Badania
Wiele osób nie wykonuje badań, nawet gdy pojawiają się ku temu podstawy. Inni wykonują je regularnie – raz w roku. Regularne badania profilaktyczne nie tylko ratują życie, ale i chronią przed obniżeniem jego jakości. Dzięki wczesnemu wykryciu choroby, szanse na wyleczenie i uniknięcie powikłań zdecydowanie rosną. Badania przesiewowe inaczej skriningowe wykonujemy by jak najwcześniej wykryć chorobę, nawet gdy nie daje jeszcze żadnych objawów.
Prawidłowe podejście i regularne kontrolowanie stanu zdrowia zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia schorzenia na bardzo wczesnym etapie, kiedy to jest jeszcze stosunkowo łatwe do wyleczenia. Niestety, wiele osób zaniedbuje kontrole i bagatelizuje stan zdrowia. Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonać zalecane badania.
Podstawowe badania profilaktyczne:
- OB, morfologię, badanie ogólne moczu,
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- badanie ginekologiczne,
- kontrolę znamion i pęcherzyków.
Raz na dwa lata należy udać się na kontrolę stomatologiczną. W zależności od wieku co 3 lub 5 lat należy wykonać USG jamy brzusznej, EKG, RTG klatki piersiowej, lipidogram.
Osoby mające problem ze wzrokiem powinny regularnie, zgodnie z zaleceniami, odbywać konsultacje okulistyczne. Z kolei osoby po ukończeniu 55. roku życia, w szczególności te, które od dłuższego czasu palą papierosy, powinny zbadać się pod kątem raka płuc. Badania dobrze jest dobrać pod kątem swoim potrzeb, obciążeń genetycznych i ewentualnych schorzeń i dolegliwości.
Należy pamiętać, że do badania powinniśmy się odpowiednio przygotować – przykładowo większość badań krwi wykonuje się na czczo.
W przypadku nieprawidłowości wykazanych przez badanie profilaktyczne należy zgłosić się do specjalisty. Po przeanalizowaniu wyników i być może wykonaniu bardziej szczegółowych badań, lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Być może konieczna okaże się konsultacja z innym specjalistą i rozpoczęcie hospitalizacji.