Psychologia
Psychologia bada mechanizmy, które rządzą ludzką psychiką i zachowaniem, a także analizuje wpływ zjawisk psychicznych na relacje międzyludzkie. Psychologia nie tylko próbuje odkryć wzorce zachowań, ale również pomóc ludziom, borykającym się z różnymi problemami. Jej nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza naukę o duszy. Jednak nie była znana w starożytności - termin ten powstał dopiero w XVI wieku.
Materiał sponsorowany
Psychologia ma różne dziedziny
Psychologia nie jest nauką jednorodną można ją podzielić na dwie główne odnogi - behawioryzm i psychologię poznawczą. Behawioryzm koncentruje się głównie na obserwacji, z kolei psychologia poznawcza bada procesy psychiczne, myślenie, procesy poznawcze po to, by zyskać pełen obraz ludzkich zachowań i emocji. Jednym z działów psychologii jest psychologia kliniczna, w ramach której diagnozowane są zaburzenia psychiczne - dziedzina ta zajmuje się także ich terapią, a także szeroko pojętym zdrowiem psychicznym. Jej głównym celem są usługi psychologiczne świadczone osobom, które tego potrzebują.
W czym może nam pomóc psychologia
Psychologia jako nauka jest nam w obecnych czasach bardzo potrzebna. Tempo życia i stresujący tryb życia, jaki prowadzi większość ludzi sprawia, że mnóstwo osób nie radzi sobie z problemami, na jakie napotykają. Właśnie wtedy na ratunek przychodzi nam psychologia: rozmowa z terapeutą niejednokrotnie pomaga znaleźć rozwiązanie, na jakie sami byśmy nie wpadli. Psychologia jest również niezbędna w leczeniu chorób natury psychicznej, w tym również tej, która w dzisiejszych czasach jest już chorobą cywilizacyjną - depresji.
Psychologia a psychiatria
Podstawowa różnica między psychologiem a psychiatrą polega na tym, że psycholog nie jest lekarzem, psychiatra natomiast tak, może więc przepisać lekarstwa - jeśli diagnoza tego wymaga. Psychiatra może również skierować pacjenta na psychoterapię, prowadzoną albo przez psychoterapeutę, albo przez psychologa, jeśli ten posiada stosowne uprawnienia.