Tabletki antykoncepcyjne JEDNOFAZOWE - jak działają?
Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe to obecnie jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Pigułki jednofazowe są bardzo łatwe w stosowaniu, gdyż podczas ich przyjmowania nie trzeba dzielić cyklu miesiączkowego na fazy i pamiętać o kolejności brania tabletek. Jak działają tabletki jednofazowe? Dla kogo są wskazane? Jak je stosować? Kiedy zacząć je brać?
Spis treści
- Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe - jak działają?
- Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe - wskazania
- Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe - kiedy zacząć brać?
- Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe - jak stosować?
- Jednofazowe a wielofazowe tabletki antykoncepcyjne - które są lepsze?
Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe dwuskładnikowe to tabletki, które zawierają dwa różne hormony żeńskie w takich samych dawkach. Dzięki temu nie trzeba dzielić cyklu miesiączkowego na fazy i pamiętać o kolejności przyjmowania tabletek, jak ma to miejsce w przypadku pigułek antykoncepcyjnych dwu- i trójfazowych. Ponadto ze wszystkich tabletek fazowych to właśnie one mają najmniej hormonów.
Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe - jak działają?
W opakowaniu znajduje się 21 tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych (dostępne są również preparaty zawierające 24 tabletki lub 91 o przedłużonym schemacie stosowania). Pigułki dwuskładnikowe to takie, które zawierają syntetyczne odpowiedniki dwóch hormonów - estrogenu (etynyloestradiol) i progestagenu (istnieje wiele jego syntetycznych odpowiedników tego hormonu). Wszystkie tabletki zawierają tę samą ilość tych dwóch hormonów.
Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe mają ten sam kolor i skład
Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe dwuskładnikowe hamują owulację, czyli jajeczkowanie oraz przyczyniają się do zagęszczenia śluzu w szyjce macicy, dzięki czemu plemniki nie mogą się przedostać dalej. Wywołują też zmiany w błonie śluzowej jamy macicy, co utrudnia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej.
Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe - wskazania
Pigułki jednofazowe są przeznaczone dla kobiet w każdym wieku. Mogą po nie sięgnąć także młode mamy - nawet te, które karmią piersią. Sprawdzą się także u kobiet z obfitymi, bolesnymi miesiączkami i zespołem przedmiesiączkowym.
SPRAWDŹ>>Niskodawkowe tabletki antykoncepcyjne polecane dla młodych kobiet
Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe - kiedy zacząć brać?
Pierwszą tabletkę należy zażyć pierwszego dnia cyklu, tzn. pierwszego dnia miesiączki. Opakowanie można rozpocząć także między 2. a 5. dniem cyklu, jednak wtedy należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek (w pierwszym cyklu).
Jeśli kobieta do tej pory stosowała już tabletki dwuskładnikowe (ale dwu- lub trójfazowe), opakowanie tabletek antykoncepcyjnych jednofazowych można rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki poprzedniego opakowania tabletek (bez robienia przerwy).
SPRAWDŹ >> Antykoncepcja: co osłabia skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?
Jeżeli wcześniej kobieta przyjmowała tabletkę zawierającą tylko progestagen (tzw. minitabletka), można przerwać jej przyjmowanie każdego dnia i następnego dnia o tej samej porze rozpocząć przyjmowanie tabletek jednofazowych. Jednocześnie należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji przez pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek jednofazowych.
Jeżeli wcześniej kobieta stosowała inną niż tabletki antykoncepcję zawierającą tylko progestagen, np. w postaci iniekcji czy implantu, należy rozpocząć przyjmowanie tabletek jednofazowych w dniu, w którym należałoby wykonać następne wstrzyknięcie lub w dniu usunięcia implantu.
Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe - jak stosować?
W przypadku preparatów zawierających 21 pigułek, tabletki antykoncepcyjne jednofazowe należy przyjmować codziennie, o tej samej porze, przez 21 dni. Przy każdej pigułce znajduje się symbol dnia tygodnia, w którym należy ją przyjąć. Po 21 dniach należy zrobić 7-dniową przerwę w ich przyjmowaniu, w trakcie której powinno wystąpić krwawienie (zwykle nie jest obfite). Jest to krwawienie z odstawienia, zwane "cichą miesiączką". Pierwszą tabletkę następnego opakowania należy przyjąć 8. dnia nawet, jeżeli krwawienie jeszcze trwa.
Na rynku dostępne są też tabletki antykoncepcyjne jednofazowe o schemacie przyjmowania 24 + 4 (w opakowaniu jest łącznie 28 pigułek). Wówczas przyjmuje się je codziennie o tej samej godzinie przez 28 dni bez robienia przerw (jednak 4 ostatnie są tabletkami placebo, czyli nie zawierają hormonów - bierze się je tylko po to, żeby nie zapomnieć o następnym opakowaniu).
Istnieją także preparaty antykoncepcyjne jednofazowe o tzw. przedłużonym schemacie stosowania. W opakowaniu takiego środka jest łącznie 91 tabletek - 84 różowe, które przyjmuje się codziennie bez przerwy, i 7 białych (placebo). Jedno opakowanie starcza na 3 miesiące, a krwawienie z odstawienia występuje dopiero pod koniec tego okresu. W sumie w ciągu roku kobieta ma 4 krwawienia z odstawienia.
WARTO WIEDZIEĆ >> Antykoncepcja po. Co robić, gdy zapomnisz zażyć tabletkę antykoncepcyjną?
Jednofazowe a wielofazowe tabletki antykoncepcyjne - które są lepsze?
Od kiedy wprowadzono na rynek antykoncepcję z zastosowaniem syntetycznych steroidów płciowych, firmy farmaceutyczne starają się jak najbardziej ograniczyć potencjalne działania niepożądane przy równoczesnym utrzymaniu pełnej skuteczność antykoncepcyjnej tabletek. I właśnie z takim założeniem powstały preparaty wielofazowe (czyli tabletki dwufazowe lub trójfazowe). Schemat wielofazowy z powodu mniejszej dawki estrogenów w pierwszych dniach cyklu miał wiązać się z mniejszą ilością charakterystycznych dla komponenty estrogenowej działań niepożądanych, takich jak np. nudności. Miał także zmniejszać całkowitą ilość hormonów dostarczanych do organizmu kobiety.
Badania nie wykazały jednak istotnych różnic w działaniu preparatów wielofazowych w porównaniu z niskodawkowymi preparatami jednofazowymi. Nie potwierdziły też lepszych, korzystniejszych efektów wynikających z ich stosowania. Z tego powodu preparaty wielofazowe są obecnie bardzo rzadko używane, a na rynku doustnych środków antykoncepcyjnych preparaty jednofazowe zajmują pierwsze miejsce.
Porady eksperta