Badania

Wiele osób nie wykonuje badań, nawet gdy pojawiają się ku temu podstawy. Inni wykonują je regularnie – raz w roku. Regularne badania profilaktyczne nie tylko ratują życie, ale i chronią przed obniżeniem jego jakości. Dzięki wczesnemu wykryciu choroby, szanse na wyleczenie i uniknięcie powikłań zdecydowanie rosną. Badania przesiewowe inaczej skriningowe wykonujemy by jak najwcześniej wykryć chorobę, nawet gdy nie daje jeszcze żadnych objawów.

Czy mniejsza ilość spożywanych kalorii może wydłużyć nasze życie? Nowe badanie odpowiada na to pytanie. Eksperci twierdzą, że choć są rzeczy, które możemy kontrolować, by wydłużyć swoje życie, tak naprawdę najważniejszy jest jeden czynnik.
Badania cały czas idą do przodu i teraz już potrafią przewidzieć rzeczy, o których wcześniej byśmy nawet nie pomyśleli. Na przykład to, że według naukowców, badanie krwi może przewidzieć, którzy pacjenci z zaawansowanym rakiem prostaty przeżyją najdłużej. Jak to jednak działa?
Alfa-amylaza to kluczowy enzym biorący udział w trawieniu węglowodanów, odpowiadający za rozkład wielocukrów, takich jak skrobia i glikogen. Występuje u zwierząt, roślin, mikroorganizmów, a także w komórkach nowotworowych. Jakie ma znaczenie dla naszego organizmu i jakie ma zastosowania diagnostyczne?
Kolagen, będący kluczowym białkiem w organizmie, odgrywa istotną rolę w zdrowiu kości, stawów i skóry, ale z wiekiem jego produkcja maleje. Jakie dolegliwości może powodować niedobór kolagenu, jak monitorować jego poziom i jakie badania pomogą w diagnozie potencjalnych problemów zdrowotnych z tym związanych? Oto najważniejsze związane z tym informacje!
Mężczyźni w Polsce wciąż rzadko decydują się na wizyty u lekarzy, mimo że regularne badania są kluczowe dla zachowania zdrowia. Z najnowszego raportu wynika, że wiele osób zaniedbuje istotne metody profilaktyki, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. O jakich badaniach mężczyźni zapominają najczęściej?
Paulina Młynarska zwraca uwagę na znaczenie badań profilaktycznych i apeluje, aby z nich nie rezygnować. Na swoim Instagramie podzieliła się informacją o przeprowadzonych niedawno badaniach kontrolnych. Kilka lat temu dziennikarka nie zignorowała niepokojących objawów i zdecydowała się na profilaktyczną mastektomię, by mieć kontrolę nad swoim zdrowiem.
Insulinooporność dotyczy blisko 40 proc. osób powyżej 35. roku życia i w ciągu kilkunastu lat może doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2. Podczas badań oznaczamy poziom glukozy, ale to stężenie insuliny informuje o stanie poprzedzającym cukrzycę. Niestety często dowiadujemy się o tym, gdy jest już za późno. Kiedy warto zbadać insulinę?
Cukrzyca typu 2 jest jedną z najczęściej wykrywanych typów cukrzycy. Niestety nieleczona może prowadzić do wielu komplikacji. Okazuje się jednak, że można zminimalizować długoterminowe ryzyko zgonu i powikłań zdrowotnych. Badacza wyjaśniają.
Ten temat wraca jak bumerang i coraz więcej osób wierzy, że normy cholesterolu w Polsce są celowo zaniżane, by "wmawiać ludziom choroby". Dowodem ma być fakt, że kiedyś były wyższe i twierdzenia, że w wielu krajach poziom uznawany za normę jest inny, wyższy niż w Polsce. Sprawdzamy, jak jest naprawdę.
Może utrudniać zajście w ciążę, ale też przyczyniać się do szeregu innych dolegliwości - również u mężczyzn! Jakie są skutki zbyt wysokiego stężenia prolaktyny? Czy można samodzielnie wpłynąć na obniżenie poziomu tego hormonu?
Badanie na krew utajoną w kale jest badaniem często wykonywanym w celu wykrycia różnych chorób przewodu pokarmowego. Test na krew utajoną w kale jest przede wszystkim badaniem przesiewowym w kierunku raka jelita grubego, wykonywanym u osób po 50. roku życia. Jakie jeszcze choroby pozwala wykryć badanie kału na krew utajoną?
Blada skóra, zmęczenie, uczucie zimna - objawy anemii są powszechnie znane, ale trzeba pamiętać, że przyczyna problemów bywa różna. Czasem na "słabą krew" rzeczywiście może pomóc dieta. Niepokojące wyniki badań trzeba jednak skonsultować z lekarzem i pamiętać, że morfologia to nieraz za mało. Przyda się jeszcze to badanie na początek.
W Polsce 70 proc. osób zarażonych wirusem HIV nie wie, że są nosicielami wirusa. Wśród zakażonych przybywa kobiet i mężczyzn w wieku dojrzałym, po 40. roku życia. Wiele osób dowiaduje się o zakażeniu wirusem, gdy jest już za późno, a AIDS jest już w zaawansowanym stadium. Czy za badanie na HIV się płaci? Czy można wykonać je anonimowo?
Wydawałoby się, że odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista, a jednak wcale nie. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i związany z nimi ból to epidemia naszych czasów. Infekcje dróg moczowych u kobiet również są częste. Dostępność preparatów bez recepty sprawia, że czasowo tuszujemy objawy, a potem nerki mają problem. Jeśli chorujesz na kręgosłup, możesz z góry założyć, że to on, gdy znowu w krzyżu coś dokucza. I odwrotnie. Tymczasem trzeba to sprawdzić.
Po badaniu jakim jest kolonoskopia, mogą wystąpić przejściowe dolegliwości bólowe, które nie są dolegliwościami rzadkimi. Dolegliwości te, w dużym stopniu zależą od wrażliwości samego pacjenta, ale i również od stopnia trudności badania - czy wykonywano jakieś zabiegi podczas badania i czy wprowadzono dużo powietrza.
Wczesne wykrycie oznacza życie - to banalne, a jednak bardzo trafne, powiedzenie lekarzy. W zabieganym świecie trudno znaleźć czas na skomplikowaną diagnostykę, kolejki zniechęcają do wizyt lekarskich, a inflacja do inwestowania w zdrowie? Akurat te badania drogie nie są, a niektóre nawet nie wymagają wyjścia z domu. Nie wyeliminują wszelkich zagrożeń, ale całkiem sporo - tak. Gra jest warta świeczki.
Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu giętkiego endoskopu (kolonoskopu) o grubości palca wskazującego. Głównym celem wykonywania kolonoskopii jest ocena błony śluzowej jelita grubego. Jak przygotować się do tego badania? Jak przebiega kolonoskopia?
W procesie diagnostyki raka tarczycy, badania krwi odgrywają kluczową rolę, ale nie zapewniają bezpośredniego potwierdzenia choroby. Czy zatem morfologia jest w stanie pomóc w wykrywaniu raka tarczycy? Jakie wskaźniki powinny zwrócić naszą uwagę i dlaczego pogłębiona diagnostyka jest kluczowa w identyfikacji tego i innych nowotworów.
Przygotowanie do badań ma bardzo duży wpływ na jakość i wiarygodność uzyskanych wyników. Nieodpowiednie przygotowanie może skutkować postawieniem błędnej diagnozy, a tym samym rozpoczęciem źle dobranego leczenia. Aby badanie było wiarygodne trzeba przestrzegać kilku zasad. Oto 8 rzeczy, o których warto pamiętać.
Jest jedną z najrzadszych chorób krwi. Kiedy zaatakuje, liczy się czas. Nierozpoznana w porę i nieleczona, może szybko skończyć się śmiercią. Kluczowe w diagnostyce tego schorzenia jest proste badanie, dostępne bez problemu w ramach NFZ.
Choć jest w czołówce najczęściej diagnozowanych nowotworów wśród Polaków, nikt nie lubi o nim mówić. Ale na raka jelita grubego zachorować może każdy. Istnieje jednak skuteczne badanie przesiewowe, które pozwoli go zdiagnozować. Niewiele osób wie, że można zrobić je z bezpłatnym znieczuleniem.

Prawidłowe podejście i regularne kontrolowanie stanu zdrowia zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia schorzenia na bardzo wczesnym etapie, kiedy to jest jeszcze stosunkowo łatwe do wyleczenia. Niestety, wiele osób zaniedbuje kontrole i bagatelizuje stan zdrowia. Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonać zalecane badania.

Podstawowe badania profilaktyczne:

  • OB, morfologię, badanie ogólne moczu,
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • badanie ginekologiczne,
  • kontrolę znamion i pęcherzyków.

Raz na dwa lata należy udać się na kontrolę stomatologiczną. W zależności od wieku co 3 lub 5 lat należy wykonać USG jamy brzusznej, EKG, RTG klatki piersiowej, lipidogram.

Osoby mające problem ze wzrokiem powinny regularnie, zgodnie z zaleceniami, odbywać konsultacje okulistyczne. Z kolei osoby po ukończeniu 55. roku życia, w szczególności te, które od dłuższego czasu palą papierosy, powinny zbadać się pod kątem raka płuc. Badania dobrze jest dobrać pod kątem swoim potrzeb, obciążeń genetycznych i ewentualnych schorzeń i dolegliwości.

Należy pamiętać, że do badania powinniśmy się odpowiednio przygotować – przykładowo większość badań krwi wykonuje się na czczo.

W przypadku nieprawidłowości wykazanych przez badanie profilaktyczne należy zgłosić się do specjalisty. Po przeanalizowaniu wyników i być może wykonaniu bardziej szczegółowych badań, lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Być może konieczna okaże się konsultacja z innym specjalistą i rozpoczęcie hospitalizacji.