Otyłość

Otyłość to jedna z groźniejszych chorób przewlekłych. Została uznana za chorobę cywilizacyjną stanowiącą globalny problem zdrowotny. To nadmierne lub nieprawidłowe gromadzenie tłuszczu stanowi zagrożenie dla zdrowia. Otyłość jest stanem, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 30 proc. całkowitej masy ciała u kobiet i 25 proc. u mężczyzn. Przyczyny otyłości są zróżnicowane i jest ich wiele. W niektórych przypadkach może doprowadzić nawet do śmierci.

Wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. Orzechy mogą być dobre, ale przecież nie w polewie. Zupy sycą i usprawniają metabolizm, ale nie, gdy wrzucisz do nich tonę tłuszczu. Co i jak jeść, gdy zmagasz się z otyłością, podpowiada Instytut Żywności i Żywienia.
Zrewolucjonizowały walkę z otyłością, wspomogły leczenie cukrzycy, ale teraz pojawia się coraz więcej wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania tzw. glutydów. Czy faktycznie jest się czego bać, skoro nawet preparaty witaminowe i niewinne ziółka mogą wywołać skutki uboczne?
Przełomowe leki przeciwcukrzycowe zawierające semaglutyd, które okazały się niezwykle pomocne w redukcji wagi, mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Ich negatywny wpływ najmocniej mogą odczuć żołądek i jelita. Czy pacjenci zmagający się z nadwagą i otyłością będą chcieli aż tak ryzykować?
Niedobór witaminy D to w Polsce powszechny problem. Zarazem coraz częściej dochodzi do jej przedawkowania. Modną witaminę przyjmujemy już nie tylko na kości czy odporność, ale wierzymy w jej uzdrawiającą moc dla niemal wszystkich narządów. I jest w tym sporo prawdy, ale co za dużo, to niezdrowo. Ile potrzebujesz witaminy D, jeśli ważysz za dużo?
Nie wystarczy spełniać wymogów określonych przez NFZ, by w optymalnym momencie przejść zabieg bariatryczny. Lekarze oceniają, że w celu ratowania życia i zdrowia takiej operacji wymaga aktualnie w Polsce 500-700 tysięcy osób. Tymczasem przeprowadza się w ramach ubezpieczenia ok. 5 tysięcy zabiegów rocznie.
W Polsce trwa wojna o lek z semaglutydem, znany pod nazwą handlową Ozempic. Urzędnicy zapowiadają kolejne ograniczenia w handlu preparatem, którego już teraz praktycznie nie można dostać. Tymczasem naukowcy dowiedli, że jego stosowanie to nie „jakaś moda”, a walka o zdrowie i życie pacjentów. Wegovy, zawierający tę samą substancję czynną, ratuje życie osób z chorobami układu krążenia.
Po aferze z lekami psychotropowymi to kolejna kontrowersyjna decyzja Ministerstwa Zdrowia. W kontekście tzw. glutydów, leków, które zrewolucjonizowały leczenie nadwagi i otyłości, resort mówi o „modnych lekach”, a lekarze o ratowaniu zdrowia i życia Polaków.
Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, z którą zmaga się coraz większy odsetek społeczeństwa. Jest dużym wyzwaniem dla opieki zdrowotnej, co potwierdzają liczne badania naukowe i raporty sporządzone przez Światową Organizację Zdrowia. Naukowcy szukają nie tylko przyczyn, ale także opracowują różne metody walki z otyłością. Według badań opublikowanych w czasopiśmie "JAMA Internal Medicine" pieniądze okazały się dobrym czynnikiem motywującym w procesie odchudzania. Nowe ustalenia mocno zaskakują.
Jedna z nich przebiega ponad 160 km miesięcznie, druga ciągle jest na nogach, bo opiekuje się dwójką dzieci, trzecia jeździ na rowerze i uprawia jogę, a czwarta spaceruje przez co najmniej godzinę każdego dnia. Lecz to nie sprawność fizyczna je łączy. Przez ekspertów zostały ocenione jako osoby z nadwagą, a u jednej z nich zdiagnozowano otyłość.
Otyłość wśród dzieci stanowi coraz poważniejszy i niepokojący globalny problem zdrowotny. Uznana została za chorobę cywilizacyjną, która odbija się na kondycji całego organizmu. Walka z nią jest niezwykle trudna i czasochłonna. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda wpadli na genialnie prosty pomysł, który polega na umieszczaniu specjalnych etykiet na butelkach słodkich napojów na wzór tych, które widnieją na paczkach papierosów.
W przeciągu trzech dekad obserwuje się wzrost częstości występowania otyłości. Z tą chorobą cywilizacyjną może zmagać się około 800 mln osób i ich liczba stale rośnie. Wiele badań wykazało, że jest ona istotnym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Problem otyłości potęgują między innymi złe odżywianie i błędne nawyki żywieniowe. Według naukowców jedzenie w nocy znacznie sprzyja jej rozwojowi.
Najpierw udało ci się schudnąć, a następnie znów nabierasz kilogramów i masz poczucie, że zaczynasz od nowa? Jeśli konsekwentnie dążysz do celu, to go wreszcie osiągniesz. Badacze twierdzą, że im więcej prób utraty wagi w przeszłości, tym większe długoterminowe efekty leczenia otyłości.

Z otyłością boryka się coraz większy odsetek społeczeństwa i dotyczy ona coraz młodszych osób. Wyróżnia się dwa główne typy rozmieszczenia podściółki tłuszczowej: otyłość brzuszna to typ otyłości polegający na centralnym odkładaniu tłuszczu i otyłość pośladkowo-udowa najczęściej spotykana u kobiet.

Do głównych przyczyn otyłości należą: nieprawidłowa dieta, niezdrowy styl życia i zbyt mała aktywność fizyczna. Jednak w niektórych przypadkach za przyczynę uznaje się czynniki genetyczne czyli skłonność do tycia i szybkiego przybierania na wadze. Problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała może być wynikiem procesów chorobowych np. zaburzeń związanych z czynnością gruczołów wydzielania wewnętrznego czy przyjmowaniem niektórych leków.

Otyłość niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego tak ważne jest by dbać o prawidłową masę ciała. Może przyczynić się do rozwoju różnych chorób i schorzeń np. cukrzycy, zwyrodnienia stawów czy chorób sercowo-naczyniowych.

Leczenie otyłości polega głównie na leczeniu objawowym i związane jest z wprowadzeniem odpowiedniej diety, zmianie stylu życia, a czasami konieczne jest wsparcie psychodietetyka. Warto zwrócić uwagę na ilość błonnika pokarmowego w diecie. W niektórych przypadkach niezbędne okazuje się leczenie chirurgiczne tzw. operacja bariatryczna polegająca na usunięciu fragmentu żołądka lub jelita.