NOWY NUMER
Poród
Poród inaczej narodziny lub rozwiązanie to jedno z bardziej emocjonujących wydarzeń w życiu. Zarówno ten siłami natury lub przez cesarskie cięcie budzi lęk i niepokój. Poród to przejście dziecka z życia wewnątrzmacicznego do samodzielnego. Składa się z szeregu, następujących po sobie procesów. Prawidłowo rozwiązanie powinno nastąpić najwcześniej w 38. tygodniu ciąży, kiedy dziecko jest w pełni zdolne do życia pozamacicznego.
Większość kobiet rodzi drogami natury, co oznacza, że maluch wydostaje się na świat kanałem rodnym. Jedną z alternatyw jest cesarskie cięcie, kiedy to dziecko wydobywane jest z brzucha mamy w wyniku przecięcia powłok brzusznych i macicy.
Poród siłami natury jest najbardziej wskazanym rozwiązaniem, gdy mama i dziecko są w pełni zdrowie, a lekarz nie widzi ku temu żadnych przeciwwskazań. Pośladkowe ułożenie płodu, nieprawidłowości czy komplikacje podczas porodu naturalnego są wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Lekarze nie powinni wykonywać cesarskiego cięcia tylko i wyłącznie na życzenie pacjentki.
Poród naturalny składa się z trzech następujących po sobie faz.
- Faza pierwsza – skurcze i rozwarcie. Skurcze porodowe, początkowo dość słabe, później przybierające na sile i częstotliwości są nieodzownym elementem każdego porodu. Gdy stają się regularne (maksymalnie co 10 minut) i trwają nawet do 40 sekund to znak, że pierwsza faza właśnie się rozpoczęła. Szyjka macicy skraca się i rozwiera od 1 do 10 cm. Pierwsza faza porodu trwa najdłużej, czasami nawet kilkanaście godzin.
- Faza druga – narodziny. Gdy szyjka macicy osiągnie pełne rozwarcie rozpoczyna się druga faza porodu. Jeśli dziecko w przeciągu dwóch godzin nie pojawi się na świecie, zalecane jest wykonanie cesarskiego cięcia. Po skurczach i parciach rodzi się dziecko.
- Faza trzecia - odcięcie pępowiny, wydalenie łożyska. Kiedy pępowina przestanie tętnić należy ją przeciąć. Następnie ma miejsce odklejenie łożyska i jego poród.