Ciąża i dziecko

To żadna nowość, że powitanie dziecka na świecie wymusza zmianę organizacji życia, przyspiesza dojrzewanie społeczne. Już nie poszalejesz, już się nie zabawisz jak kiedyś. Zaskoczeniem jest jednak fakt, że ciąża u bardzo młodych kobiet przyspiesza starzenie biologiczne. Naukowcy dokładnie policzyli, o ile wczesna mama staje się starsza od rówieśniczek.
Gorączka u dziecka nie zawsze zwiastuje problemy ze zdrowiem. Ale gorączka u dziecka, zwłaszcza wysoka temperatura u niemowlęcia, wymaga uważnej obserwacji. Zanim sięgniesz po leki obniżające gorączkę, przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o gorączkę u dziecka.
Zespół Sandifera został opisany po raz pierwszy w 1964 roku przez Kinsbourne, który to opisał trzy przypadki tego zespołu objawów u dzieci z przepukliną rozworu przełykowego. Leczenie chirurgiczne przepukliny spowodowało ustąpienie objawów zespołu. Czym jest zespół Sandifera i jak się objawia? Z jakimi jednostkami chorobowymi jest związany?
Katar u niemowlaka to nie lada problem - dzieci do 1. roku życia oddychają bowiem wyłącznie przez nos, i to aż 50 razy na minutę. Jednak kanały nosowe u niemowląt są jeszcze bardzo wąskie. Dlatego zwykły katar u niemowlaka, który przecież często dokucza niemowlętom – jest i dla dziecka, i dla rodziców trudny do zniesienia, może być też przyczyną groźnych chorób, na przykład zapalenia zatok czy uszu. Dowiedz się, jak ulżyć niemowlęciu podczas uporczywego kataru.
Alergia pokarmowa utrudnia życie co dziesiątemu niemowlakowi. Skłonność do alergii bywa dziedziczna. Gdy mama lub tata są na coś uczuleni, dziecko też najprawdopodobniej będzie. Można jednak zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Jakie są objawy alergii pokarmowej u dziecka?
Śpiący noworodek nie tylko odpoczywa. Podczas snu komórki jego ciała i mózgu mnożą się, wytwarzany jest również hormon wzrostu, a także białe krwinki, niezbędne do zwalczania infekcji. Podczas snu noworodka wyjątkowo aktywny jest również mózg, w którym z ogromną szybkością wytwarzane są nowe połączenia między neuronami. I choć każde dziecko ma inny dobowy „limit” godzin, które musi przespać, by dobrze się czuło i rozwijało, wszystkie są tak samo rozdrażnione, jeśli śpią za mało. Warto więc zadbać o to, by miały jak najbardziej komfortowe warunki do snu. Problem w tym, że nie zawsze jest to takie proste.
Ojcostwo to jedno z najwspanialszych doświadczeń w życiu mężczyzny. Ale jednocześnie olbrzymie wyzwanie, na które wielu mężczyzn nie jest przygotowanych, zarówno psychicznie jak i fizycznie. A ich problemy są niestety pomijane i lekceważone.
Lęk separacyjny to zaburzenie, w którym pacjent wyjątkowo obawia się rozłąki ze swoim bliskim. Lęk separacyjny jest również związany z uporczywymi myślami dotyczącymi rozstania z ukochanymi ludźmi, ale i z dolegliwościami fizycznymi. Jednostka ta występuje przede wszystkim u dzieci, ale lęk separacyjny spotykany jest również i u dorosłych. Jak można stwierdzić, że doświadczamy lęku separacyjnego? Jakie są jego objawy?
Angina u dzieci jest chorobą wywoływaną przez paciorkowce. Jej pierwsze objawy to ból gardła, szybko rosnąca temperatura. Anginy u dziecka nie wolno lekceważyć, bo czasem daje groźne powikłania. W przypadku anginy chore dziecko musi obejrzeć lekarz i przepisać antybiotyki.
Twoja ciąża zakończy się cesarskim cięciem? Dowiedz się, co cię czeka po przyjściu dziecka na świat, będziesz spokojniejsza. Nawet jeśli jesteś nastawiona na poród naturalny, przydadzą ci się informacje o połogu po cesarce. Czasem niemal do samego końca nie wiadomo, że zabieg będzie potrzebny, a jednak spotka cię taka niespodzianka.
Cesarskie cięcie to poważna sprawa, więc nic dziwnego, że przyszłe mamy mają wiele pytań. Czy będę coś czuła? Jak przebiega cesarskie cięcie? Jak na stan dziecka wpłynie znieczulenie? Czy partner może mi towarzyszyć przy cesarskim cięciu? Jak pielęgnować bliznę po cesarce? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz przewodnik po cesarce.
Grypa w ciąży to coś, czego nie można zlekceważyć. Ale też nie należy się grypy w ciąży panicznie obawiać. Grypa w ciąży jest dużo groźniejsza dla kobiety niż grypa w każdym innym momencie życia. Jeśli jesteś w ciąży, choroba wymaga kontaktu z lekarzem, który podpowie, jak postępować. A najlepiej się przeciwko grypie zaszczepić. Można to zrobić w II i III trymestrze ciąży.

Ciąża i dziecko jest to szeroki temat, o którym można pisać bez końca. W tym dziale przygotowaliśmy wiele artykułów, będących świetnym źródłem informacji i porad dla przyszłych rodziców.

Ciąża to wyjątkowy czas oczekiwania na upragnione dziecko zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. W ciągu tych dziewięciu miesięcy oboje angażują się w przygotowania do nowej roli w życiu – rodzicielstwa. Podczas ciąży przyszła mama musi kontrolować swój stan zdrowia i rozwijającego się w brzuchu maluszka. Konieczne są regularne wizyty u lekarza ginekologa, wykonywanie wszystkich zleconych badań, troska o właściwie zbilansowaną dietę oraz odpowiednią dawkę ruchu i wypoczynku.

Ciąża i dziecko – zdrowie w ciąży jest zarówno ważne dla mamy, jak i dziecka

W tym całym procesie kluczową rolę odgrywa również prawidłowa higiena jamy ustnej. Dlatego, że ciąża ma wpływ na zmianę poziomu hormonów w organizmie, przez co może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób przyzębia, czyli złożonej grupy chorób dziąseł. Mogą one grozić powikłaniami ciążowymi. Kobiety, spodziewające się dziecka, powinny zatem regularnie chodzić do dentysty na wizyty kontrolne, aby uniknąć poważnych problemów stomatologicznych.

Około 21. tygodnia ciąży można zapisać się do szkoły rodzenia. Typowy program obejmuje m.in. cykl wykładów na temat ciąży i przebiegu porodu czy praktyczny kurs opieki nad noworodkiem. Zajęcia trwają średnio od 2 do 3 miesięcy. Uzyskane informacje mają przygotować przyszłych rodziców do porodu, okresu połogu oraz opieki nad noworodkiem.

W procesie wychowywania wiodąca rola przypada zawsze matce i ojcu. Z opieką nad maluszkiem wiążą się urlopy macierzyński, rodzicielski, wychowawczy i ojcowski.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza