Koci pazur (vilcacora) - właściwości i zastosowanie zioła z Peru
Koci pazur, inaczej vilcacora lub czepota puszysta, to kolejne zioło "na wszystko", któremu są przypisywane wyjątkowe właściwości lecznicze. Niektórzy przekonują, że koci pazur to lek na raka, cukrzycę, nadciśnienie czy reumatyzm. Tymczasem vilcacora jest jedynie suplementem diety, a badania nad jej działaniem wciąż trwają. Sprawdź, jakie działanie ma koci pazur.
Spis treści
- Koci pazur (vilcacora) - właściwości
- Koci pazur (vilcacora) - przeciwwskazania
- Koci pazur (vilcacora) nie jest lekiem na raka!
- Koci pazur (vilcacora) - interakcje z lekami
- Koci pazur (vilcacora) to tylko suplement
Koci pazur, znany także jako vilcacora lub czepota puszysta (Uncaria tomentosa), to kolejne zioło, któremu są przypisywane wyjątkowe właściwości lecznicze. Z liści, kory i korzenia wilkakory produkuje się preparaty, które są polecane niemalże na wszystko.
Pochodzące z lasów deszczowych Ameryki Południowej zioło można podobno stosować w leczeniu chorób alergicznych, astmy, choroby Crohna, nadciśnienia, schorzeń układu nerwowego (choroba Alzheimera, depresja, nerwice, choroba Parkinsona), reumatyzmu, artretyzmu, chorób skóry, grzybic, zapalenia narządów płciowych i układu moczowego.
Niektórzy przekonują, że koci pazur to także lek na tak poważne choroby, jak cukrzyca czy AIDS. Jednak o kilku lat vilcacora zyskuje sławę jako leka na raka. Ile w tym prawdy?
Koci pazur (vilcacora) - właściwości
Jak dowiadujemy się ze strony Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego, nie ma badań naukowych przeprowadzonych na ludziach, które jednoznacznie potwierdziłyby lecznicze działanie vilcacory. Dostępne są jedynie wyniki badań laboratoryjnych i tych przeprowadzonych na zwierzętach, które sugerują, że zioło może mieć pozytywny wpływ na zdrowie.
Podczas badań zidentyfikowano niektóre substancje znajdujące się w vilcacorze, m.in. alkaloidy. Wyniki badań przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców sugerują, że niektóre z tych alkaloidów mogą stymulować białe ciałka krwi [pełniące funkcje obronne w organizmie - przyp. red.] szczurów.
Inne badania wykazały, że alkaloidy stymulują fagocytozę - proces, w którym białe krwinki poszukują i niszczą atakujące organizm bakterie. W związku z tym zioło może mieć właściwości immunostymulujące, czyli może wzmacniać układ odpornościowy. W vilcacorze znaleziono także przeciwutleniacze - związki, które blokują działanie wolnych rodników, mogących uszkadzać komórki.
Z badań wynika także, że pewne alkaloidy zawarte w kocim pazurze mogą zmniejszać stan zapalny, spowalniać pracę serca, opóźniać wzrost guzów i prawdopodobnie obniżać ciśnienie krwi. Jak jednak podkreślają specjaliści z Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego - badania na ludziach jeszcze nie potwierdziły, że vilcacora lub ekstrakty z tego zioła dają któreś z tych efektów.
Koci pazur (vilcacora) - przeciwwskazania
Nie zaleca się stosowania kociego pazura w okresie ciąży i karmienia piersią. Z zioła powinny zrezygnować także osoby chore na
- hemofilię
- cukrzycę insulinozależną
- niedociśnienie
- zmagające się z chorobami autoimmunologicznymi (np. toczeń lub stwardnienie rozsiane), a także osoby po przeszczepie
Badania wykazały również, że koci pazur zawiera taniny, które, w zbyt dużych ilościach, mogą spowodować rozstrój żołądka, a nawet uszkodzić nerki, dlatego osoby z niewydolnością tego narządu również nie powinny sięgać po to zioło. Ponadto vilcacory nie należy podawać dzieciom.
Koci pazur (vilcacora) nie jest lekiem na raka!
Badania nad potencjalnym antyrakowym działaniem vilcacory prowadzone są na całym świecie. W Polsce zbadania antynowotworowych właściwości vilcacory podjęli się naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Niektórzy przekonują, że zioło to może pomóc zwalczyć białaczkę.
Brak badań na ludziach, które potwierdziłyby, że wilkakora leczy lub wspomaga leczenie raka. Nie udowodniono jest antynowotworowego działania w rzetelnym procesie naukowej weryfikacji.
Niestety, dostępne dowody naukowe nie potwierdzają tezy, że kocim pazurem można leczyć tę chorobę krwi. Wszystko dlatego, że wyniki badań laboratoryjnych były niespójne. Jedne z nich zasugerowały, że zioło nie niszczy komórek nowotworowych białaczki, a dodatkowo może im pomóc przetrwać (dlatego zioła nie powinny stosować osoby zmagające się z tym nowotworem).
Inne badania laboratoryjne sugerują, że substancje chemiczne zawarte w vilcacorze mogą spowolnić wzrost komórek raka piersi i komórek mięsaka Ewinga. Kolejne badania naukowe wykazały, że vilcacora hamuje działanie chemioterapii.
Koci pazur (vilcacora) - interakcje z lekami
Osoby, które przyjmują leki regulujące ciśnienie krwi, rozrzedzające krew, insulinę lub hormony nie powinny spożywać vilcacory. Osoby, które przyjmują inne leki przed spożyciem zioła powinny się skonsultować z lekarzem. Mieszanie niektórych ziół z lekami niekiedy może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.
Zioła mogą zmienić działanie leków - wzmocnić lub osłabić zaleconą dawkę i wywoływać szkodliwe działanie zapisanego lekarstwa (przypuszcza się, że koci pazur może wzmagać działanie niektórych leków uspokajających i leków nasennych).
Ponadto każde zioła, przyjmowane nawet przez zdrowe osoby, mogą zaszkodzić, jeśli będą używane niewłaściwie.
Koci pazur (vilcacora) to tylko suplement
Podsumowując - dostępne dowody naukowe nie potwierdzają, że koci pazur może leczyć raka lub inne choroby u ludzi. Dotychczasowe badania na zwierzętach i testy laboratoryjne są obiecujące, ale konieczne są dalsze obserwacje, aby dowiedzieć się, czy takie same efekty zioło daje u ludzi.
Dopóki testy kliniczne na ludziach nie potwierdzą jednoznacznie, że vilcacora ma właściwości lecznicze, zioło może być traktowane jedynie jako suplement diety.
Należy jednak pamiętać, że suplementy, w przeciwieństwie do leków, przed wypuszczeniem na rynek nie muszą być przebadane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności.
Na szczęście dotychczasowe badania na zwierzętach sugerują, że vilcacora raczej nie jest toksyczna. Jedyne skutki uboczne, jakie mogą się pojawić po spożyciu zioła, to łagodna wysypka, obniżone ciśnienie krwi, senność i biegunka.
Porady eksperta