Analiza 16 czy 24 markerów DNA?

Pewny wynik testu na ojcostwo otrzymuje się już po przebadaniu 16 markerów DNA. Rezultat badania będzie jednak aż 1000 razy bardziej dokładny jeśli przeanalizujemy 24 markery. Okazuje się, że ma to szczególne znaczenie, gdy bierze w nim udział tylko potencjalny ojciec i dziecko.

Analiza 16 czy 24 markerów DNA?
Autor: thinkstockphotos.com Pewny wynik testu na ojcostwo otrzymuje się już po przebadaniu 16 markerów DNA.

Spis treści

  1. Dla kogo test na 24 markery DNA?
  2. Analiza 24 markerów DNA - sprawdź laboratorium

Niektóre Polskie laboratoria analizują większą liczbę markerów DNA w standardzie, inne za dopłatą. Można by się zastanowić, czy analiza 24 markerów jest faktycznie potrzebna, czy to tylko marketingowy chwyt. Kiedy warto zdecydować się na ofertę z większą liczbą markerów?

Dla kogo test na 24 markery DNA?

Analiza DNA na podstawie 24 markerów jest polecana, gdy w badaniu uczestniczą tylko 2 osoby, a konkretnie, jak już zostało wspomniane, ojciec i dziecko. Zalety takiego rozwiązania są w zasadzie dwie. Po pierwsze, zmniejszamy prawdopodobieństwo, że wynik analizy będzie niejednoznaczny i ostatecznie, aby potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo, trzeba będzie włączyć do badania matkę. Unikniemy wtedy wydłużenia czasu badania i zwiększenia jego kosztów. Po drugie, ojcostwo zostanie określone z jeszcze wyższym prawdopodobieństwem.

Odbywa się to poprzez porównanie profilu genetycznego przypuszczalnego ojca z profilem genetycznym dziecka. Ustalenie ojcostwa, czy jakiegokolwiek innego rodzaju pokrewieństwa (bo zastosowanie testów DNA jest bardzo szerokie) staje się możliwe przez to, że dziecko dziedziczy DNA w całości po swoich rodzicach. 50% materiału genetycznego u potomstwa pochodzi od mamy, 50% od taty. Profil genetyczny każdego człowieka jest inny, za wyjątkiem bliźniąt jednojajowych. Składa się on właśnie ze wspomnianych markerów DNA.

Czytaj też: Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe): rodzaje i wyniki badań

- Marker genetyczny to nic innego jak konkretny odcinek DNA – wyjaśnia Barbara Prokurat, ekspert ds. ustalenia ojcostwa i pokrewieństwa - Każdy ma swoją indywidualną nazwę. Ostatecznie na wyniku markery opisane są przez dwie liczby, które odpowiadają ilości powtórzeń analizowanych sekwencji DNA. Liczby są dwie, ponieważ jeden allel genu dziedziczymy po matce, drugi po ojcu.

Jeżeli badany mężczyzna rzeczywiście jest ojcem badanego dziecka, wtedy we wszystkich analizowanych markerach jedna liczba powinna być u nich taka sama. Jeśli markery genetyczne nie są ze sobą zgodne przynajmniej w 4 miejscach, to ojcostwo zostaje wykluczone.

Analiza 24 markerów DNA - sprawdź laboratorium

Dlatego przy wyborze laboratorium warto upewnić się czy analizuje ono taką liczbę markerów, na jakiej nam zależy i czy będziemy mieć ją w cenie czy za dopłatą. Warto również dowiedzieć się, czy na wyniku badania, obok informacji o ojcostwie znajdzie się rezultat zaawansowanej analizy statystycznej oraz profil genetyczny badanych osób czyli wykaz wszystkich przeanalizowanych markerów. Bo profil genetyczny jest tak naprawdę dowodem z wykonania badania DNA. Wynik testu na ojcostwo wystawiony na podstawie analizy 16 miejsc na DNA jest pewny. Jeśli jednak analiza 24 markerów genetycznych gwarantuje nam jeszcze dokładniejszy wynik, to czemu mamy z tego nie skorzystać?