Rozwój osobisty

Inteligencja jest jedna, ale składa się z kilku elementów, które muszą być komplementarne. A może mamy wiele rodzajów inteligencji i rozpoznanie dominującego pozwala realizować się zawodowo i prywatnie? To wciąż aktualne rozważania dla ekspertów. Pytanie, jak je optymalnie wykorzystać w codziennym życiu.
W Polsce w wielu związkach jest „ich troje”: dwie osoby i alkohol. Często to nie jest ta przysłowiowa „patologia”, która żyje z 800+ i zasiłków. Uzależnieni bywają ludzie wysokofunkcjonujący, na stanowiskach, czasem nawet kierowniczych, wykonujący odpowiedzialną pracę. Jak żyć z osobą uzależnioną od alkoholu i jak od niej odejść?
Test IQ dostępny online stał się w ostatnich latach bardzo popularny – nietrudno natknąć się na rozmaite internetowe testy, które miałyby pozwolić uzyskać wiedzę na temat tego, jaki jest nasz iloraz inteligencji. Przeczytaj, czym dokładnie jest IQ, dowiedz się, jak je mierzyć, a także sprawdź, jakie znaczenie ma określanie wartości IQ.
Charan Ranganath to profesor w Centrum Neuronauki i Wydziału Psychologii oraz dyrektor Laboratorium Pamięci Dynamicznej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis. Specjalista latami analizował pracę mózgu i dziś wie, co sprawia, że z wiekiem coraz bardziej szwankuje nasza pamięć.
Postanowienia noworoczne to zagadnienie, które odświeżane jest co 365 dni. Większość z nas podejmuje je w nadziei pozytywnych zmian. Najczęściej dotyczą zdrowego odżywania, chęci zadbania o aktywność fizyczną, utraty zbędnych kilogramów czy nabycia nowych umiejętności. Bywa jednak tak, że w styczniu motywacja jest na wysokim poziome, ale rutyna i natłok codziennych obowiązków ją powoli zabija. Ekspertka zdradza 5 kroków, które mogą pomóc wytrwać we wdrażaniu nowych nawyków.
Od dawna wiadomo, że najinteligentniejsi ludzie wcale nie są wzorami cnót i zalet. Geniuszom często nie po drodze z klasycznym systemem edukacji i zasadami społecznymi. Warto o tym pamiętać, kiedy znowu wyprowadzi nas z równowagi ktoś, kto się w schematach nie mieści. Może to w sumie dobrze?
Czerp z życia pełnymi garściami i pielęgnuj w sobie wewnętrzne dziecko - radził swoim pacjentom japoński lekarz, który żył ponad 105 lat. Niemal do samego końca pracował. Jego konto na Facebooku jest nadal aktywne. Można z niego wciąż czerpać dobre rady dotyczące zdrowia i lepszego życia. Oczywiście pod warunkiem, że nauczysz się japońskiego.
W Polsce spożywa się coraz więcej alkoholu – to już 12 litrów na osobę rocznie, w przeliczeniu na czysty spirytus. Pod względem liczby zgonów powodowanych przez alkohol jesteśmy „wicemistrzami” Europy (za Słowenią). Czy jest szansa, żeby zmniejszyć picie alkoholu w Polsce i obalić mity, że „lampka wina nie jest szkodliwa”? Wyjaśnia Robert Rutkowski, psychoterapeuta uzależnień, który też ma za sobą doświadczenie nałogu.
Za oknem deszcz, śnieg, ciemno? Nastrój szybuje w dół wraz ze spadającą temperaturą? Aura nie sprzyja wychodzeniu z domu, a psychika szwankuje: nic ci się nie chce, poza spędzeniem reszty życia pod kołderką? Spróbuj fińskiej metody, która może wzmocnić psychikę.
Od 2022 roku tzw. "burnout", czyli wypalenie zawodowe, przestało być tylko syndromem, a zostało zdefiniowane jako jednostka chorobowa. oznacza to, że z jego powodu przysługuje zwolnienie lekarskie. Oznacza to, że Czym jest wypalenie zawodowe, jakie są jego objawy, w jakich okolicznościach jesteśmy na nie bardziej narażeni mówi nasz ekspert, dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.
Czy znasz efekt halo? Nie chodzi o zjawisko atmosferyczne, aczkolwiek trop tzw. efektu aureoli jest tu całkiem na miejscu. Efekt halo w kontaktach interpersonalnych też ma znaczenie. Na czym polega efekt halo między ludźmi? Wyjaśniamy.
Współcześnie dużo mówi się o roli aktywności fizycznej. Dbamy o ciało... dokładając sobie tym samym obowiązków i presji. Trening mentalny może być odpowiedzią, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych, jak zarządzać sobą, i jak nabyć umiejętności wpływu na niwelowanie stresu i presji. Nie tylko w sporcie.