Otyłość

Otyłość to jedna z groźniejszych chorób przewlekłych. Została uznana za chorobę cywilizacyjną stanowiącą globalny problem zdrowotny. To nadmierne lub nieprawidłowe gromadzenie tłuszczu stanowi zagrożenie dla zdrowia. Otyłość jest stanem, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 30 proc. całkowitej masy ciała u kobiet i 25 proc. u mężczyzn. Przyczyny otyłości są zróżnicowane i jest ich wiele. W niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

To może być prawdziwa rewolucja w leczeniu otyłości. Nowy kierunek ma polegać na zmniejszeniu apetytu, zwiększeniu wydatku energetycznego i poprawie wrażliwości na insulinę. A to wszystko bez skutków ubocznych jak nudności czy utrata masy mięśniowej.
Analogi GLP-1 to rewolucja w globalnym podejściu do leczenia otyłości. Niemniej jednak nieprzyjemne skutki uboczne często zniechęcają pacjentów do podjęcia leczenia. Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze opracowali zupełnie nowy lek – agonistę NK2R - który zmniejsza apetyt i poprawia wrażliwość na insulinę, ale nie wywołuje nudności, wymiotów ani utraty masy mięśniowej. O ich odkryciu poinformowało prestiżowe pismo Nature.
Wiadomo, że witamina D jest niezastąpiona w łagodzeniu skutków zdrowotnych nadwagi i otyłości. Czy jednak sama może wpłynąć na redukcję wagi? Zdania ekspertów są podzielone w tej sprawie, ale są obserwacje pacjentów, konkretne powody i wreszcie badania, wiążące związek między witaminą D a utratą wagi. Ile można zgubić?
Mniej posiłków? A może post przerywany? Zastrzyk energii od rana, a potem ograniczanie kalorii? Każde z tych rozwiązań ma swoich zagorzałych zwolenników, ale dopiero duża analiza dała odpowiedź, który sposób najlepiej sprzyja utracie wagi. Jest zaskoczenie.
Prowadzisz nieregularny tryb życia? Dziś trudno znaleźć kogoś, kto prowadzi inny. Tymczasem to prowadzi do "dezorientacji" wątroby, która wysyła do mózgu mylące sygnały. Skutkiem epidemia masowych zabójców: cukrzycy typu 2 i otyłości. Być może to pierwotna przyczyna naszych coraz częstszych problemów.
Wciąż nie odróżniamy otyłości od nadwagi. Niemal 20 proc. 30-latków twierdzi, że otyłość nie jest chorobą. Zaledwie 2 proc. badanych uważa, że leki nowej generacji to skuteczny sposób walki z nadmiarem kilogramów. Skutki? Wg prognoz NFZ już w przyszłym roku co trzeci Polak będzie otyły.
Otyłość jest poważnym problemem zdrowotnym, który może prowadzić do wielu przewlekłych chorób. Leczenie otyłości, szczególnie za pomocą metod operacyjnych, stale zyskuje na popularności. W artykule omówimy wskazania do chirurgicznych interwencji, ich skuteczność, a także potencjalne skutki uboczne, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji.
Moda na leki GLP-1, zwane potocznie glutydami, nie słabnie, bo niezwykle skutecznie odchudzają. Przeznaczone są jednak dla ludzi chorych na otyłość i cukrzycę. Naukowcy odkryli substancję, która ma działać równie dobrze i mogą z jej mocy korzystać wszyscy. Bez żadnych zastrzyków.
O tym, że na otyłość mogą wpływać pewne geny, wiemy od dawna. Zarazem naukowcy i lekarze zgodnie podkreślają, że ostatecznie o tym, ile ważymy, decyduje styl życia. Najnowsze badania Uniwersytetu w Essex sugerują jednak, że genetyka może być ważniejsza niż się sądzi, bo decyduje o tym, na ile skuteczna jest dieta odchudzająca i ćwiczenia.
Otyłość wśród dzieci to poważny problem. Rządy i eksperci starają się walczyć z tą przypadłością na najrówniejsze sposoby. Na ciekawy pomysł wpadł rząd Wielkiej Brytanii. Ich plan obejmować będzie reklamy "śmieciowego jedzenia"
Analogi GLP-1, potocznie nazywane glutydami, chyba długo jeszcze nie przestaną nas zaskakiwać. Początkowo miały pomagać chorym na cukrzycę, potem okazało się, że skutecznie leczą otyłość, a wreszcie, że wspierają serce. Teraz do listy zalet dorzucono pomoc w astmie.
Czy sen ma coś wspólnego z nadwagą i otyłością? Według badania przeprowadzonego wśród osób zmagających się z nimi - tak. Okazuje się, że zaburzony zegar biologiczny może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zaburzeń metabolicznych.
„Kto to będzie przekładał?!”, „Kto to będzie woził i nosił!?” – krzyczeli w szpitalu, jak mnie zobaczyli. Pani słyszy? Nie mówili „jego”, tylko „to”… Powiedzieli, że ważę 250 kilogramów. Podobno w moim łóżku waga była zamontowana. Ale czy było dokładnie tyle i ile teraz ważę, to nie wiem, bo już zważyć się nie mam gdzie. A potem przestali krzyczeć, tylko szukali na mnie sposobów.
Spektakularnie odchudzające leki z semaglutydem to niewątpliwie „ulubiony lek” już nie tylko Hollywood, ale całego świata. Chociaż efekty mogą zniewalać, pojawia się problem: jak odstawić lek i nie przytyć ponownie? Lekarze wyjaśniają, czy skuteczne wyleczenie choroby otyłościowej i odstawienie leków jest możliwe.
Kinia Wiczyńska, influencerka znana przede wszystkim młodszym użytkownikom internetu, zdecydowała się na odważne wyznanie. 22-latka stosowała lek na cukrzycę, żeby schudnąć i zniszczyła sobie zdrowie. Dziewczynę w bezlitosny sposób skrytykowała Karolina Korwin-Piotrowska. Teraz sama jest krytykowana.
To są naprawdę dobre wieści. Miejmy nadzieję, że zakończy kilkuletni spór między diabetykami i osobami otyłymi o to, kto ma większe prawo korzystać z nowoczesnych leków. Europejskie Stowarzyszenie Badań nad Otyłością przedstawiło analizę wieloletnich badań, które pokazują, że w redukcji kilogramów nie chodzi tylko o lepszy wygląd i samopoczucie.
Wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. Orzechy mogą być dobre, ale przecież nie w polewie. Zupy sycą i usprawniają metabolizm, ale nie, gdy wrzucisz do nich tonę tłuszczu. Co i jak jeść, gdy zmagasz się z otyłością, podpowiada Instytut Żywności i Żywienia.
Zrewolucjonizowały walkę z otyłością, wspomogły leczenie cukrzycy, ale teraz pojawia się coraz więcej wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania tzw. glutydów. Czy faktycznie jest się czego bać, skoro nawet preparaty witaminowe i niewinne ziółka mogą wywołać skutki uboczne?
Przełomowe leki przeciwcukrzycowe zawierające semaglutyd, które okazały się niezwykle pomocne w redukcji wagi, mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Ich negatywny wpływ najmocniej mogą odczuć żołądek i jelita. Czy pacjenci zmagający się z nadwagą i otyłością będą chcieli aż tak ryzykować?
Niedobór witaminy D to w Polsce powszechny problem. Zarazem coraz częściej dochodzi do jej przedawkowania. Modną witaminę przyjmujemy już nie tylko na kości czy odporność, ale wierzymy w jej uzdrawiającą moc dla niemal wszystkich narządów. I jest w tym sporo prawdy, ale co za dużo, to niezdrowo. Ile potrzebujesz witaminy D, jeśli ważysz za dużo?
Nie wystarczy spełniać wymogów określonych przez NFZ, by w optymalnym momencie przejść zabieg bariatryczny. Lekarze oceniają, że w celu ratowania życia i zdrowia takiej operacji wymaga aktualnie w Polsce 500-700 tysięcy osób. Tymczasem przeprowadza się w ramach ubezpieczenia ok. 5 tysięcy zabiegów rocznie.

Z otyłością boryka się coraz większy odsetek społeczeństwa i dotyczy ona coraz młodszych osób. Wyróżnia się dwa główne typy rozmieszczenia podściółki tłuszczowej: otyłość brzuszna to typ otyłości polegający na centralnym odkładaniu tłuszczu i otyłość pośladkowo-udowa najczęściej spotykana u kobiet.

Do głównych przyczyn otyłości należą: nieprawidłowa dieta, niezdrowy styl życia i zbyt mała aktywność fizyczna. Jednak w niektórych przypadkach za przyczynę uznaje się czynniki genetyczne czyli skłonność do tycia i szybkiego przybierania na wadze. Problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała może być wynikiem procesów chorobowych np. zaburzeń związanych z czynnością gruczołów wydzielania wewnętrznego czy przyjmowaniem niektórych leków.

Otyłość niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego tak ważne jest by dbać o prawidłową masę ciała. Może przyczynić się do rozwoju różnych chorób i schorzeń np. cukrzycy, zwyrodnienia stawów czy chorób sercowo-naczyniowych.

Leczenie otyłości polega głównie na leczeniu objawowym i związane jest z wprowadzeniem odpowiedniej diety, zmianie stylu życia, a czasami konieczne jest wsparcie psychodietetyka. Warto zwrócić uwagę na ilość błonnika pokarmowego w diecie. W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się leczenie chirurgiczne tzw. operacja bariatryczna polegająca na usunięciu fragmentu żołądka lub jelita.