Zioła fotouczulające - które zioła uczulają na słońce? [LISTA]
Zioła fotouczulające i fototoksyczne to zioła, które zwiększają wrażliwość na światło słoneczne. Osoby, które je przyjmują, powinny unikać opalania i zabezpieczać skórę preparatami z filtrami UV. W przeciwnym razie po kontakcie z promieniami UV mogą mieć objawy przypominające poparzenie słoneczne.
Spis treści
- Zioła fotouczulające - co to takiego?
- Zioła fotouczulające - dziurawiec
- Zioła fotouczulające - arcydzięgiel, aminek zwyczajny i ruta
- Zioła fotouczulające - rumianek, nagietek, arnika
- Zioła fotouczulające - skrzyp polny
Zioła fotouczulające - co to takiego?
Zioła fotouczulające i fototoksyczne to zioła, które pod wpływem promieni słonecznych wywołują niepożądane reakcje na skórze przypominające silne oparzenia słoneczne, czyli:
- palenie skóry,
- rumień,
- obrzęk,
- bolesne pęcherze.
Taką reakcję skóry nazywamy wypryskiem fotoalergicznym lub fototoksycznym. Co ważne, zioła te mogą szkodzić zarówno wtedy, gdy są stosowane wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
Wyprysk fotoalergiczny pojawia się wtedy, gdy pod wpływem promieniowania słonecznego dochodzi w skórze do przekształcenia tolerowanej substancji w substancję uczulającą.
Związki te szkodzą tylko osobom o swoistej nadwrażliwości, zdecydowana większość ludzi będzie tolerować identyczną dawkę substancji i promieniowania. Zmiany zapalne skóry pojawiają się zwykle po 1-2 dniach od ekspozycji i utrzymują przez kolejne kilka dni.
Inaczej jest w przypadku wyprysku fototoksycznego. Zawarte w ziołach substancje fototoksyczne pod wpływem słońca uwalniają wolne rodniki, co prowadzi do uszkodzenia komórek i ostrej reakcji zapalnej. Mogą one zaszkodzić każdej osobie. Reakcja fototoksyczna pojawia się bardzo szybko - od kilku minut do kilku godzin od ekspozycji na słońce.
Zioła fotouczulające - dziurawiec
Za działanie fotouczulające dziurawca odpowiada zawarta w nim hiperycyna. Warto też wiedzieć, że dziurawiec wchodzi w interakcje z wieloma powszechnie stosowanymi lekami. Może obniżać skuteczność np. tabletek antykoncepcyjnych, leków zmniejszających krzepliwość krwi, obniżających ciśnienie krwi, a nawet tych przeciwnowotworowych.
Jednym z groźniejszych skutków połączenie dziurawca z niektórymi lekami może być zespół serotoninowy - stan, który może prowadzić nawet do śmierci.
Zioła fotouczulające - arcydzięgiel, aminek zwyczajny i ruta
Innymi substancjami zawartymi w ziołach, która mają silne działanie fotouczulające i fototoksyczne, są furanokumaryny.
- Występują one w takich roślinach jak: arcydzięgiel, aminek większy i ruta. Aminek większy i arcydzięgiel należą do roślin z rodziny selerowatych, podobnie jak m.in. pasternak zwyczajny, seler, marchew zwyczajna, pietruszka zwyczajna i koper. One również mogą uczulać po wystawieniu skóry na działanie promieni słonecznych, dlatego latem lepiej jeść je wieczorem lub po prostu nie wychodzić na słońce po ich spożyciu.
- Jednak największe zagrożenie stanowią dwie inne rośliny z rodziny selerowatych - barszcz Mantegazziego i barszcz Sosnowskiego.
- Inne rośliny z tej samej rodziny co ruta (rutowatych), które mogą wywołać reakcję fotoalergiczną lub fototoksyczną, to pomarańcza bergamota i cytryna zwyczajna. Warto wiedzieć, że nawet olejek bergamotowy, który występuje jako jeden ze składników perfum, może wywoływać fototoksyczne zapalenie skóry.
Zioła fotouczulające - rumianek, nagietek, arnika
Rumianek, stokrotka i nagietek to rośliny należące do rodziny Compositae - największej grupy roślin kwitnących (25000 gatunków), z których aż 200 powoduje alergię.
W tej grupie znajdują się także:
Substancjami odpowiedzialnymi za właściwości uczulające roślin z tej rodziny są seskwiterpeny laktonowe występujące w liściach, kwiatach, łodygach, korzeniu i pyłkach.
Zioła fotouczulające - skrzyp polny
Do tej pory nie udowodniono naukowo właściwości fotouczulających skrzypu polnego (nie jest znana substancja, która miałaby takie działanie). Jednak zdarzają się rzadkie przypadki nadwrażliwości na słońce, które pojawiają się po spożyciu tej rośliny.
Dlatego niektórzy radzą, aby w okresach intensywnego opalania zapobiegawczo zrobić przerwę w stosowaniu tego zioła.
Czytaj też:
- Leki i słońce mogą wywołać alergię i oparzenia
- Uczulenie na słońce: objawy i leczenie
- Zioła – ich nadmiar też może szkodzić