeśli w krótkim czasie konieczne jest kilka zabiegów, sprawa robi się naprawdę poważna.
Olivier Janiak, znany i lubiany prezenter, nagle zniknął z ekranów telewizyjnych, co wywołało zaskoczenie wśród jego fanów. Ta niespodziewana nieobecność miała poważne przyczyny, ponieważ gwiazdor boryka się z istotnymi problemami zdrowotnymi. W ostatnim czasie Janiak musiał przejść operację, co zmusiło go do tymczasowej rezygnacji z pracy.
Zmarszczki i utrata jędrności skóry, łamliwość i przedwczesne wypadanie włosów, kruchość kości i podatność na złamania - to wszystko mogą być skutki niedoboru kolagenu w naszym ciele. Dietetyk kliniczny i technolog żywienia, dr Bartek Kulczyński wyjaśnia, czy przy sporym zapotrzebowaniu na to białko można je pozyskać naturalnie.
Trafna diagnoza to pierwszy krok do właściwego leczenia. Niby oczywiste i zrozumiałe, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak długo może trwać diagnostyka przy pozornie banalnym problemie, jakim jest ból stopy. Pani Agnieszce rozwikłanie tajemnicy dziwnego bólu zajęło rok.
Najpierw pojawia się ból, nieraz sztywność. Z czasem dołącza się ograniczenie ruchomości i strach o przyszłość. Choroba zwyrodnieniowa stawów prowadzi do niesprawności i obniża jakość życia, a popularne terapie wciąż nie przynoszą zadowalających efektów. Nowy lek w żelu to zmieni?
Coraz więcej ludzi prowadzić siedzący tryb życia. Czy to w pracy przy biurku, na kanapie przed telewizorem czy czytając na fotelu - dużą część naszego dnia spędzamy na siedząco. W związku z tym pewien youtuber postanowił przeprowadzić eksperyment.
"Kryminalni", "Szpilki na Giewoncie" - przez długi czas wydawało się, że karierze obecnie 44-letniej Magdalenie Schejbal nic nie może zaszkodzić, przyszłość rysowała się różowo. Tymczasem nadeszły ciemne chmury, z poważnym problemem zdrowotnym na finał. Wydaje się, że aktorka już dosłownie stanęła na nogi, ale musi uważać.
Od dziecka rodzice mówili nam, żebyśmy stali prosto. Kiedyś aby to osiągnąć stawiało się książkę na głowie albo wykorzystywało popularnego "pajączka". Jednak jak dobra postawa tak naprawdę wpływa na nasze zdrowie?
O kości powinniśmy dbać niezależnie od wieku. W miarę starzenia się organizmu zaczynają one bowiem ulegać rozpadowi, co zwiększa ryzyko osteoporozy. Dlatego warto włączyć do diety rzeczy, które pomogą nam zachować mocne kości.
66-letnia Małgorzata Ostrowska imponuje energią, formą, kondycją. Niewiele osób wie, że artystka od lat zmaga się z przewlekłą chorobą wywoływaną przez kleszcze. Teraz legendarna wokalistka wyznała na Instagramie, że jest coś więcej.
Określenie: "żebra goryla" niekoniecznie podoba się pacjentom, więc wielu lekarzy woli termin: "nadliczbowe żebra lędźwiowe". Uważa się, że ma je jedna na sto osób, chociaż niektóre źródła podają, że w formie szczątkowej są zdecydowanie częstsze.
Bóle stawów to współcześnie powszechna dolegliwość. W wielu przypadkach sami sobie na to pracujemy, przyjmując niewłaściwą pozycję w pracy i unikając aktywności fizycznej. Z wiekiem, wskutek naturalnych procesów starzenia, sytuacja się pogarsza. Boli, więc ruszamy się mniej – i błędne koło się zamyka. Jak zadbać o elastyczność stawów? Sprawdź kilka prostych ćwiczeń.
Ten ból znał Isaac Newton i król Jan III Sobieski, ale nie ma im czego zazdrościć. Wszechstronny geniusz nie znalazł sposobu na dolegliwości, władcy nie mogli pomóc najdrożsi medycy tamtych czasów. Dziś z problemem radzimy sobie teoretycznie coraz lepiej, ale przybywa chorych w coraz młodszym wieku.
Co może oznaczać ból przy podnoszeniu ręki? Znacie go? Każdemu czasem się zdarza i jak to bywa w medycynie: czasem przyczyna jest banalna, a kiedy indziej zupełnie nie. O przybliżenie tematu i odpowiedź na pytanie, co może dolegać czytelniczce, 32-letniej pani Katarzynie z Warszawy, poprosiliśmy specjalistę ortopedę, dr. n. med. Alberta Stachurę.
Współczesne dzieci i młodzież mają tryb życia inny niż ich rówieśnicy sprzed kilku dekad. Rozwój technologiczny dostarczył wielu możliwości, ale może też sprzyjać rozwojowi dolegliwości, które przed laty kojarzono z wiekiem raczej podeszłym. To schorzenie może powodować m.in. bóle głowy, drętwienie kończyn, ogólne osłabienie, a nawet duszności. Jeśli pojawiają się takie objawy, warto w diagnostyce wziąć pod uwagę... kręgosłup.
Przynajmniej raz w roku trzeba kontrolować wzrost u osób dorosłych. Jeśli masz skończone 50 lat, to już konieczność. To jasne, już nie urośniesz, ale niestety możesz się skurczyć. Zbyt szybka utrata wzrostu może być sygnałem poważnej choroby, zagrażającej życiu, a kontrola wysokości ciała ważnym badaniem przesiewowym.

Do najczęstszych urazów kości należą złamania i pęknięcia. Zwykle mają one podłoże urazowe, ale zdarza się też, że wynikają z osłabienia struktury kości, np. wraz z wiekiem lub wskutek osteoporozy wyindukowanej lekami. Z kolei na problemy ze stawami narzekają przede wszystkim osoby aktywne fizycznie (różnego rodzaju podwichnięcia, naciągnięcia torebki stawowej). Również wiele chorób autoimmunologicznych dotyka stawy, np. RZS, dna moczanowa. Sprawny kręgosłup to nie tylko efektywna ochrona dla rdzenia kręgowego, ale też możliwość sprawnej lokomocji. Do urazów kręgosłupa może dojść w wyniku wypadku komunikacyjnego, ale także podczas uprawiania sportu. Wystarczy chwila nieuwagi i jedno błędnie wykonane powtórzenie.

Dbanie o kręgosłup, kości i stawy polega przede wszystkim na odpowiedniej profilaktyce. Regularne wizyty u fizjoterapeuty, masażysty i wykonywanie ćwiczeń pod okiem trenera personalnego pomogą uniknąć kontuzji i pomogą zwiększyć sprawność na co dzień. Nieoceniona okazuje się również aktywność fizyczna. O mocny kręgosłup i stawy dba nie tylko siłownia, ale też pływanie, taniec czy joga.

Diagnostyka chorób układu ruchu to najczęściej badania obrazowe takie jak TK, RM, USG, czy RTG. Analiza obrazu przez doświadczonego lekarza pomoże z wyprzedzeniem wykryć zmiany zwyrodnieniowe, skoliozy, osteoporozę i innego rodzaju schorzenia. Warto pamiętać, że każdy ból jaki pojawia się organizmie ma swoją przyczynę. Jeżeli autodiagnoza w oparciu o zdobytą wiedzę nie wystarcza do eliminacji dyskomfortu, warto skonsultować dolegliwości ze specjalistą.