Super Żywność, czyli superfoods po polsku
Nie trzeba nadwyrężać portfela i szukać nieznanych produktów, aby „super się odżywiać”. Można sięgnąć po nasze polskie produkty, które mamy tuż pod ręką. Superfoods można bowiem zbierać w polskich lasach, wykopywać z grządek, hodować na parapecie, o czym można się przekonać dzięki książce „Super Żywność, czyli superfoods po polsku”, której autorką jest dietetyk Małgorzata Różańska. Poradnikzdrowie.pl jest patronem medialnym książki.
Spis treści
W ostatnich latach zauważalny jest trend zdrowego jedzenia, dbania o siebie, także przez zdrowe odżywianie się. Coraz więcej ludzi zaczyna wykorzystywać w swej diecie naturalne składniki. Wiele osób szuka żywności o nazwie „superfoods”. Na miano „superżywności” zasługują produkty naturalne, nieprzetworzone. Wykazują niezwykłe właściwości w zapobieganiu i leczeniu licznych schorzeń, m.in. cukrzycy, chorób układu nerwowego lub krążenia, a także wielu nowotworów. Pewnie słyszałeś o nasionach chia, jagodach goji czy soku z noni? No właśnie! To one uzyskały miano „superfoods”. Ale wśród naszych rodzimych produktów znajdziemy również takie, które mają bogaty skład odżywczy i zawierają różne substancje bioaktywne korzystnie wpływające na nasze zdrowie. Nie trzeba więc koniecznie nadwyrężać portfela, bo możemy w zaopatrzyć się w superżywność u naszych krajowych producentów. Polskich produktów zyskujących miano „superfoods” jest naprawdę dużo. Dietetyk Małgorzata Różańska, autorka „Super Żywność, czyli superfoods po polsku” wybrała kilkanaście z nich – te, które zna i używa w swojej kuchni.
„Super Żywność, czyli superfoods po polsku”
Jakie zastosowanie znajduje żurawina w stomatologii? W jaki sposób siemię lniane łagodzi objawy osteoporozy? Jak stosować dynię, by wspomóc leczenie trądziku? Jak orzechy włoskie przyczyniają się do zrzucenia zbędnych kilogramów? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w książce „Super Żywność, czyli superfoods po polsku”.
Autorka dzieli się z czytelnikiem swoją miłością do zdrowego żywienia, z własnego doświadczenia podpowiada, jak za pomocą niewyszukanych potraw wprowadzić zdrowie do swojego menu.
Autorka opisuje 18 polskich, łatwo dostępnych produktów spożywczych, które śmiało można dołączyć do grona żywności funkcjonalnej (superfoods), takich jak: aronia, burak ćwikłowy, czarna porzeczka i olej z jej nasion, czarny bez, czosnek, rośliny strączkowe, jarmuż, kiełki brokułów, malina i jeżyna, miód, orzech włoski, owies, pestki dyni, pomidor, pyłek kwiatowy, rokitnik zwyczajny, siemię lniane, żurawina. Każdy z produktów spożywczych jest szczegółowo opisany pod kątem zawartych w nich substancji aktywnych, ich właściwości zdrowotnych i zastosowania. Autorka powołuje się zarówno na zwyczaje ludowe, jak i na badania naukowe. Uzupełnieniem są liczne porady, dotyczące np. tego, jak przechowywać dane produkty. Każdy z osiemnastu rozdziałów książki jest zakończony 2-3 szybkimi przepisami, dzięki którym można od razu polski superfood zastosować w kuchni. Przekonają one do zdrowego odżywiania nawet najmłodszych smakoszy.
Ukończyła magisterskie studia na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Podyplomowe Studia „Poradnictwo Dietetyczne i Żywieniowe” w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz „Żywienie i wspomaganie dietetyczne w sporcie” na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Prowadzi Poradnię Dietetyczną Foodarea, którą założyła w 2009 roku. Prowadzi bloga „Alicja w krainie diety, o macierzyństwie okiem dietetyka”, na którym porusza tematy związane z dietą ciążową, laktacją oraz żywieniem dzieci. Prywatnie jest mamą i miłośniczką gotowania.
Poradnikzdrowie.pl jest patronem medialnym książki - polecamy!
W artykule wykorzystano fragmenty książki „Super Żywność, czyli superfoods po polsku” autorstwa Małgorzaty Różańskiej.