Koślawe kolana u dziecka: przyczyny, leczenie i rehabilitacja

2014-12-16 8:40

Koślawe kolana to wada kończyn dolnych, która rozwija się u dzieci. Koślawe kolana powodują, że nogi układają się w kształcie litery "X", a dziecko chodzi chwiejnym krokiem i dodatkowo może skarżyć się na ból w czasie marszu. Jakie są przyczyny koślawych kolan? Na czym polega leczenie i rehabilitacja tej wady? Jakie ćwiczenia powinny wykonywać dzieci z koślawymi kolanami?

Koślawe kolana u dziecka: przyczyny, leczenie i rehabilitacja
Autor: Thinkstockphotos.com Koślawe kolana to wada kończyn dolnych, która rozwija się  u dzieci i powoduje, że nogi układają się w kształcie litery "X".

Spis treści

  1. Koślawe kolana - przyczyny
  2. Koślawe kolana - objawy
  3. Koślawe kolana - diagnoza
  4. Koślawe kolana - leczenie i rehabilitacja
  5. Koślawe kolana - ćwiczenia

Koślawe kolana to wada kończyn dolnych, która najczęściej pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym. Koślawe kolana częściej występują u dziewczynek niż u chłopców, ze względu na specyficzną budowę miednicy.

Koślawe kolana - przyczyny

Koślawe kolana mogą być wynikiem wady wrodzonej stawów kolanowych. Wówczas krzywe nogi widoczne są już u niemowląt lub małych dzieci. Ponadto wadę można zaobserwować u wielu dzieci w wieku przedszkolnym, które w pierwszych 3 latach życia miały szpotawość kolan i przeszła ona w koślawość. Innymi przyczynami koślawych kolan mogą być:

  • krzywica;
  • urazy lub złamania kości;
  • szybki wzrost dziecka - może skutkować nierównomiernym wzrostem kończyn dolnych. W konsekwencji są one różne długości. Dochodzi także do nierównomiernego rozkład ciężaru, co sprzyja powstawaniu koślawości;
  • nadwaga lub otyłość;
  • choroby stawów (np. reumatoidalne zapalenie stawów);
  • wady stóp (najczęściej płaskostopie);
  • porażenia mięśni lub obniżenie napięcia mięśniowego;
  • wykonywanie niektórych zawodów - ryzyko koślawości kolan wzrasta u dżokejów;

Koślawe kolana - objawy

Nogi osoby z kolanami koślawymi układają się w kształcie litery "X". W konsekwencji kolana się ze sobą swobodnie stykają, a kostki są od siebie oddalone o kilka centymetrów. Na koślawe kolana wskazuje także chód dziecka - niezgrabny, niepewny, chwiejny (z powodu osłabienia wiązadeł oraz niestabilności stawów). Ponadto dziecko może skarżyć się na ból i szybkie męczenie się w czasie chodzenia.

To ci się przyda

Jak sprawdzić, czy dziecko ma koślawe kolana?

Dziecko powinno stanąć na baczność i złączyć ze sobą kolana. Następnie należy sprawdzić odstęp między kostkami. Jeśli odległość wynosi do 4 cm, należy obserwować, czy wada się nie pogłębia. Jeśli odległość wynosi 5 cm i więcej, należy udać się do lekarza, gdyż wada wymaga leczenia.

Koślawe kolana - diagnoza

Diagnozę zwykle stawia się na podstawie badania przedmiotowego, jednak dla jej potwierdzenia lekarz może zlecić wykonanie RTG albo (rzadziej) USG.

Koślawe kolana - leczenie i rehabilitacja

Dziecko powinno nosić buty korekcyjne z obcasami Thomasa lub specjalistyczne wkładki (odciążą kolana).

Ważna jest odpowiednia dieta, bogata w witaminy i substancje mineralne odpowiadające za zdrowe i mocne kości, takie jak: witamina D i wapń.

Koślawe kolana powinny zaniknąć do ukończenia przez dziecko 10 lat. Jeśli jednak wada będzie się pogłębiała, lekarz może zlecić noszenie aparatu ortopedycznego lub szyny. W skrajnych przypadkach konieczna może być operacja polegającego na przecięciu kości i ustawieniu odłamów w prawidłowym położeniu.

Tego nie rób

Dziecko z kolanami koślawymi powinno unikać długiego stania, zwłaszcza w rozkroku, jak również długich marszów.

Niewskazane jest siadanie na klęczkach ze stopami i piętami skierowanymi na zewnątrz. Dopuszczalne jest siedzenie po turecku.

Dzieciom z kolanami koślawymi odradza się jazdę na rolkach, nartach i łyżwach.

Koślawe kolana - ćwiczenia

Osoba z koślawymi kolanami powinna wykonywać ćwiczenia, w trakcie których ciężar ciała nie będzie obciążał stawów kolanowych i które zapewnią właściwy rozwój mięśni. Zalecane są:

  • pływanie (zwłaszcza kraulem),
  • jazda na rowerze,
  • gimnastyka korekcyjna,
  • jazda na koniu,
  • piłka nożna.

Pomoże także regularne wykonywanie ćwiczeń, które polegają na delikatnym rozpychaniu kolan w pozycji siedzącej po turecku oraz w pozycji stojącej i w lekkim rozkroku.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza