Choroby kobiece

Choroby kobiece to powszechna nazwa przypadłości układu rozrodczego oraz uciążliwych objawów ginekologicznych, które polegają na zaburzeniu delikatnej równowagi mikroflory i pH pochwy. Mogą pojawić się u kobiet bez względu na wiek i wymagają konsultacji ze specjalistą w celu znalezienia optymalnej metody leczenia. Diagnostyka chorób kobiecych jest realizowana na kilku płaszczyznach jednocześnie: jako konsultacja lekarska, badania obrazowe i farmakoterapia. Zapobieganie występowania chorób kobiecych jest w dużej mierze uzależnione od okresowych badań …

Wystarczającym wskazaniem do badania piersi jest sam fakt, że je masz - mówi prof. Marzena Dębska, ginekolożka i położniczka. Jak badać, żeby było najlepiej? To zależy od wieku kobiety, a właściwie budowy jej piersi. Sprawdź, kiedy lepsze USG, a kiedy mammografia i dlaczego ważne jest samobadanie piersi, chociaż mamy nowoczesne narzędzia diagnostyczne.
Faza folikularna to pierwszy etap cyklu menstruacyjnego, który ma kluczowe znaczenie dla płodności kobiety. To właśnie wtedy dojrzewa komórka jajowa, a organizm przygotowuje się do owulacji. Sprawdź, ile trwa ten etap i co dokładnie dzieje się w ciele kobiety.
To, że miesiączka traci swój rytm, nie musi zaraz oznaczać zaburzeń miesiączkowych. Nie jesteśmy szwajcarskimi zegarkami i na to, jak przebiega menstruacja, wpływa wiele czynników, w tym wiek kobiety. Jeśli jednak miesiączki wydają ci się za skąpe lub zbyt obfite, są bolesne, nieregularne, bardzo krótkie lub długie, porozmawiaj z ginekologiem.
Pessaroterapia podtrzymuje narządy rodne we właściwym miejscu. Pessar umieszcza się głęboko w pochwie. I choć może to brzmieć nieprzyjemnie, to warto mieć na uwadze, że wielość kształtów i rozmiarów pessarów zapewnia skuteczność i pełny komfort. A przede wszystkim – niweluje problemy, z którymi zmaga się wiele kobiet. Na czym polega pessaroterapia? Wyjaśniamy.
Wulwodynia to przewlekły ból sromu, który może trwać tygodniami lub miesiącami, bez widocznej przyczyny. Ta wciąż niedostatecznie rozpoznawana dolegliwość znacząco wpływa na życie codzienne, relacje i zdrowie psychiczne kobiet. Jakie są jej objawy, przyczyny i metody leczenia?
Bakteryjne zapalenie pochwy to jedna z najczęstszych infekcji intymnych, z którą zmaga się wiele kobiet. Objawy bywają uciążliwe, ale odpowiednie leczenie zwykle przynosi szybką ulgę. Problem pojawia się wtedy, gdy infekcja nawraca. Co zrobić, by skutecznie jej zapobiegać?
"Zaciskam i zaciskam, wcale nie pomaga". Fizjoterapia uroginekologiczna nie zdziała cudów, ale to cenne wsparcie kobiet, które zmagają się z różnymi problemami w obszarze dna miednicy i jego konsekwencjami, jak wypadanie narządów, nietrzymanie moczu czy stolca. Na każdym etapie warto uczyć się swojego ciała i korzystać ze specjalistycznego wsparcia.
Zespół policystycznych jajników nie tylko utrudnia zajście w ciążę, ale także rzutuje na funkcje metaboliczne. Stąd coraz częściej kobiety zastanawiają się, czy PCOS powoduje przyrost masy ciała oraz jak to zaburzenie hormonalne może wpływać na metabolizm glukozy i insuliny. Okazuje się, że otyłość brzuszna może być wynikiem właśnie tej kobiecej przypadłości. Analizujemy szczegóły.
Antykoncepcja hormonalna to jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań wśród kobiet, które chcą kontrolować swoje zdrowie reprodukcyjne. Choć zapewnia wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży, jej stosowanie wiąże się także z innymi korzyściami i ryzykami. O aspektach, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze antykoncepcji hormonalnej rozmawialiśmy z ginekologiem-położnikiem z ponad 30-letnim stażem, dr. Tadeuszem Oleszczukiem.
Planujesz przyspieszyć okres o kilka dni, tydzień, najlepiej domowymi sposobami? Może wierzysz, że wywołasz też samodzielnie taki spóźniony, zatrzymany? To z pewnością zły pomysł, chociaż w sieci zatrzęsienie "dobrych rad" na ten temat, także szkodliwych. To jednak nie oznacza, że nic nie działa i okresu nie można przyspieszyć.
Migrena związana z cyklem menstruacyjnym to dolegliwość, z którą zmaga się wiele kobiet. Może pojawić się już na kilka dni przed rozpoczęciem miesiączki i często utrzymuje się przez cały jej przebieg. Przyczyną jest spadek poziomu estrogenów, co znacząco wpływa na funkcjonowanie organizmu. Co zrobić, by ból głowy ustąpił?
Uderzenia gorąca, nadpotliwość, kołatanie serca, zaburzenia nastroju - te wszystkie objawy znają też mężczyźni, ale jakoś im nikt nie wmawia menopauzy. Producenci cudownych ziółek sugerują przekwitanie coraz młodszym kobietom, a te chcą pozbyć się przykrych dolegliwości łatwo, szybko i przyjemnie. A jeśli to nie menopauza, tylko coś bardzo poważnego?
Zespół hiperstymulacji jajników (OHSS) to powikłanie, które może wystąpić w trakcie leczenia niepłodności, szczególnie w wyniku stosowania leków stymulujących jajeczkowanie. Objawia się bólem brzucha, obrzękiem, nudnościami i problemami z oddychaniem. Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie zespołu hiperstymulacji jajników?
Zamrażanie komórek jajowych wciąż budzi wiele pytań i wątpliwości. Kojarzone głównie z celebrytkami i odkładaniem macierzyństwa "na później", w rzeczywistości jest ważną opcją dla kobiet, które chcą zabezpieczyć swoją płodność z różnych powodów. Sprawdź, na czym polega ta metoda, dla kogo jest przeznaczona i dlaczego warto o niej pomyśleć.
O swojej rezerwie jajnikowej wiele kobiet zaczyna rozmyślać lub w ogóle pierwszy raz słyszy, gdy pojawiają się problemy z płodnością. Sprawdzenie, jak wygląda pula potencjalnych możliwości prokreacyjnych kobiety, to badanie kluczowe, zwłaszcza gdy raczej późno decydujesz się na powiększenie rodziny.
Silne bóle menstruacyjne, przewlekłe zmęczenie, problemy z zajściem w ciążę – to tylko niektóre objawy endometriozy, choroby, która dotyka miliony kobiet na całym świecie. Choć jest jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności, wciąż bywa lekceważona i diagnozowana z dużym opóźnieniem. Czym dokładnie jest endometrioza? Jak można ją leczyć? Wciąż trwają poszukiwania skutecznych metod leczenia. Jaka dieta może być pomocna w leczeniu dolegliwości towarzyszących endometriozie?
Wyczucie zgrubienia w piersi może wywołać niepokój, ale nie zawsze świadczy o poważnym problemie. Wiele guzków ma łagodny charakter i nie wykazuje żadnego związku z nowotworami. Dowiedz się, co należy zrobić po wykryciu guzka w piersi, by zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo.
Polki wciąż stosują dopochwowe perły księżniczki. Ziołowe tampony, które nie służą jako środek higieniczny podczas menstruacji, tylko mają "odkażać waginę", wciąż są dostępne w sieci. Jeden z producentów reklamuje się nawet, że tylko u niego kupisz oryginalne perły, bo jest spora konkurencja i takie chwyty widać potrzebne. To działa?
Rak endometrium to nowotwór, który najczęściej diagnozuje się u kobiet po 50. roku życia. Jego rozwój może być związany z wieloma czynnikami, takimi jak styl życia. W rozmowie z dr n. med. Tadeuszem Oleszczukiem, specjalistą w tej dziedzinie, omawiamy kluczowe metody profilaktyki, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania.
Lekarze potrzebowali dziewięciu lat, żeby zdiagnozować moją endometriozę. Szukałam pomocy u różnych specjalistów, ale każdy znajdował inny powód moich dolegliwości. W tym czasie choroba postępowała, wpływając nie tylko na moje zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Kiedy w końcu usłyszałam diagnozę, konsekwencje wieloletnich zaniedbań były poważne.

Choroby kobiece obejmują wiele różnego rodzaju przypadłości. Jedną z częściej występujących jest infekcja bakteryjna pochwy. Może być wynikiem stosowania antybiotyków, antykoncepcji hormonalnej, ale także braku odpowiedniej higieny lub występowania schorzeń współistniejących, które obniżają odporność organizmu.

Do innych popularnych chorób kobiecych zalicza się torbiele występujące w okolicach jajników. To workowate struktury wypełnione płynem, występują u niemal co piątej kobiety w wieku okołomenopauzalnym. Wyróżnia się kilka rodzajów torbieli, m.in. czynnościowe, tekaluteinowe, krwotoczne i endometrialne. Nie wszystkie z nich muszą stanowić zagrożenie dla zdrowia, a wiele torbieli samoczynnie się wchłania.

Wśród chorób kobiecych wyróżnia się także PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Dotyka on kilku grup kobiet – tych, które w życiu płodowym były wyeksponowane na zbyt duże stężenie męskich hormonów płciowych, pacjentek prowadzących niezdrowy tryb życia, jak również osób z nadwagą lub otyłością. Rozwój PCOS może prowadzić do wyindukowania chorób krążenia, cukrzycy typu II, zespołu metabolicznego, a nawet pojawienia się nowotworów w obrębie układu moczo-płciowego.

Chorób kobiecych nigdy nie należy lekceważyć. Nieleczone, mogą doprowadzić do istotnych i trwałych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i zaburzeń płodności. W zależności od postawionej diagnozy, leczeniem przypadłości zajmie się ginekolog lub endokrynolog. W sporadycznych przypadkach potrzebne mogą być też interwencje chirurgiczne.