Ile czeka się w kolejce do lekarza specjalisty z NFZ? Gdzie to sprawdzić?

2014-02-19 11:02

Chcesz wiedzieć, ile czeka się w kolejce na wizytę u lekarza specjalisty: ginekologa, endokrynologa lub okulisty w wybranej przez ciebie przychodni w ramach NFZ? Zastanawiasz się, czy w twojej klinice wyczerpał się już limit na badania specjalistyczne? Zobacz, jak bez wychodzenia z domu sprawdzić, ile czeka się w kolejce do lekarza.

Ile czeka się w kolejce do lekarza specjalisty z NFZ? Gdzie to sprawdzić?
Autor: Photos.com Ile czeka się w kolejce do lekarza specjalisty  z NFZ? Gdzie to sprawdzić?

Spis treści

  1. Jak sprawdzić, ile się czeka w kolejce do lekarza?
  2. Ile czeka się na wizytę u lekarza? NFZ podpowiada

Ile czeka się w kolejce do lekarza w ramach NFZ? To zależy od tego, u jakiego specjalisty zamierzamy się leczyć. Pacjenci zwykle miesiącami czekają na konsultację u endokrynologa, urologa, a także na rehabilitację. Na przyjęcie do kardiologa można czekać nawet rok.

Tego problemu nie mają pacjenci, którzy potrzebują konsultacji u dermatologa, ponieważ do niego zapisy zwykle są prowadzone na bieżąco. Jednak aby zapisać się do lekarza, również trzeba stanąć w kolejce. Podpowiadamy, jak bez wychodzenia z domu sprawdzić, gdzie można się jeszcze zapisać do lekarza, a gdzie wyczerpał się limit miejsc i ile wynosi średni czas oczekiwania na konsultację.

Jak sprawdzić, ile się czeka w kolejce do lekarza?

Portalem, na którym są dostępne informacje na temat długości kolejki i czasu oczekiwania na wizytę u lekarza, a także badania diagnostyczne, jest MedBiz.pl. Wystarczy wejść na stronę, wybrać województwo i specjalizację (np. stomatologiczna, chirurgia ogólna) oraz konkretne miasto.

W ten sposób uzyskuje się dostęp do bazy przychodni i szpitali w naszym mieście, zarówno publicznych, jak i prywatnych, w których jest wykonywane dane świadczenie lekarskie. Otrzymujemy również informację o czasie oczekiwania pacjentów przyjmowanych w poprzednim miesiącu.

Dane te są na bieżąco aktualizowane. Dodatkowym ułatwieniem jest lokalizacja wybranej przez nas przychodni na mapie i podpowiedź - gdzie znajdują się podobne poradnie w okolicznych miastach.

Na portalu MedBiz.pl. dostępne są również dane kontaktowe placówek medycznych, zakres świadczonych usług i wykonywanych badań, specjalizacje oraz spis przyjmujących w nich lekarzy.

Ile czeka się na wizytę u lekarza? NFZ podpowiada

Listy oczekujących na wizytę w przychodni lub szpitalu można znaleźć również na stronie kolejki.nfz.gov.pl. Z wyszukiwarki Narodowego Funduszu Zdrowia dowiemy się o liczbie osób oczekujących (według stanu na koniec miesiąca), a także skreślonych w miesiącu z listy oczekujących z powodu wykonania świadczenia, jak również o średnim czasie oczekiwania na konsultację lekarską.

Żeby znaleźć informację o liczbie osób oczekujących w kolejce do specjalisty, należy wypełnić co najmniej jedno z pól: "Świadczenie" (np. endokrynolog, onkolog - lub wybierając świadczenie z listy), "Świadczeniodawca" (nazwa placówki), "Miejscowość".

UWAGA! Dane w serwisie aktualizowane są dość rzadko. Informacja "brak danych" pojawia się dopiero wtedy, gdy dana poradnia czy oddział szpitala nie przekazały NFZ informacji o liczbie oczekujących w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

SPRAWDŹ >> więcej informacji o działaniu serwisu kolejki.nfz.gov.pl.

To ci się przyda

NFZ uruchomił elektroniczną infolinię dla pacjentów, którzy czekają w kolejkach na świadczenia medyczne. Informacje na temat długości czasu oczekiwania można uzyskać wysyłając wiadomość z zapytaniem na adres: kolejki@nfz.gov.pl.

Warto wiedzieć

W Polsce na operację czeka się nawet… 25 lat

Na operację ortopedyczną w jednym z polskich szpitali można czekać aż... 25 lat. Z kolei na wizytę u ortopedy, który taką operację zaleci, nawet 2 lata (tyle wystoi się w kolejce do ortopedy mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego). W przypadku innych specjalności nie jest lepiej. W związku z tym niektórzy pacjenci zapisują się na zapas, mimo że nie mają żadnych objawów.

Jak wynika z danych z 2018 roku, najdłużej pacjenci muszą czekać w kolejce do endokrynologa - średnio 11 miesięcy. Na drugim miejscu jest stomatologia - 8,5 miesiąca. Na trzecim miejscu jest otolaryngolog – na tego specjalistę czeka się 7,5 miesiąca. Do kardiologa chory musi wyczekać 3,9 miesiąca.

Najdłużej pacjenci muszą czekać na leczenie na oddziale ortopedii i traumatologii narządu ruchu - średnio 14,7 miesięcy, a w niektórych miejscach nawet… 25 lat (ten rekord należy do Podkarpacia i Lubaczowa).

Na drugim miejscu jest stomatologia (7,6 miesiąca), a na trzecim angiolog – na leczenie u tego specjalisty czeka się 7,1 miesiąca.