SKIEROWANIA do lekarza specjalisty, na badania i do szpitala

2007-05-09 12:19

Na ambulatoryjne leczenie specjalistyczne lub do szpitala kieruje cię lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Masz prawo wybrać specjalistę oraz szpital spośród wszystkich, mających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Szpital
Autor: Thinkstockphotos.com

Skierowanie do lekarza specjalisty lub poradni specjalistycznej

Wystawia je lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarz specjalista. Musi być on lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego - jest nim lekarz lub lekarz dentysta, który zawarł umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia lub jest zatrudniony w placówce medycznej, która zawarła umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Skierowanie do lekarza specjalisty (poradni specjalistycznej) jest ważne, dopóki istnieje przyczyna (choroba), z powodu której je otrzymałeś.
Rodzaje skierowań do lekarza specjalisty

  • na konsultację - uprawnia cię do jednej wizyty (konsultacji) u lekarza specjalisty
  • na leczenie (objęcie opieką) lub kontynuację leczenia - jest podstawą do przejęcia leczenia przez lekarza specjalistę. Jeśli je otrzymałeś, na następne wizyty do lekarza specjalisty przychodzisz bez skierowania.

Do tych specjalistów skierowanie nie jest wymagane:

  • ginekologa i położnika,
  • dentysty,
  • dermatologa,
  • wenerologa,
  • onkologa,
  • okulisty,
  • psychiatry.

Skierowanie nie jest wymagane od osób:

  • chorych na gruźlicę,
  • zakażonych wirusem HIV,
  • inwalidów wojennych i osób represjonowanych,
  • uzależnionych od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych - w zakresie lecznictwa odwykowego.

Skierowanie do szpitala

Jeśli twoje schorzenie uniemożliwia leczenie w warunkach ambulatoryjnych, dostaniesz skierowanie do szpitala, który zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Skierowanie takie może wystawić ci lekarz, lekarz dentysta lub felczer.

NFZ, Ministerstwo Zdrowia

Ważne

W stanach nagłych świadczenia zdrowotne są udzielane bez wymaganego skierowania. W takich systuacjach masz prawo przedstawić dowód ubezpieczenia zdrowotnego w późniejszym terminie. W innych przypadkach, jeśli nie masz skierowania, za leczenie specjalistyczne musisz zapłacić.

Skierowania na badania podstawowe

Masz prawo do badań diagnostycznych, w tym analityki medycznej, wykonywanych na podstawie skierowania lekarza lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego. Należą do nich m. in. morfologia z rozmazem, OB, próby wątrobowe, poziom cholesterolu, badania moczu (w tym posiew z antybiogramem), badania kału, wymaz z gardła, EKG w spoczynku, USG jamy brzusznej, rentgen klatki piersiowej, kręgosłupa, zatok.

Skierowanie na badania specjalistyczne

Jeśli jesteś objęty leczeniem specjalistycznym i musisz wykonać dalsze badania, kieruje cię na nie lekarz specjalista. Wskazuje on także, w których placówkach masz je wykonać. W przypadku badań współfinansowanych, takich jak: angiografia, USG Doppler DUPLEX z kolorowym obrazowaniem przepływu, gastroskopia, rezonans magnetyczny, scyntygrafia narządowa (oprócz tarczycy), limfoscyntygrafia, tomografia komputerowa, urografia z kontrastem niejonowym, scyntygrafia całego ciała (układ kostny), możesz wybrać zakład, gdzie je przeprowadzisz. Musi mieć on jednak podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.