Zdrowie

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) „zdrowie jest stanem pełnego/całkowitego dobrego samopoczucia/dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego a nie tylko jej brakiem – obiektywnie istniejącej – choroby czy niepełnosprawności.” Na zdrowie indywidualne i zbiorowe ma wpływ wiele czynników np. czynniki genetyczne, warunki środowiska otaczającego, warunki ekonomiczne, poziom wykształcenia oraz dostępność opieki zdrowotnej. By poprawić zdrowie ludności zaleca się działania w obszarze profilaktyki oraz promocji zdrowia.

Wulwodynia to przewlekły ból sromu, który może trwać tygodniami lub miesiącami, bez widocznej przyczyny. Ta wciąż niedostatecznie rozpoznawana dolegliwość znacząco wpływa na życie codzienne, relacje i zdrowie psychiczne kobiet. Jakie są jej objawy, przyczyny i metody leczenia?
Chociaż teoretycznie wszyscy wiemy, że żółć w organizmie jest ważna, rzadko o niej myślimy o niej w kontekście zdrowia. Znany dietetyk kliniczny Bartek Kulczyński przypomina, kiedy można podejrzewać problemy, a także jak odpowiednią dietą wspierać wątrobę i inne narządy w takiej sytuacji.
Co piąty dorosły Polak choruje na otyłość (21%), a do 2035 roku ta choroba może dotyczyć już co trzeciej osoby (33%) [1]. Nadmierna masa ciała to nie kwestia wyglądu. Nieleczona otyłość może prowadzić do ponad 200 różnych powikłań zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, zwyrodnienia stawów i kręgosłupa, metaboliczna stłuszczeniowa choroba wątroby, problemy z płodnością czy bezdech senny [2]

Materiał sponsorowany

Test spodni to prosty sposób, który może pomóc wykryć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 - i to bez wizyty u lekarza. Wystarczy założyć parę spodni, którą nosiłaś w przeszłości, by sprawdzić, czy coś się zmieniło. Trudności z zapięciem ich w pasie to pierwszy sygnał ostrzegawczy.
11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona. Schorzenie to dotyka ok. 2% ludzi, zwykle powyżej 60 roku życia, ale obserwujemy coraz częstsze zachorowania w młodszym wieku – już po 40-tce. Dr n. med. Aleksandra Karbowniczek, neurolog, która specjalizuje się w prowadzeniu chorych z tym schorzeniem, w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie wskazuje, na co warto zwrócić uwagę.
Kardiolog prof. Krzysztof J. Filipiak zwraca uwagę na wyzwania w leczeniu udarów mózgu. Podkreśla, że w przeciwieństwie do zawałów serca - w przypadku których osiągnięto znaczną redukcję śmiertelności - udary mózgu nadal skutkują wysoką śmiertelnością, a często trwałym inwalidztwem. Obecnie za 38 proc. zgonów w Polsce odpowiadają choroby sercowo-naczyniowe.
Śmierć sercowa, mimo że najczęściej dotyczy osób starszych, może wystąpić również u młodszych ludzi. Oznaki zbliżającego się incydentu często są subtelne i łatwe do przeoczenia. Zrozumienie, jakie sygnały ostrzegawcze mogą się pojawić, jest kluczowe, aby w porę zareagować. Na co zwrócić uwagę?
Nieleczone nadciśnienie tętnicze działa podstępnie - przez lata może nie dawać żadnych objawów, a mimo to uszkadzać najważniejsze organy. Jednym z pierwszych i najbardziej narażonych jest mózg. Brak leczenia prowadzi do poważnych zmian: zaburzeń pamięci, spadku koncentracji, a nawet demencji.
Szukasz prostego sposobu na poprawę kondycji skóry stóp? Ta popularna metoda może przynieść zaskakująco dużo korzyści - nie tylko dla urody, lecz także dla zdrowia. Przez cały dzień nasze stopy są przecież narażone na kontakt z bakteriami, obtarcia, drobne urazy, przesuszenie i inne czynniki, które mogą negatywnie wpływać na ich stan. Jak możemy o nie zadbać? Wypróbuj kąpiel z dodatkiem octu!
Choroba otyłościowa jest tak mocno złożonym problemem, że aby uzyskać najlepsze cele terapeutyczne, trzeba je najpierw umiejętnie określić. Zdaniem badaczy z Obesity Canada i Center for Addiction and Mental Health w Toronto znana i stosowana do tej pory procentowa skala utraty masy ciała to często nieskuteczny cel terapeutyczny. Dlaczego?
Znany w sieci dietetyk kliniczny i technolog żywienia, dr Bartek Kulczyński, mówi o 5 PRAWDZIWYCH przyczynach zwężenia tętnic i miażdżycy. Zwraca uwagę, że wiele osób obwinia za te problemy wyłącznie cholesterol, a przecież to nieprawda. Więc na co uważać?
Od 1 kwietnia br. obowiązuje 100-procentowa refundacja szczepionki przeciwko RSV dla kobiet w ciąży. To bardzo ważny i wyczekiwany przez lekarzy moment, ponieważ wirus RS najczęściej atakuje dzieci poniżej 1. roku życia. Wiele z nich bardzo się męczy, nie może oddychać i wymaga hospitalizacji, są także zgony. Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie wskazuje, że na szczęście coraz więcej przyszłych mam decyduje się przyjąć szczepionkę i wyjaśnia, że nie ma się czego bać.
W najnowszym odcinku „Na sygnale” ratownicy zostają wezwani do starszego mężczyzny. Objawy wskazują na poważny zawał serca, a jego stan z minuty na minutę się pogarsza. Ekipa musi działać błyskawicznie, bo stawką jest ludzkie życie. Czy wszystko skończy się dobrze?
Choroba otyłościowa ma wiele wymiarów, dlatego naukowcy wciąż przyglądają się jej nie tylko pod kątem przebiegu, ale również narażenia na jej występowanie. Z najnowszych danych wynika, że istotnym czynnikiem może być nawet miejsce, w którym robimy zakupy. Wciąż zapominamy, że wiele chorób powiązane jest właśnie z codziennym modelem życia.
Pracujesz zdalnie? Być może wiele osób ci zazdrości. Wygoda, elastyczność, brak dojazdów - tak to sobie wyobrażamy. Tymczasem długotrwałe siedzenie i generalnie brak ruchu oraz izolacja społeczna to tylko niektóre z wyzwań, z którymi mierzą się osoby pracujące zdalnie. Jest jednak sposób, by znacząco ograniczyć przynajmniej część negatywów.
Ból pleców to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi zmagają się dorośli. Choć wiele osób odruchowo sięga po tabletki, coraz częściej mówi się o innych skutecznych metodach. Czy niefarmakologiczne sposoby naprawdę działają i da się pokonać ból pleców bez leków przeciwbólowych?
Sukraloza, choć nie mówi się o niej tak często jak choćby o erytrytolu, ksylitolu, czy maltitolu, to ona także ląduje w różnych produktach spożywczych. Jej zadaniem jest zastąpienie sacharozy, czyli klasycznego cukru. Choć z pozoru mogłoby się wydawać, że to zdrowsze rozwiązanie, to jednak badania mówią co innego. Sięgając po produkty "bez cukru" możesz wpaść w pułapkę otyłości.
Czy wiesz, że nadciśnienie i migotanie przedsionków to zabójcze połączenie? Eksperci alarmują: te dwie choroby, działając razem, dramatycznie zwiększają ryzyko udaru, niewydolności serca i demencji. Często migotanie przedsionków przebiega bezobjawowo, a wysokie ciśnienie krwi dodatkowo maskuje problem. Jak zadbać o zdrowie?
Alarmujące wieści z woj. zachodniopomorskiego, odnotowano dramatyczny wzrost zachorowań na krztusiec. Do 1 kwietnia potwierdzono aż 143 przypadki, podczas gdy w roku 2023 roku były tylko trzy. Eksperci biją na alarm i apelują o szczepienia, szczególnie wśród osób dorosłych. Co stoi za nagłym wzrostem i jak chronić się przed tą groźną chorobą?
Otyłość, chociaż sama jest chorobą i powoduje wiele groźnych powikłań, czasem jest "sprowokowana" przez inne problemy zdrowotne. To one sprawiają, że niektórzy dosłownie zdają się "puchnąć z powietrza", mają większe problemy podczas odchudzania. Lepiej znać sprawców kłopotów.
Mandaryna od lat żyje z cukrzycą typu 1. Jak zmieniła się jej codzienność? Jak wygląda dieta cukrzycowa celebrytki i co mówi o świętach z pompą insulinową? Marta Wiśniewska szczerze o realiach życia z chorobą, słabości do słodyczy i świadomości cukrzycy w Polsce.

Zdrowie dzielimy na:

  • zdrowie fizyczne czyli prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • zdrowie psychiczne (emocjonalne i umysłowe) czyli zdolność do wyrażania i rozpoznawania emocji oraz zdolność logicznego myślenia,
  • zdrowie społeczne czyli zdolność do nawiązywania i podtrzymywania relacji z ludźmi,
  • zdrowie duchowe czyli zbiór zasad i zachowań dążących do osiągnięcia spokoju wewnętrznego.

Zdrowie to wynik działania czynników związanych ze środowiskiem, stylem życia, dziedziczeniem genetycznym oraz opieką medyczną. Jak cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbanie o zdrowie to długofalowe zadanie, które wymaga konsekwencji w jego realizacji. Odpowiednio zbilansowana dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia jest kluczem do dobrego zdrowia.

Zdrowe odżywianie to nie tylko ilość i rodzaj posiłków, ale i właściwe nawodnienie organizmu. Niekiedy urozmaicona dieta i produkty bogate w składniki odżywcze nie wystarczą. Dla lepszego zdrowia dobrze jest sięgnąć po dodatkową suplementację, którą najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Korzystny wpływ na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne ma regularna aktywność fizyczna. Warto zadbać o zdrowy sen, unikać stresu i nie zapominać o odpoczynku. Kluczową rolę odgrywa ochrona zdrowia polegająca na zapobieganiu i leczeniu chorób. Dodatkowo, poprzez korzystanie z usług medycznych, wspiera utrzymanie dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego.