Przed ciążą

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wymaga jednak wcześniejszego przygotowania. Przed ciążą warto przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie. Zbilansowana, różnorodna dieta oraz zdrowy, aktywny styl życia mają zasadnicze znaczenie w okresie starania się o dziecko. Warto również przed ciążą odwiedzić lekarza i wykonać podstawowe badania profilaktyczne, w tym cytologię. Sprawdź, co powinnaś zrobić jeszcze przed ciążą!

Jak się robi test ciążowy? Używając próbki moczu. Ale już niedługo możliwe będzie sprawdzenie, czy jesteś w ciąży, korzystając z próbki śliny. Właśnie pojawił się na rynku innowacyjny test.
Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach można zrobić test ciążowy? Wiele kobiet wykonuje test ciążowy dzień po stosunku, a niektóre nawet kilka godzin po intymnym zbliżeniu. Jednak nie ma to najmniejszego sensu. Wtedy test ciążowy i tak nic nie wykaże. Po jakim czasie można zrobić test ciążowy, by dał wiarogodny wynik? Podpowiadamy, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy.
Wady cewy nerwowej czyli upośledzenia u płodu, powstają w pierwszych tygodniach ciąży i są wynikiem nieprawidłowości rozwojowych, tzw. zaburzeń zamknięcia cewy nerwowej. Wady cewy nerwowej powstają w pierwszym miesiącu ciąży, a przyjmowanie kwasu foliowego przez kobiety w wieku rozrodczym zmniejsza ryzyko ich wystąpienia aż o 70 procent.
Kwas foliowy, znany też jako witamina B9, bezwzględnie należy suplementować w ciąży, w okresie planowania ciąży i podczas karmienia piersią. Środowisko naukowe i medyczne jest zgodne w tej kwestii. Na podstawie licznych badań naukowych Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników opracowało rekomendacje do suplementacji kwasu foliowego u kobiet z różnych grup ryzyka wystąpienia wad płodu. Dlaczego kwas foliowy w ciąży jest tak ważny?
Monitorowanie owulacji to jedno z podstawowych badań, które powinna wykonać kobieta bezskutecznie starająca się o dziecko. Monitorowanie owulacji pozwala ustalić, kiedy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, a co za tym idzie - kiedy są największe szanse na zajście w ciążę. Sprawdź, na czym polega monitorowanie owulacji.
Planowanie rodzicielstwa powinno być przemyślanym i odpowiedzialnym procesem. Przygotowania do ciąży warto rozpocząć kilka miesięcy wcześniej. To czas na odstawienie leków, zmianę diety, wykonanie badań i w końcu wyznaczenie odpowiedniego momentu do poczęcia.

Materiał sponsorowany

Padaczka i ciąża nie wykluczają się. Przy padaczce można mieć dzieci - większość kobiet chorujących na epilepsję zachodzi w ciążę bez większych problemów. Co więcej, u ponad 90 proc. kobiet z padaczką ciąża przebiega bez powikłań, a ich dzieci rodzą się zdrowe. Sprawdź, jak wygląda ciąża u epileptyczki i jaki wpływ na ciążę mają przyjmowane przez nią leki przeciwpadaczkowe.
Astma, padaczka i cukrzyca to choroby, które dawniej wiele kobiet pozbawiały szans na zajście w ciążę i urodzenie dziecka. Dziś jest to możliwe, a dzieci przewlekle chorych mam zazwyczaj rodzą się całkiem zdrowe. Takie ciąże zaliczane są do ciąż wysokiego ryzyka i trzeba jednak intensywnie monitorować - często odwiedzać lekarza i wykonywać niezbędne badania.
Witam, chciałabym mieć dziecko lecz u męża wykryto sarkoidozę płuc. Czy zajście w ciążę nie jest zbyt ryzykowne dla dziecka? Czy dziecko urodzi się zdrowe? Proszę o więcej informacji o sarkoidozie i zagrożeniach dla potomstwa
Czy ciąża z wadą macicy zawsze jest zagrożona? Nieprawidłowo zbudowana macica może stwarzać utrudnienia w zajściu w ciążę i jej donoszeniu. Jednak niektóre kobiety, mające wadę macicy, są w stanie zajść w ciążę bez większych problemów i urodzić dziecko w terminie. Sprawdź, które wady macicy sprawiają, że ciąża jest zagrożona, a które nie niosą za sobą takiego ryzyka.
Jako dziecko przeszłam mononukleozę. Czy wirus, który ma się w sobie do końca życia, może przejść na płód?
Kiedy dochodzi do zapłodnienia? Często nie wiemy, czy doszło do zapłodnienia. Niby wszystko jest jasne: jajeczko musi spotkać się z plemnikiem. Wciąż jednak wiele osób ma w tej sprawie mnóstwo pytań. Sprawdź, jak dochodzi do zapłodnienia.

Podejmując decyzję o powiększeniu rodziny, warto dobrze przygotować się przed ciążą. Starania o dziecko powinny być poprzedzone wprowadzeniem kluczowych zmian w stylu życia, najlepiej sześć miesięcy przed poczęciem. Zdrowe i nawyki żywieniowe, ruch oraz odpoczynek odgrywają tutaj niezwykle ważną rolę. 

Jak przygotować się przed ciążą?

Przed ciążą każda kobieta powinna udać się do lekarza położnika-ginekologa, który rozwieje wszelkie wątpliwości związane z ciążą i odpowie na wszystkie pytania. W czasie wizyty zleci wykonanie między innymi podstawowych badań (np. morfologię krwi, badanie moczu, badanie glukozy, lipidogram, pomiar ciśnienia), USG narządów rodnych, USG piersi, cytologii, poziomu żeńskich hormonów płciowych, grupę krwi oraz oznaczenia czynnika Rh.

Przed ciążą należy wdrożyć szereg działań i aktywności. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • regularne wizyty kontrolne u ginekologa i stomatologa,
  • dbanie o zdrową dietę,
  • uprawianie aktywności fizycznej,
  • przyjmowanie kwasu foliowego (inaczej witaminy B9),
  • unikanie nadmiernego stresu i przepracowania,
  • zrezygnowanie z używek (tytoniu, alkoholu),
  • kontrolowanie masy ciała,
  • przyjmowanie leków wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Zajście w ciążę będzie o dużo łatwiejsze, jeśli kobieta czuje się zdrowa, szczęśliwa i pełna energii. Warto jednak pamiętać, że przygotowania przed ciążą są kwestią dotyczącą też mężczyzn. To w dużej mierze od jakości męskiego nasienia będzie zależeć zdrowie przyszłego malucha. Dlatego przyszli ojcowie powinni rozpocząć przygotowania najpóźniej trzy miesiące przed staraniami o dziecko.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza