Rodzina

Rozwijają społecznie i emocjonalnie. Uczą odpowiedzialności, zachęcają do aktywności fizycznej. Uszczęśliwiają i dbają o serca. Psy w naszych domach to skarb, ale boisz się, że akurat dla flory bakteryjnej nie są dobre? To badanie zaskakuje, bo są dowody, że pupil w domu to nawet zdrowsze jelita.
Dziś przemoknięte nogi, jutro zapalenie płuc. W poniedziałek brzydkie skaleczenie, w piątek zakażenie i możliwa amputacja. Warszawscy "sprzątacze" z Ambulansu z Serca wiedzą, że ulica nie zna lekkich chorób. Zadzwoń po nich, gdy widzisz człowieka w potrzebie. Nie brzydzi ich brud, smród i robaki. Pomogą na tyle, na ile pozwala im system.
Syndrom dorosłego dziecka z rodziny dysfunkcyjnej (DDD) - coraz więcej pacjentów słyszy taką diagnozę w gabinetach psychologicznych. Syndrom DDD objawia się trudnościami w radzeniu sobie z emocjami, tworzeniu udanych związków i brakiem poczucia bezpieczeństwa. Jakie są przyczyny DDD i jak diagnozuje się to zaburzenie?
Przemoc w rodzinie to nie tylko znęcanie się fizyczne nad członkiem rodziny, ale także dręczenie psychiczne, wykorzystywanie seksualne i ekonomiczne. Ofiary przemocy w rodzinie stanowią przede wszystkim kobiety, które wstyd oraz wyuczona bezradność często powstrzymują przed zerwaniem toksycznej relacji. Jak wygląda mechanizm przemocy domowej i gdzie ofiary mogą szukać pomocy?
Terminy "rodzina dysfunkcyjna" i "rodzina patologiczna" często stosowane są zamiennie. Oba te pojęcia mają jednak różny zakres definicyjny: każdą rodzinę patologiczną można nazwać dysfunkcyjną, ale nie każda rodzina dysfunkcyjna jest patologiczna. Sprawdź, jakie są różnice między dysfunkcją i patologią w rodzinie.
Obecna sytuacja pandemiczna mocno skonfrontowała rodziny: z jednej strony z pewnym odosobnieniem społecznym, a z drugiej strony z zamknięciem w przysłowiowych czterech ścianach z najbliższymi. Dla wielu z nas ani jedno, ani drugie nie okazało się łatwe. Dodatkowym wyzwaniem stało się poradzenie sobie z dziećmi, które także zostały odizolowane od swoich rówieśników. Od niedawna najmłodsi uczniowie mogą cieszyć się z powrotu do szkoły, jednak większość zajęć pozalekcyjnych jest odwołana, a spotkania po szkole nadal ograniczone.
Rola matki jest najsurowiej ocenianą przez otoczenie rolą, jaką wypełniają kobiety. Niezależnie od tego, jak postąpią, zawsze można wytknąć im błędy i wywołać poczucie winy. A matczyne poczucie winy jest szczególnie destrukcyjne. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym radzić?
Każdego roku ucieka z domu ponad 5 tysięcy nastolatków, wynika ze statystyk policyjnych. Ucieczki z domów nasilają się podczas wakacji. Większość zaginięć ma szczęśliwy finał. Ale bywa, że rodzice nigdy się nie dowiadują, co stało się z ich dzieckiem.
Między nadopiekuńczością a opieką nad dzieckiem przebiega wyraźna granica. Nadopiekuńczość pojawia się wtedy, gdy sprzątasz zabawki, nosisz plecak z książkami, odrabiasz lekcje, podtykasz jedzenie. I ciągle rozpinasz ochronny parasol nad swym dzieckiem. Jeśli od początku nie zaczniesz uczyć go samodzielności i odpowiedzialności, będzie zagubione i niezaradne w dorosłym życiu.
Rodzina patchworkowa - jak w niej żyć, skoro jej funkcjonowanie może nie należeć do najłatwiejszych? Nowy partner wnosi do związku nie tylko miłość, ale także swoją rodzinę. Wspólne święta i uroczystości, gdy poznajecie się nawzajem, są zwykle ważną próbą dla wszystkich. Przeczytaj, czym dokładnie jest rodzina patchworkowa i dowiedz się, co zrobić, by podczas nich nowe więzy zacieśniały się, zamiast plątać.
Właśnie dowiedziałeś się, że będziesz ojcem i trochę cię to przeraża. Wyluzuj, ojcostwo niesie ze sobą nie tylko nowe obowiązki, ale także masę przyjemności. Bycie tatą nadaje sens życiu, wzbogaca i sprawia, że z niedojrzałego chłopca przemieniasz się w odpowiedzialnego mężczyznę.
Adopcja dziecka - od decyzji do pojawienia się dziecka w domu mija wiele czasu. O tym, jak przebiega cały proces, rozmawiamy z Izą, mamą adopcyjną dwóch dziewczynek, pedagogiem, autorką bloga www.naszmalyswiatek.pl. Ze zrozumiałych względów pragnie zachować anonimowość.
Święta po rozwodzie - ich zaplanowanie jest szczególnie trudne. Przecież to niełatwe zadanie nawet w tradycyjnej rodzinie. Komplikuje się jeszcze bardziej, gdy mama i tata nie są już razem, pojawiają się nowi partnerzy rodziców, a nierzadko i ich potomstwo z poprzednich i nowych związków. Jak temu sprostać? Jak pomóc dzieciom zaakceptować nową sytuację i zorganizować święta po rozwodzie?
Mimo że metoda in vitro jest skuteczna i powszechnie stosowana, pary decydujące się na nią często czują się nieakceptowane. Nie wiedzą też, jak powiedzieć bliskim, że są pacjentami kliniki leczenia niepłodności, a ich dziecko jest z in vitro.
Polityka dzieli nie tylko grupy społeczne czy towarzyskie, lecz także rodziny. Nasze postawy radykalizują się, a poglądy polaryzują. Jak rozmawiać o polityce z najbliższymi, by różnice poglądów nie przerodziły się w kłótnię dwóch nieprzejednanych stron? A kiedy lepiej w ogóle nie poruszać tematów politycznych?
Zasady savoir-vivre'u wymagają, aby zachowywać się taktownie nie tylko w nowym towarzystwie, lecz także w gronie bliższej i dalszej rodziny. Kłopotów mogą nastręczać zwłaszcza relacje z dalekimi krewnymi oraz teściami, których znamy słabiej niż domowników lub widujemy tylko przy okazji rodzinnych uroczystości. Jak zwracać się do bliższych i dalszych członków rodziny, aby wyjść na osobę dobrze wychowaną?
Relacje między rodzeństwem nigdy nie będą układać się idealnie. Dzieci tych samych rodziców to dwie indywidualności, których reakcji rodzice nie są w stanie ze stuprocentową pewnością przewidzieć. Nie da się zapobiec konfliktom ani sprawić, by nikt nigdy nie cierpiał. Co mogą zrobić zatem rodzice? Pomagać dzieciom w przezwyciężaniu wspólnych problemów.
Dobrze wiesz, jak być mamą, ale jak być babcią – na początku nie masz pojęcia. To zupełnie nowa rola, która spada na dojrzałą kobietę. Dzięki naszym radom dowiesz się, jak być idealną babcią dla wnuka, nie powodując konfliktów z rodzicami dziecka.
Pokaż mi swoją matkę, a powiem ci, jaka będziesz w przyszłości - to zdanie zawiera głęboką prawdę. Trudno odnaleźć w przyrodzie bliższą więź niż ta, która łączy matkę i córkę. Dlaczego więc tak często nie umieją się porozumieć? Zobacz jakie są sposoby na poprawienie relacji między matką a córką.
Jakie są przyczyny tego, że dzieci nie wyprowadzają się z domów nawet wtedy, gdy powinny już zakładać własne rodziny? Zdarza się, że to rodzice mniej lub bardziej świadomie, zatrzymują je blisko siebie. W innych przypadkach młodzi kierują się wygodnictwem i poczuciem bezpieczeństwa, które daje im rodzina. Poznaj realne przyczyny niechęci do wyprowadzki z domu.
Po co wnukom dziadkowie? Jak być dobrą babcią? Jak być dobrym dziadkiem? Rad, jak być dobrą babcią lub dziadkiem, jest wiele. Trudno je wszystkie zrealizować, a idealni dziadkowie istnieją tylko w bajkach. Możecie jednak postarać się, by wasze wnuki tak o was myślały. Jacy powinni być najlepsi dziadkowie?