Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby czy niepełnosprawności.” Na zdrowie indywidualne i zbiorowe ma wpływ wiele czynników np. czynniki genetyczne, warunki środowiska otaczającego, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia oraz dostępność opieki zdrowotnej. By poprawić zdrowie ludności zaleca się działania w obszarze profilaktyki oraz promocji zdrowia.

Cynk znajduje się w absolutnej czołówce popularnych suplementów, chociaż rzadko przyjmujemy go solo - zwykle zawiera go jakiś preparat złożony. Ma poprawiać naszą odporność i wygląd skóry, wzmacniać włosy i paznokcie, a także chronić serca. Jeśli z nim jednak przesadzimy, ucierpi solidnie żołądek.
W ubiegłym roku była panika, ogniska epidemiczne, ofiary śmiertelne. Nadchodzi sezon na legionellę, a w opinii ekspertów władze zrobiły niewiele, by chronić obywateli przed zagrożeniem. Zapowiedzi były szumne. Przepisów jednak nie zmieniono i teraz nie ma czasu na ich wdrożenie.
O jakiej porze trzeba przyjmować leki na nadciśnienie? Niektórzy lekarze przekonują, że najlepiej brać je rano, inni zaś twierdzą, że lepiej robić to wieczorem. Te wątpliwości postanowili rozwiać brytyjscy badacze, a wyniki swojej pracy zaprezentowali w trakcie jednego z kongresów Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Ich ustalenia są sprzeczne z tym, co pokazały wcześniejsze badania na ten temat.
Zielone listki ogórecznika lekarskiego możesz zbierać do sałatki niemal przez cały rok. Niebieskie kwiaty cenione w ziołolecznictwie zwykle są najbardziej dorodne w połowie lipca. Warto decydować się na zbiory? Co nam zapewnia roślina ceniona przez medycynę alternatywną, kosmetologię i wyszukaną kuchnię?
To nie jest po prostu dyskomfort. Sporo osób podczas startu i lądowania samolotu cierpi z powodu zatkania ucha, a może mu towarzyszyć dotkliwy ból. Są proste sposoby, żeby sobie ulżyć. Można też pomóc dziecku, nawet gdy z nami nie współpracuje.
Już od lipca wprowadzone zostaną zmiany w programie darmowych leków. W życie wejdzie aż 31 nowych terapii, które będą mogły umożliwić skorzystanie z leczenia w kierunku określonych jednostek chorobowych. Jakie zmiany dokładnie będą na nas czekać?
Jeszcze jakiś czas temu kardiolodzy radzili swoim pacjentom, by się oszczędzali. Obecnie jednak wiadomo, że, z pewnymi wyjątkami, aktywność fizyczna nie tylko nie szkodzi, ale wręcz może przyspieszyć leczenie. Prof. nadzw. dr hab. n. med. Aleksander Żurakowski, kardiolog, wyjaśnia, że szczególnie korzystna jest w przypadku nadciśnienia tętniczego, które ma już ponad 30 proc. Polaków. Jak i kiedy ćwiczyć, by przyniosła najlepsze rezultaty?
To jeden z najpopularniejszych suplementów. Stosujemy go głównie dla dobra nerwów, serca i innych mięśni. Ma łagodzić powszechne dolegliwości. Wiesz, że w nadmiarze magnez jest naprawdę niebezpieczny? Nie przedawkujesz go raczej stosując zdrową dietę, ale przyjmując preparaty niezgodnie z zaleceniami już tak.
Karnozyna to substancja o wszechstronnym działaniu. Wzmacnia serce, wspomaga funkcjonowanie mięśni, a według jej zwolenników, ma także właściwości odmładzające cały organizm. Znana również jako „związek długowieczności”, jest dostępna w każdej aptece. Czy warto ją stosować?
Zapotrzebowanie na witaminę B7, czyli biotynę, nie jest zbyt duże. Nie mamy zwykle jej niedoborów. Sporo osób przyjmuje jednak bardzo duże dawki w suplementach. W sieci jest sporo ostrzeżeń przed groźnymi skutkami przedawkowania. Sprawdzamy, czy to prawda.
Kortyzol znowu na celowniku. Straszą nim tiktokerzy i mają sporo racji. Wysoki poziom hormonu stresu, kortyzolu, daje przykre i zarazem zaskakujące objawy. Przypominamy, co mówiła o nich dr n. med. Karolina Karabin, ekspertka od stanu zapalnego i stresu, biolog medyczny i diagnosta laboratoryjny.
Ta roślina zyskała rozpoznawalność dzięki popularnemu serialowi "Pamiętniki Wampirów". Tam pozwalała ochronić się przed krwiopijcami i ich hipnozą. Werbena jest jednak prawdziwą rośliną i może przynieść rzeczywiste korzyści dla zdrowia.

Zdrowie dzielimy na:

  • zdrowie fizyczne czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • zdrowie psychiczne (emocjonalne i umysłowe) czyli zdolność do wyrażania i rozpoznawania emocji oraz zdolność logicznego myślenia,
  • zdrowie społeczne czyli zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji z ludźmi,
  • zdrowie duchowe czyli zbiór zasad i zachowań dążących do osiągnięcia spokoju wewnętrznego.

Zdrowie to wynik działania czynników związanych ze środowiskiem, stylem życia, dziedziczeniem genetycznym oraz opieką medyczną. Jak cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbanie o zdrowie to długofalowe zadanie, które wymaga konsekwencji w jego realizacji. Odpowiednio zbilansowana dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia.

Zdrowe odżywianie to nie tylko ilość i rodzaj posiłków, ale i właściwe nawodnienie organizmu. Niekiedy urozmaicona dieta i produkty bogate w składniki odżywcze nie wystarczą. Dla lepszego zdrowia dobrze jest sięgnąć po dodatkową suplementację, którą najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne ma regularna aktywność fizyczna. Warto zadbać o zdrowy sen, unikać stresu i nie zapominać o odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa ochrona zdrowia polegająca na zapobieganiu i leczeniu chorób. Dodatkowo, poprzez korzystanie z usług medycznych, wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.