Choroby kobiece
Choroby kobiece to powszechna nazwa przypadłości układu rozrodczego oraz uciążliwych objawów ginekologicznych, które polegają na zaburzeniu delikatnej równowagi mikroflory i pH pochwy. Mogą pojawić się u kobiet bez względu na wiek i wymagają konsultacji ze specjalistą w celu znalezienia optymalnej metody leczenia. Diagnostyka chorób kobiecych jest realizowana na kilku płaszczyznach jednocześnie: jako konsultacja lekarska, badania obrazowe i farmakoterapia. Zapobieganie występowania chorób kobiecych jest w dużej mierze uzależnione od okresowych badań …
Choroby kobiece obejmują wiele różnego rodzaju przypadłości. Jedną z częściej występujących jest infekcja bakteryjna pochwy. Może być wynikiem stosowania antybiotyków, antykoncepcji hormonalnej, ale także braku odpowiedniej higieny lub występowania schorzeń współistniejących, które obniżają odporność organizmu.
Do innych popularnych chorób kobiecych zalicza się torbiele występujące w okolicach jajników. To workowate struktury wypełnione płynem, występują u niemal co piątej kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Wyróżnia się kilka rodzajów torbieli, m.in. czynnościowe, tekaluteinowe, krwotoczne i endometrialne. Nie wszystkie z nich muszą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a wiele torbieli samoczynnie się wchłania.
Wśród chorób kobiecych wyróżnia się także PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Dotyka on kilku grup kobiet – tych, które w życiu płodowym były wyeksponowane na zbyt duże stężenie męskich hormonów płciowych, pacjentek prowadzących niezdrowy tryb życia, jak również osób z nadwagą lub otyłością. Rozwój PCOS może prowadzić do wyindukowania chorób krążenia, cukrzycy typu II, zespołu metabolicznego, a nawet pojawienia się nowotworów w obrębie układu moczo-płciowego.
Chorób kobiecych nigdy nie należy lekceważyć. Nieleczone, mogą doprowadzić do istotnych i trwałych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i zaburzeń płodności. W zależności od postawionej diagnozy, leczeniem przypadłości zajmie się ginekolog lub endokrynolog. W sporadycznych przypadkach potrzebne mogą być też interwencje chirurgiczne.
Materiał sponsorowany