Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy i leczenie
Pieluszkowe zapalenie skóry może się pojawić nawet kilkanaście razy w ciągu całego okresu, kiedy dziecko nosi pieluchę (czyli pierwszych dwóch lat życia), jednak najczęściej rozwija się między 7. a 12. miesiącem życia. Przyczyny odparzenia pieluszkowego są różne, od zwykłego pocierania pieluszki o delikatną skórę niemowlaka, po infekcje grzybicze i bakteryjne. jakie są przyczyny i objawy pieluszkowego zapalenia skóry? Na Czym polega jego leczenie? Czym smarować podrażnioną skórę dziecka? Jaka maść pomoże?
Spis treści
- Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny
- Pieluszkowe zapalenie skóry - objawy
- Pieluszkowe zapalenie skóry - diagnoza
- Pieluszkowe zapalenie skóry - leczenie. Czym smarować podrażnioną skórę dziecka? Jaka maść pomoże?
- Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na odparzenia skóry u niemowląt
- Pieluszkowe zapalenie skóry - ważna higiena
- PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRY - CO NALEŻY WIEDZIEĆ?
Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry, który rozwija się w miejscu przylegania pieluszki do skóry. Pieluszkowe zapalenie skóry może się pojawić nawet kilkanaście razy w ciągu całego okresu pieluchowania, czyli pierwszych dwóch lat życia. Wszystko dlatego, że skóra niemowląt jest bardzo delikatna, dwukrotnie cieńsza od skóry dorosłego człowieka, a co za tym idzie - mało odporna na działanie czynników ją podrażniających.
Należy zaznaczyć, że odparzenia pieluszkowe występują nie tylko u małych dzieci. Mogą dotyczyć także osób w podeszłym wieku, które noszą pieluchomajtki.
Pieluszkowe zapalenie skóry - przyczyny
- rzadkie zmienianie pieluch - wówczas skóra przez dłuższy czas styka się z moczem i kałem. Przyczyną podrażnienia są substancje, które powstają podczas ich rozkładu przez bakterie (głównie amoniak)
- pocieranie delikatnej skóry dziecka przez pieluszkę, wycieranie okolicy krocza ręcznikiem, zamiast delikatnego osuszania
- alergiczny wyprysk pieluszkowy - uczulenie spowodowane kontaktem z alergenami znajdującymi się w pieluszce i preparatach stosowanych do pielęgnacji skóry pupy dziecka
- rzadkie mycie pupy dziecka
- biegunki
- długotrwała antybiotykoterapia
- upały, podczas których skóra pod pieluszką przez cały czas jest lekko wilgotna
- niewłaściwy materiał pieluszki, który ogranicza cyrkulację powietrza, tworząc ciepłe i wilgotne środowisko, idealne do rozwoju przede wszystkim grzybów
- infekcja grzybicza lub bakteryjna skóry
- infekcje układu moczowego
- nowe produkty w diecie, które przyczyniają się do zmiany składu stolców;
Czynnikami ryzyka mogą być również wilgotne chusteczki używane do pielęgnacji pupy dziecka.
Pieluszkowe zapalenie skóry - objawy
Pieluszkowe zapalenie skóry zwykle przypomina poparzenie słoneczne:
- pupa niemowlaka jest cała czerwona, gorąca w dotyku i dodatkowo może się łuszczyć
- wraz z nasilaniem się procesu zapalnego, dochodzi do rozwoju obrzęku w obrębie zaczerwienionych miejsc
- odparzenia pieluszkowe mogą rozprzestrzenić się na pachwiny, podbrzusze i górną część ud
- mogą się pojawić krosty, pęcherze (które mogą być wypełnione np. treścią ropną), grudki lub miodowożółte strupy, sugerujące zakażenie bakteryjne lub grzybicze
Dziecko może być bardzo niespokojne, a nawet nie spać w nocy, co jest spowodowane świądem i piekącym bólem, pojawiającym się w przebiegu pieluszkowego zapalenia skóry.
Pieluszkowe zapalenie skóry - diagnoza
Diagnozę zwykle stawia się na podstawie objawów. W przypadku podejrzenia drożdżycy lekarz może zlecić badanie mykologiczne, a przy podejrzeniu alergii kontaktowej - naskórkowe testy płatkowe.
Pieluszkowe zapalenie skóry - leczenie. Czym smarować podrażnioną skórę dziecka? Jaka maść pomoże?
Pieluszkowe zapalenie skóry wymaga stosowania maści zawierających cynk, który ma działanie wysuszające i bakteriobójcze, oraz pantenolu i/lub alantoiny, które łagodzą podrażnienia, a także nawilżają i natłuszczają wrażliwą skórę dziecka, a tym samym chronią ją przed tarciem. Należy je nakładać grubą warstwą przy każdej zmianie pieluszki. Pieluszkowe zapalenie skóry ustępuje zwykle po 2 do 3 dni leczenia, jednak niekiedy może utrzymywać się dłużej.
Poznaj 5 sprawdzonych sposobów na odparzenia skóry u niemowląt
W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry nie należy stosować żadnych balsamów ani oliwek, gdyż mogą jeszcze bardziej odparzyć skórę. Nie zaleca się także stosowania talków, zwłaszcza zawierających środki przeciwbakteryjne.
Jeśli przyczyną pieluszkowego zapalenia skóry są grzyby, stosuje się miejscowe preparaty przeciwdrożdżakowe, jeśli bakterie - miejscowe preparaty przeciwbakteryjne.
W średnio nasilonych i ciężkich przypadkach, zwłaszcza przy wyraźnych zapalnych zmianach skórnych, lekarz może zlecić miejscowe stosowanie preparatów sterydowych o działaniu przeciwzapalnym.
W wyjątkowych sytuacjach, kiedy stan zapalny ma bardzo ciężki przebieg, lekarz może podjąć decyzję o leczeniu ogólnym dziecka. Wówczas, w zależności od przyczyny, dziecku podaje się antybiotyki, leki przeciwhistaminowe lub niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Pieluszkowe zapalenie skóry - ważna higiena
Ważnym elementem leczenia pieluszkowego zapalenia skóry jest odpowiednia higiena pupy dziecka. Częsta wymiana pieluch, mycie pupy i jej wietrzenie to podstawa. Najlepiej zaopatrzyć się w pieluchy, które mają funkcję "air", tzn. są wykonane z materiału przepuszczającego powietrze, dzięki czemu skóra dziecka może "oddychać".
PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRY - CO NALEŻY WIEDZIEĆ?
Porady eksperta
Polecany artykuł: