Poród

Poród inaczej narodziny lub rozwiązanie to jedno z bardziej emocjonujących wydarzeń w życiu. Zarówno ten siłami natury lub przez cesarskie cięcie budzi lęk i niepokój. Poród to przejście dziecka z życia wewnątrzmacicznego do samodzielnego. Składa się z szeregu, następujących po sobie procesów. Prawidłowo rozwiązanie powinno nastąpić najwcześniej w 38. tygodniu ciąży, kiedy dziecko jest w pełni zdolne do życia pozamacicznego.

Cesarskie cięcie to poważna sprawa, więc nic dziwnego, że przyszłe mamy mają wiele pytań. Czy będę coś czuła? Jak przebiega cesarskie cięcie? Jak na stan dziecka wpłynie znieczulenie? Czy partner może mi towarzyszyć przy cesarskim cięciu? Jak pielęgnować bliznę po cesarce? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz przewodnik po cesarce.
23-letnia kobieta nie kryła zaskoczenia, gdy powitała na świecie bliźniaki syjamskie, połączone są ze sobą klatkami piersiowymi. Jak twierdzą lekarze, to cud, że noworodki przeżyły poród. Informacja o tym wyjątkowo niespotykanym zdarzeniu obiegła cały świat.
Wielokrotne cięcie cesarskie budzi wiele kontrowersji, a ilość dopuszczalnych, bezpiecznych cięć nadal jest tematem wielu dyskusji. Główną obawą jest ryzyko pęknięcia ściany macicy, z uwagi na blizny pooperacyjne powstałe po poprzednich cięciach cesarskich, które osłabiają mięsień macicy i zmniejszają jego predyspozycje do rozciągania.
Poród pośladkowy to popularna nazwa porodu w położeniu podłużnym miednicowym płodu. Mówimy o nim, gdy częścią przodującą nie jest główka dziecka, lecz jego pośladki lub kończyny dolne. Sprawdź, jakie są przyczyny położenia miednicowego, jakie zagrożenia mogą wystąpić w takiej ciąży i czy możliwy jest poród drogami natury.
Kiedy wreszcie urodzę? Coraz częściej zadajesz sobie to pytanie. Termin porodu minął parę dni temu, ale dziecku najwyraźniej nie spieszy się na świat. Czy są sposoby na przyspieszenie porodu?
Maź płodowa nazywana jest często mazidłem płodowym. To substancja pokrywająca skórę płodów u ssaków, składająca się z wydzieliny gruczołów łojowych płodu, złuszczonych komórek nabłonka, włosków meszku płodowego i wydzieliny komórek owodni. Jakie funkcje pełni maź płodowa? Kiedy powinna odbyć się pierwsza kąpiel noworodka?
Jak odróżnić wody płodowe od innych płynów ustrojowych? Dlaczego kolor wód płodowych jest ważny? Co będzie, gdy wody odejdą za wcześnie? Czy odejście wód płodowych to znak, że natychmiast musisz jechać do szpitala?
Kobiety spodziewające się dzieci niezależnie od trymestru ciąży zostały zaliczone do grupy zwiększonego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Do tego narażone są jeszcze na przedwczesny poród, nawet przed 37 tygodniem, o czym poinformowało Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Nasuwa się zatem pytanie, jak powinna rodzić kobieta, która zmaga się z koronawirusem? Zapytaliśmy o to ginekologa dr Jacka Tulimowskiego.
Atonia macicy to sytuacja kliniczna występująca po porodzie, kiedy zostaje mocno ograniczona zdolność mięśnia macicy do obkurczania. Atonia macicy w 90 procentach prowadzi do krwotoku poporodowego, będącego stanem zagrożenia życia. Leczenie niedowładu macicy polega na jak najszybszym pobudzeniu macicy do pracy, co pomaga w ewakuacji pozostałości łożyska, a ponadto hamuje krwawienie, co stanowi postępowanie prewencyjne przed wstrząsem krwotocznym.
Dziewięć miesięcy ciąży to dużo czasu, aby przygotować się do porodu i powrotu z maluchem do domu. Tymczasem wielu przyszłym mamom kolejne trymestry mijają w mgnieniu oka i gdy nadchodzi czas rozwiązania spostrzegają, że nie przyszykowały się do niego odpowiednio. O czym musisz pomyśleć i co załatwić przed porodem, aby bez nerwów udać się do szpitala i skupić się na narodzinach dziecka?
Krew pępowinowa to nieoceniony skarb, który w przyszłości może uratować życie dziecka lub jego rodzeństwa. Dzięki zawartym w niej komórkom macierzystym leczy się kilkadziesiąt chorób, przede wszystkim nowotworowych, dlatego wiele osób decyduje się na przechowywanie jej w bankach. Sprawdź, na jakie choroby pomaga krew pępowinowa i jakie są argumenty za i przeciw przechowywania krwi pępowinowej.
Przedwczesne oddzielanie się łożyska to jeden ze stanów nagłych w położnictwie, który należy kojarzyć z dużym krwotokiem i niepewnym rokowaniem dla zdrowia i życia matki oraz dziecka. W większości sytuacji problem dotyczy łożyska prawidłowo usadowionego, chociaż eksperci próbują doszukać się związku łożyska przodującego brzeżnie lub centralnie z omawianą patologią.
Ręczne wydobycie łożyska polega na włożeniu dłoni położnika do jamy macicy i oddzieleniu łożyska od jamy macicy. Trudności z wydobyciem łożyska mogą oznaczać rzadką patologię – łożysko przyrośnięte. Z uwagi na dużą traumatyzację tkanek zabieg wykonywany jest w znieczuleniu.
Właściwie skąd masz wiedzieć, że zaczyna się poród, skoro nigdy nie rodziłaś? Spokojnie, pewne objawy porodu trudno przeoczyć lub pomylić z czymś innym. Podpowiadamy, jak rozpoznać zbliżający się poród i jak odróżnić skurcze porodowe od takich, które nie zwiastują rozwiązania.
Chwyt Kristellera to manewr wykonywany podczas porodu, polegający na ucisku na dno macicy. Mimo że chwyt Kristellera został opracowany w XIX wieku, niektórzy lekarze do dziś go stosują. Wszystko wskazuje na to, że szybko się to nie zmieni. Jak przekonują eksperci z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, mimo że rękoczyn Kristellera wiąże się z powikłaniami, wprowadzenie prawnego zakazu jego wykonywania nie jest właściwym rozwiązaniem. Sprawdź, jak wygląda chwyt Kristellera i jakie są możliwe powikłania wykonania tego manewru.
Pęknięcie macicy to najcięższe z możliwych powikłań porodu. Skutki tej patologii dotyczą matki i dziecka, co dodatkowo zwiększa dramaturgię tej sytuacji klinicznej. Na szczęście należy do rzadkich patologii położniczych, obserwowanych głownie wśród wieloródek, zazwyczaj po 30-40 roku życia. Jakie są przyczyny i objawy pęknięcia macicy?
Formalności przed porodem są niezmiernie ważne. Ciężarna decyduje m.in. czy zgadza się na podanie znieczulenia zewnątrzoponowego w czasie porodu i wykonanie cesarskiego cięcia, gdy zajdzie taka konieczność. Sprawdź, co czeka przyszłą mamę na porodówce.  
Skurcze rozwierające pojawiają się w pierwszej fazie porodu. Powodują skracanie i rozwieranie się szyjki macicy. Skurcze rozwierające są jak fale: przypływają, narastają, a potem stopniowo ustępują. Możesz je odczuwać jako silny ból menstruacyjny, bóle w podbrzuszu, rozpieranie lub opasywanie brzucha taśmą. Jak sobie radzić z bólem towarzyszącym skurczom rozwierającym i kiedy jechać do szpitala?
Znieczulenie zewnątrzoponowe to doskonały sposób na ból porodowy, ale o znieczuleniu zewnątrzoponowym przy porodzie kobiety wciąż niewiele wiedzą – i wyolbrzymiają obawy. Na temat tej metody łagodzenia bólu porodowego rozmawiamy z dr n. med. Krystyną Gralińską, anestezjologiem.
Co czuje kobieta w trakcie porodu, na pewno będziesz wiedzieć dopiero, gdy dziecko pojawi się na świecie. Ale spróbujemy choć w przybliżeniu opisać, jak to jest, gdy nadchodzi ta chwila.
Niemal do ostatniej chwili przed porodem twój organizm przygotowuje się do tego, by wydać na świat dziecko. Zachodzi w nim wiele potrzebnych zmian, które mają ułatwić ci sprowadzenie dziecka na świat. Sprawdź, jakie objawy zapowiadają zbliżający się poród.

Większość kobiet rodzi drogami natury, co oznacza, że maluch wydostaje się na świat kanałem rodnym. Jedną z alternatyw jest cesarskie cięcie, kiedy to dziecko wydobywane jest z brzucha mamy w wyniku przecięcia powłok brzusznych i macicy.

Poród siłami natury jest najbardziej wskazanym rozwiązaniem, gdy mama i dziecko są w pełni zdrowie, a lekarz nie widzi ku temu żadnych przeciwwskazań. Pośladkowe ułożenie płodu, nieprawidłowości czy komplikacje podczas porodu naturalnego są wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Lekarze nie powinni wykonywać cesarskiego cięcia tylko i wyłącznie na życzenie pacjentki.

Poród naturalny składa się z trzech następujących po sobie faz.

  • Faza pierwsza – skurcze i rozwarcie. Skurcze porodowe, początkowo dość słabe, później przybierające na sile i częstotliwości są nieodzownym elementem każdego porodu. Gdy stają się regularne (maksymalnie co 10 minut) i trwają nawet do 40 sekund to znak, że pierwsza faza właśnie się rozpoczęła. Szyjka macicy skraca się i rozwiera od 1 do 10 cm. Pierwsza faza porodu trwa najdłużej, czasami nawet kilkanaście godzin.
  • Faza druga – narodziny. Gdy szyjka macicy osiągnie pełne rozwarcie rozpoczyna się druga faza porodu. Jeśli dziecko w przeciągu dwóch godzin nie pojawi się na świecie, zalecane jest wykonanie cesarskiego cięcia. Po skurczach i parciach rodzi się dziecko.
  • Faza trzecia - odcięcie pępowiny, wydalenie łożyska. Kiedy pępowina przestanie tętnić należy ją przeciąć. Następnie ma miejsce odklejenie łożyska i jego poród.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza