NOWY NUMER
Po porodzie
Po porodzie ciało kobiety jest obolałe i potrzebuje wzmożonej regeneracji zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Mowa tu o połogu, który trwa około sześciu tygodni po urodzeniu dziecka siłami natury, a dłużej po cesarce. W tym czasie dochodzi do bardzo wielu zmian w organizmie po okresie ciąży i po porodzie. Pojawiają się też nieprzyjemne dolegliwości, ale można sobie z nimi poradzić. Czego można jeszcze spodziewać się po porodzie?
Zaraz po porodzie następuje okres połogu, podczas którego organizm musi się zregenerować pod względem fizycznym, hormonalnym i psychicznym i dzięki temu będzie mógł powrócić do dawnej równowagi. Dla większości świeżo upieczonych mam połóg jest stanem trudnym, nawet bywa czasami określany jako najgorszy etap całego procesu narodzin i pierwszych dni po porodzie. To czas, w którym ustępują zmiany ciążowe.
Organizm kobiety będzie w nieco inny sposób dochodził do siebie w zależności od rodzaju porodu. Standardowo przyjmuje się, że połóg po porodzie siłami natury trwa około sześciu tygodni. Natomiast połóg po CC, czyli po cesarskim cięciu wygląda inaczej i ta rekonwalescencja też jest dłuższa, nawet do ośmiu tygodni.
Co dzieje się z ciałem kobiety po porodzie?
Ten okres po porodzie wiąże się z dolegliwościami poporodowymi, osłabieniem organizmu oraz odczuwaniem silnych emocji. Świeżo upieczone mamy będą mogły zauważyć duży spadek masy ciała – od kilku do nawet kilkunastu kilogramów. Po porodzie zachodzi kilka istotnych zmian. Są nimi:
- inwolucja macicy, która polega na sukcesywnym zmniejszeniu się objętości i rozmiarów narządu,
- proces gojenia się rany po nacięciu krocza,
- wystąpienie i utrzymanie laktacji, czyli wydzielanie pokarmu przez gruczoły mleczne,
- ponowne podjęcie czynności przez jajniki.
Po porodzie każda kobieta powinna szczególnie zadbać i obserwować bacznie ciało, aby nie przeoczyć niepokojących objawów, np. silnych bólów brzucha, nagłego krwawienia, nieprzyjemnego zapachu odchodów płodowych czy gorączki.