Epidemia samotności - jak wykorzystać czas sam na sam ze sobą?

2022-01-10 13:16

Coraz częściej słyszy się o tym, że na świecie nastała tzw. "epidemia samotności". Problem ten uwypuklił się zdecydowanie wraz z rozwojem pandemii COVID-19. izolacje, obostrzenia oraz zagrożenie dla zdrowia coraz częściej zmuszają ludzi do spędzania czasu osobno. Jak możesz zmienić mimowolną izolację w cenne doświadczenie?

samotność
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Epidemia samotności z czasach COVID-19
  2. Jak samotność wpływa na ciało?
  3. Jak zmienić samotność w cenne doświadczenie?

Epidemia samotności z czasach COVID-19

Liczne badania i ankiety potwierdzają, że pandemia COVID-19 ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne ludzi na całym świecie.

Izolacja, graniczenia w podróżowaniu i świadomość potencjalnych zagrożeń dla zdrowia na skutek zakażenia wirusem SARS -CoV-2 sprawiły, że ludzie są niespokojni, przygnębieni i samotni bardziej niż kiedykolwiek.

Jak pandemia wpłynęła na życie seksualne Polek i Polaków?

Jak samotność wpływa na ciało?

Samotność wpływa nie tylko na to, jak myślimy o sobie i innych. Zwiększa ona również ryzyko chorób fizycznych. Badania z 2018 r. wykazały, że samotność była związana z wyższym ryzykiem demencji, zaś późniejsze analizy z 2020 wiązały uczucie samotności na wyższym ryzykiem cukrzycy.

W innym badaniu z 2020 r. dokonano fascynującego odkrycia — kiedy czujemy się samotni, aktywuje się ten sam obszar mózgu, który „zapala się”, gdy doświadczamy głodu. Innymi słowy, czujemy „głód” kontaktu z ludźmi i tam, gdzie to możliwe, podejmiemy kroki w celu zaspokojenia tej potrzeby.

Jeśli ludzie nie są w stanie zaradzić poczuciu samotności, może to mieć tragiczne konsekwencje. W 2017 r. dwie metaanalizy obejmujące ponad 100 badań wykazały, że istnieją „rzetelne dowody”, że samotność jest ważnym czynnikiem ryzyka wczesnej śmiertelności, nawet bardziej niż schorzenia przewlekłe, takie jak otyłość.

Chociaż mechanizmy, poprzez które to subiektywne doświadczenie może wpływać na nasze zdrowie fizyczne, pozostają niejasne, niektóre starsze badania dostarczają wskazówek i możliwych wyjaśnień.

Oczywiście, niektóre osoby mogą po prostu preferować życie w samotności i nie ma w tym nic złego. Co jeśli jednak samotność nie jest wyborem, a koniecznością? Co się stanie, jeśli zostaniemy sami przez nieokreślony czas z powodu czynników pozostających poza naszą kontrolą, takich jak pandemia COVID-19? Jak możemy zminimalizować złe skutki wynikającej z tego samotności?

Jak zmienić samotność w cenne doświadczenie?

O autorce
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.