Objawy

Niepokojące objawy zdrowotne mogą uwidaczniać się na wiele sposobów, ale zwykle łączy je wspólny mianownik – są dostrzegalne już na pierwszy rzut oka bez potrzeby pogłębionej diagnostyki. Objawy wielu chorób są kwestią indywidualną i zależą od takich czynników jak wiek, płeć, ogólny stan zdrowia, odporność organizmu, dieta. Część objawów znika samoczynnie. Tak dzieje się na przykład z obrzękiem po stłuczeniu. Inne potrafią utrzymywać nawet latami i wskazują na poważną chorobę.

Jeszcze kilka dni temu było ponad 20 stopni, a teraz w wielu rejonach Polski znów musimy wyciągać z szaf cieplejsze kurtki, a nawet czapki, nie wspominając o parasolach. Wraz z pogorszeniem pogody, przychodzi złe samopoczucie: problemy z koncentracją, senność, znużenie, a nawet obniżenie nastroju, dolegliwości bólowe i sercowe. Internista kardiolog dr n. med. Andrzej Głuszak wyjaśnia, jak pogoda wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie.
Cynk to pierwiastek, o którym nierzadko zapominamy. Zupełnie niesłusznie, bo to jeden z kluczowych mikroelementów. Bez cynku nie ma możliwości utrzymania optymalnej kondycji fizjologicznej organizmu. Co ciekawe, zapotrzebowanie na cynk jest szczególnie istotne zwłaszcza u kobiet. Dlaczego tak bardzo potrzebujemy cynku? Poznaj kilka powodów, które nie zawsze są oczywiste.
Zawał mięśnia sercowego u każdej osoby może wyglądać inaczej. Badania pokazują, że niektórzy mogą odczuwać dolegliwości przepowiadające zawał serca na długo przed atakiem. Co ciekawe, zawał serca u kobiet może dawać wyjątkowo nieoczywiste objawy. Jednym z nich jest ból szczęki.
Cichy "złodziej kości" może być śmiertelnie niebezpieczny, jeśli u starszej lub chorej osoby dojdzie do złamania. Co ważne, ta dolegliwość może zdarzać się również u młodszych osób, które mają zbyt małą podaż wapnia czy niedobór witaminy D (o co w naszym klimacie nietrudno). Jak się ustrzec osteoporozy? Nie na wszystko mamy wpływ, ale warto podjąć kroki w kierunku uniknięcia tej poważnej choroby.
Wiosna to niestety sezon na alergie, choć, oczywiście pamiętajmy, że mogą nas one dopadać również w czasie innych pór roku. Zespół alergii jamy ustnej to dolegliwość nieprzyjemna i potencjalnie niebezpieczna. Może być to skutek kontaktu z owocami i warzywami, u pacjentów z alergiami na pyłki. Co wiemy o zespole Amlota-Lessofa?
Grupa naukowców z Uniwersytetu Południowej Danii przeanalizowała dane medyczne pochodzące od 50 tys. osób, u których zdiagnozowano raka jelita grubego. Wyniki analizy jasno pokazały, że rak jelita grubego często wykrywany jest na zaawansowanym etapie, ponieważ jego pierwsze objawy zwyczajnie bagatelizujemy. Badacze wskazali aż cztery symptomy, które pojawiały się u większości chorych.
Mówi się, że na pewnym etapie życia codzienne dolegliwości bólowe pleców to smutna norma, ale nie jest to prawdą. Co więcej, nie jest też prawdą, że każdy ból pleców to efekt problemów z kręgosłupem. Plecy wcale nie muszą (i nie powinny) boleć, a jeśli tak się dzieje, jest to znak ostrzegawczy. Sprawdź, jakie choroby mogą objawiać się bólami pleców.
Masz ciemne przebarwienia pod paznokciem? Łatwo je zignorować, bo przypominają siniaka po urazie, a niektórzy sądzą, że mogą być objawem zakażenia bakteryjnego lub grzybicy paznokci. Niestety - chociaż wyglądają niewinnie, mogą świadczyć o groźnym nowotworze - czerniaku podpaznokciowym. Co powinno wzbudzić niepokój?
Choroba wrzodowa to dolegliwość, która – o ile nie jest właściwie leczona – może powodować komplikacje zdrowotne i obniżać komfort życia. Niektóre objawy wrzodów żołądka lub dwunastnicy są jednak nieoczywiste. Jak rozpoznać chorobę wrzodową po nietypowych objawach?
Rak trzustki to jeden z nowotworów, które budzą największy strach. Dzieje się tak nie bez powodu - od lat jest liderem czarnych statystyk onkologicznych. Aby poprawić pesymistyczne prognozy, eksperci wciąż analizują objawy raka trzustki, by problemy można było wykryć na jak najwcześniejszym etapie. Tym razem pochylamy się nad jednym z pierwszych objawów raka trzustki, jakim jest stolec acholiczny. Co kryje się pod tym terminem?
Każda osoba może mieć gorszy dzień. Ale jeśli poranne wstawanie nie jest łatwe przez dłuższy czas? Jeśli jednak codziennie pobudka jest torturą, a poranek okupiony dużym wysiłkiem, może to być sygnał ostrzegawczy. Sprawdź, o czym może świadczyć problem ze wstawaniem i dlaczego warto omówić go z lekarzem.
Rak trzustki w ostatnich latach zabrał życie wielu znanym osobom publicznym, m.in. Patricka Swayze, Annie Przybylskiej czy włoskiemu piłkarzowi Gianluca Vialli. Niestety, to agresywny przeciwnik o najwyższej śmiertelności. Szybko postępuje oraz rozprzestrzenia się do węzłów chłonnych i wątroby. Jak wyjaśniła lekarka, pierwsze objawy tego złośliwego nowotworu „widać w oczach”. Nie ignoruj ich.

W medycynie rozróżnia się dwa rodzaje objawów – subiektywne i obiektywne. Te pierwsze są odczuwalne przez samego chorego. Drugie wymagają przeprowadzenia i analizy badań, np. diagnostyki obrazowej lub morfologii krwi. Fakt, że czujemy się dobrze nie oznacza jeszcze, że nie warto się badać. Wiele chorób jak np. borelioza i nowotwory przez lata mogą osłabiać organizm bez oczywistych zmian w organizmie.

Choć warto analizować swoje samopoczucie, nie można zapominać, że znaczna część objawów ma charakter niespecyficzny. Pojawiają się one relatywnie często i mogą oznaczać wiele różnych stanów fizjologicznych. Do typowych objawów niespecyficznych można zaliczyć m.in. ból głowy lub brzucha, uczucie palenia w przełyku i lekkie pobolewanie stawów lub mięśni.

Z kolei objawy specyficzne (tzw. patognomoniczne) to takie, których wykrycie jest równoznaczne z ustaleniem występowania danej choroby.

Obserwując reakcje swojego organizmu można nauczyć się wstępnie rozpoznawać objawy podstawowych chorób jak np. przeziębienie. U każdego będzie się ono przebiegało nieco inaczej, dlatego bardzo ważna jest uważność i wschłuchiwanie się we własne samopoczucie. Analiza objawów pozwala świadomie zadecydować czy nadszedł już czas na konsultację z lekarzem.

Fachowa diagnoza stanu zdrowia i ocena poszczególnych objawów warunkuje dalszą ścieżkę diagnostyczną oraz zalecenia co do badań i leków. Dlatego w przypadku wątpliwości najlepiej udać się do lekarza POZ lub lekarza internisty, który pomoże w ocenie stanu zdrowia.